Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Qashqai Türkiye Yollarında

Yeni Qashqai Türkiye Yollarında

Crossover segmentinde ilk tanıtıldığı günden bu yana önemli satış rakamlarına imza atan Nissan Qashqai, tasarımı, 2007 yılından bugüne kadar dünya çapında 2 milyonun üzerinde satışa ulaştı.

Türkiye’de ise 45 binin üzerinde tüketicinin tercihi ile segmentinde liderliğini sürdüren Qashqai’nin yenilenen nesili Avrupa’dan sonra Türkiye’de de satışa sunuldu.

Nissan crossover ailesinin DNA’sını taşıyan yeni Qashqai, önceki modele göre 20 mm daha geniş, 47 mm daha uzun ve 15 mm daha alçak olarak tasarlanmış. Yüksekliği 15 mm azalmasına rağmen, ön ve arka baş mesafesi 10 mm artırılmış.

Önde markanın Yeni Note ile başlayan yeni tasarım çizgisinin başarılı yansımasıyla dikkat çeken Qashqai, V-motion ızgara ile daha sportif bir yüze kavuşmuş.  Ön tampon ve tekerleklere doğru uzanan çamurluklarla Qashqai daha güvenli bir görünüm sergiliyor; bazı modellerde sunulan 19 inç jantlarla sportif görünüm pekiştiriliyor. Bumerang formuna sahip LED farlar ve arkadaki stoplar, Qashqai’nin tasarımını hem gündüz hem de gece farklılaştırıyor.

Nenzinli ve dizel motor seçenekleri sunan yeni nesil Qashqai, biri benzinli, ikisi dizel olmak üzere üç motorun yanı sıra iki ve ya dört çeker seçeneğiyle yollardaki yerini alıyor.

Nissan Qashqai’den akıllı çözümler

Yeni Nissan Qashqai’nin LED farları daha beyaz ve canlı ışık üretirken, Xenon farlara göre yüzde 50 daha az enerji tüketiyor. İkinci nesil Qashqai’nin görünen özelliklerinin yanı sıra, kanatlı spoiler ve araç altının düzleştirilmesi ile bir aile otomobilinde gelişmiş aerodinamik özellikler sunuyor. Bu sayede aracın hava sürtünme katsayısı ve yakıt tüketimi düşürülerek, CO₂ salınımı azaltılmış ve yüksek hızlarda aracın yol tutuşu daha da geliştirilmiş. Qashqai’de ilk kez kullanılan bir başka yenilik ise, Aktif Aerodinamik Kontrol Sistemi. Bu gelişmiş teknoloji, ihtiyaç halinde radyatöre gelen hava akımını kapatarak Qashqai’nin aerodinamik etkinliğini maksimize ediyor. Hız saatte 30 kilometrenin üstüne çıktığında Aktif Aerodinamik Kontrol Sistemi otomatik olarak kapanıyor ve ancak sensörler motorun soğuması gerektiğini algıladığında açılıyor.

Nissan Qashqai

Yeni teknolojiler

Nissan Qashqai’de sunulan gelişmiş teknolojik özelliklerin oluşturduğu sürücü destek sistemleri güvenliğin yanı sıra kullanıcı için ilave faydalar sağlıyor. Yeni Nissan Qashqai’de sunulan teknolojik ve güvenlik özellikleri;

Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem

Araç içi radar sistemi ile aracın ön kısmını tarayan sistem, ön kısımda bulunan araç ya da cisim ile olan mesafeyi korumayı sağlıyor.

Yorgunluk Algılama Sistemi

Sürücünün sürüş dinamiklerini takip eden sistemi ile direksiyon hareketlerinde dikkat dağınıklığını tespit ederse, yol bilgisayarı ekranında çıkan uyarı ile sürücünün ara vermesini öneriyor.

Trafik İşareti Tanıma Sistemi

Daha güvenli ve kurallar çerçevesinde araç kullanmasına destek amacıyla, aracın ön kısmında bulunan kamera trafik hız limiti işaretlerini okuyarak sürücüye iletiyor.

Şerit Takip Uyarı Sistemi

Aracın istem dışı şeritten ayrılması durumunda sürücünün sesli olarak uyarılmasını sağlıyor.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Çevre görüş sisteminde yer alan arka kamera, aracın iki yanındaki kör noktada kalan bölgeyi tarayarak yan aynalarda ışıklı bir uyarı veriyor.

Hareketli Nesne Algılama Sistemi

Ön ve arka park sensörleri manevra sırasında sürücüye hem sesli hem de görsel olarak uyarı sağlıyor.

Otomatik Uzun Far Asistanı

Sistem, her türlü sürüş koşulunda olabilecek maksimum ışık gücünü sağlamak adına farları optimize ediyor.

Sürüş Kontrol Sistemi

ESP sisteminin ileri düzeyli çekiş kaybını önlemek üzere devrede olmasına ek olarak, düşük hızda ve düşük güç ihtiyacında Aktif Yol Kontrolü’nün her bir tekere fren uygulaması ile aracın dönemeçlerde, sürücü kontrolüne müdahale etmeden, en iyi performansı göstermesini sağlıyor.

Akıllı Park Asistanı ve Çevre Görüş Sistemi

Yeni Nissan Qashqai, park alanının uygunluğunu otomatik olarak ölçüyor.

Yeni Nissan Connect

7 inç ekrana sahip yeni Nissan Connect, yeni Nissan Qashqai’nin diğer bir üstün özelliği olarak sürücünün kullanımına sunuluyor.

Aktif Sürüş Kontrolü

Aracın engebeli zeminlerde tüm yolcuların sürüş konforunu en üst düzeyde tutmak adına, düşük düzeyde frenleme gücü ile aracın daha sabit kalmasını sağlıyor.

Aktif Motor Freni

Xtronic şanzımanın gücünü ve kontrol edilebilirliğini kullanarak dönemeçlerde araca belirli oranda motor freni uyguluyor.

Aktif Yol Kontrolü

Aracın davranışını ve ilerlemekte olduğu yolu izleyip, hafif fren yaparak en iyi çekişi sağlayarak savrulmayı önlüyor.

Yokuş Kalkış Destek Sistemi

Rahat bir kalkış sağlamak için arabanın ESP sistemiyle birlikte çalışıyor. Yokuşta dört tekerleğe birden fren uygulanarak araba iki üç saniye sabit kalıyor. Araç hareket etmeye başladığında frenler bırakılıyor.

Motor seçenekleri

Yeni Qashqai’nin 1.2 litre benzinli motor seçeneği altı vitesli manuel şanzımanla sunularak, gelişmiş turbo şarjlı motor 115PS (85kW) güç ve 190Nm tork sağlıyor. 1.2 litre motor daha önce kullanılan 1.6 litre motora göre daha hızlı ivme ve esneklik sunuyor. Ağırlığının daha az olması ve daha etkin yakıt tüketimiyle çalışması, aynı zamanda başlangıç seviyesindeki benzinli Qashqai’nin yerini aldığı önceki modele göre daha çevreci ve ekonomik olması anlamına geliyor. 1.2 DIG-T motorun CO₂ emisyonu fabrika verilerine göre 129 g/km (önceki 1.6-litre benzinli modelden 10g/km daha az) ve yakıt tüketim değeri ise yine fabrika verilerine göre 5.6 l/100km…

Renault-Nissan ittifakının ürünü olan 1.5 litre dizel motor seçeneği ise, geçirdiği evrim sonucu 99 g/km’lik CO₂ emisyonuyla bir Qashqai’de sunulan en çevreci ve en etkin yakıt tüketimli motora dönüştü. Ciddi bir mühendislik programı sonucu 1.5 litre dCi motor, tork değerindeki 20 Nm’lik artış sayesinde sürüş anında daha fazla esneklik sunuyor. Motorun içinde yapılan önemli değişiklikler sonucu daha sessiz çalışma ve titreşimde azalma elde edilmiş. Yakıt tüketimi açısından 1.5 dCi, fabrika verilerine göre 3.8 l/100km’lik AB kombine yakıt tüketimi değeriyle pazara iddialı giriyor.

1.6 litre dizel motor seçeneği ise, Qashqai dizel serisinin en üst modeli olarak konumlandırılıyor. 1.6 dCi motor seçeneğine sahip Qashqai iki ve dört çeker seçenekleriyle sunuluyor. Yine Renault ile birlikte geliştirilen 130PS (96kW) motor, yeni teknolojiler içeriyor. İki çekerli manuel seçenekte 1.6 dCi’nin CO₂ emisyonu fabrika verilerine göre 115g/km ve AB ortalama yakıt tüketimi değeri ise yine fabrika verilerine göre 4.4 l/100km. İkinci nesil Qashqai için özel olarak geliştirilen yeni Xtronic şanzıman versiyonunda emisyon fabrika verilerien göre 119g/km ve tüketim 4.6 l/100km iken, dört çeker manuel seçenekte ise sırasıyla 129g/km ve 4.9 l/100km değerleri sağlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı