Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Phaeton Pekin’de Yüzünü Gösterdi

Yeni Phaeton Pekin’de Yüzünü Gösterdi

Volkswagen Phaeton

CARMEDYA – Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in  tepeden tırnağa yenilenen amiral gemisi Phaeton, Pekin Otomobil Fuarı’nda yüzünü gösterdi.

Firmanın Dresden’deki şeffaf fabrikasında üretilen Yeni Phaeton, yeni yüzüyle selefine göre daha güçlü ve heybetli bir görünüme kavuşmuş. Otomobilde yatay krom çubuklardan oluşan ön ızgara, LED tipi bi-xenon far bloklarıyla bütünleşerek son derece sportif bir karakter ortaya koyuyor. Aracın yeniden tasarlanan profili, keskin hatlarıyla dikkat çeken kaportası ve gösterişli ön tampona entegre krom çizgiler ve LED tipi sis farları ortaya son derece etkileyici bir otomobil çıkartıyor.

Yeni Phaeton Pekin’de Yüzünü Gösterdi

Arka bölümde ise yine gösterişli tamponun üst kısmında, bagaj kapağının her iki yanında karmaşık lenslerle oluşturulan stop lambaları aracın sportif karakterini vurguluyor. Yeni ve dinamik tasarım son olarak yenilenen alaşım jantlarla tamamlanıyor.

Yenilenen Phaeton’un iç mekanı da aracın dış tasarımı kadar etkileyici. Oldukça ferah ve aydınlık olan iç mekanda tamamen yeni direksiyon simidi dikkat çekiyor. Orta konsolda renkli elektronik ekrandan Volkswagen tarihinde ilk olarak bu modelde kullanılan RNS810 uydu navigasyon sistemine bağlı Google Maps’i takip edebilir ve gitmek istediğiniz noktaya en kolay şekilde ulaşabilirsiniz. Araçta kullanılan güç ve iletişim kablolarının sayısı 2 bini, 60 ayrı kontrol ünitesine bağlı kabloların toplam uzunluğu ise 3.2 kilometreyi buluyor.

Dikkat çekici klima sistemi

Phaeton, dünyanın en gelişmiş klima sistemini kullanması bakımından da önemli bir özelliğe sahip. Klimanın nem takip fonksiyonu sayesinde sistem otomatik olarak camlarda buğu oluşumunu önlüyor. Phaeton W12’nin klima sistemi aynı zamanda dış ortam sıcaklığı 50 santigrat dereceyken ve araç 300 km/s sürat yaparken bile iç mekandaki sıcaklığı 22 santigrat derecede tutma başarısına sahip.  Bu sınıftaki birçok modelde klima sistemi, aerodinamik, frenler, süspansiyon, direksiyon sistemi ve hatta silecekler 0-250 km/s aralığındaki hızlar için tasarlandığından Phaeton’un 300 km/s’lik sınırı aracın farkını ortaya koyuyor.

Zengin standart donanımıyla dikkat çeken Yeni Phaeton, 4MOTION dört tekerlekten çekiş sistemi ile geliyor. Ayrıca sürekli süspansiyon kontrolü, ayarlanabilir havalı süspansiyon sistemide dikkat çekiyor. 18 yönlü ayarlanabilen elektrikli koltuklar, uydu navigasyon sistemi ve sekiz hava yastığı gibi önemli özelliklere sahip.

İki farklı dingil mesafesi ve 3.0 lt. V6 TDI (236 HP) dizel ve 6.0 lt. W12  (444 HP) benzinli motor seçeneklerine sahip Phaeton, Avrupa’da Ağustos ayında satışa sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı