Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Qashqai İle Park Kabusuna Son

Yeni Qashqai İle Park Kabusuna Son

Nissan geçtiğimiz günlerde uzun süredir merakla beklenen Yeni Qashqai modelinin örtüsünü kaldırmış ve markanın yeni yüzünü vurgulayan model güncel tasarımıyla büyük ilgi görmüştü.
Japon üreticinin tüm dünyada önemli satış rakamlarına imza atan başarılı Qashqai modelinin yeni jenerasyonu ile ilgili detaylar da gün ışığına çıkmaya başladı.
Selefine göre donanım ve teknolojisinin önemli oranda geliştiği görülen Yeni Qashqai, sahip olduğu çevresel görüş sistemi sayesinde marka tarafından dünyanın en kolay park edilebilen modeli olarak tanımlanıyor.

Genellikle çoğu sürücü için özellikle de sıkışık trafikte stres kaynağı haline gelen paralel park sorununu Nissan, Yeni Qashqai’de Nissan Park Assist sistemiyle ortadan kaldırıyor. Park Assist sistemi markanın çevresel görüş sistemi (Around View Monitor) ile son derece uyumlu çalışıyor. Park edilecek boşluğu ölçen sistem, direksiyon manevralarını otomatik yaparken, sürücye ileri ve geri menevralar için komut veriyor. Buraya kadar artık çok sayıda araçta gördüğümüz bir sistemden bahsedebiliriz ancak Nissan’ın akıllı park sistemi aracın gövdesinden sadece 80 cm daha uzun bir boşluğa sorunsuz park imkanı sağlıyor ve bu parkı kuşbakışı olarak orta konsoldaki dijital ekrandan izleyebiliyorsunuz.

Çevresel görüş sisteminin kameraları aracın bagaj kapağı, ön ızgara ve yan aynalarına entegre edilmiş. Tüm görüntüler ana merkezde işlenerek, ortaya 360 derecelik bir görüntü çıkıyor. Bu kamera görüntülerini otomobilin 7 inçlik NissanConnect ekranından izleyebiliyorsunuz.

Sistem bunula sınırlı kalmıyor ve kritik mesafede hareketli nesneleri tanımlayarak, hem sesli , hem de ekranda ise yanıp sönen ışıklarla sürücüyü uyarıyor. Bu sistem de ön ve arka park sensörlerinden yararlanıyor.

Nissan kameraların görüntülerinin net olması için çabuk yıkanıp, kuruyabilen özel bir çeşit lens kullanıyor. Bu sayede her hava koşulunda net bir görüş elde etmek mümkün oluyor.

Daha önce Yeni Note ile tanıdığımız Nissan Güvenlik Kalkanı Yeni Qashqai’de de yer alıyor. 2020 yılına kadar sürücü etkilerini daha fazla azaltmayı hedefleyen Nissan, sıfır kaza hedefiyle teknoloji geliştirmeye devam ediyor.

Güvenlik Kalkanı içerisinde acil durum freni, trafik işaretleri tanımlama sistemi, şerit ikaz sistemi, kör nokta ikaz sistemi, hareketli nesne tanımlama sistemi ve uzun hüzmeli ışıkların öndeki sürücüyü rahatsız etmesini etkileyen sistem gibi çok sayıda önemli ve yeni teknolojiyi barındırıyor. Yeni Qashqai’nin ülkemizde 2014 yılı içerisinde satıa sunulması bekleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı