Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Nesil Peugeot 3008 Tanıtıldı

Yeni Nesil Peugeot 3008 Tanıtıldı

Peugeot 3008’in ikinci nesli tanıtıldı. İlk nesil modellere göre daha büyük boyutlu olan araç aynı zamanda daha heybetli bir görünüme kavuşurken iç mekanda yaşanan değişim daha da ileriye gitmiş.

Yüksek burun yapısıyla çok daha güçlü görünen otomobil, 3 boyutlu ön panjur, ince yapılı LED farlar, bütün gövdeye yayılan metalik yüzeyli süslemeler, çapları 19 inçe kadar çıkan jantlar, gövdenin alt bölümünü koruyan siyah renkli plastik şeritler, yine bu renge boyanmış sütun ve yan aynalarla LED stoplar gibi detaylara sahip.

4.447 mm boya, 1.906 mm genişliğe ve 1.624 mm yüksekliğe sahip olan yeni 3008’in aks mesafesi de 2.675 mm’ye ulaşmış. 20 derece yaklaşma, 29 derece uzaklaşma açısı sunan aracın yerden yüksekliğiyse 219 mm. Büyüyen boyutlar arka koltuklara 4 mm omuz, 24 mm diz ve 36 mm ek baş mesafesi olarak geri dönerken bagaj hacmi de 88 litre artışla 520 litreye ulaşmış.

Tanıtımı daha önceden ayrı olarak yapılan iç mekanı Fransız markanın diğer modellerine de örnek olacak aracın küçük direksiyon simidi hem üst hem de alttan düzleştirilirken gösterge tablosu tamamen dijital. Orta konsol üzerine yerleştirilen büyük dokunmatik ekranın altında şık tasarıma sahip şalterler ve BMW modellerini andıran bir vites konsolu görülebiliyor.

Yardımcı elektronik donanımları arasında kör nokta uyarısı, sürücü yorgunluk sensörü, şeritte kalma asistanı, adaptif hız sabitleme sistemi ve kuşbakışı görüş sunan 360 derece kameraya sahip park yardımcısı bulunan otomobilde 515 Watt çıkış gücü, 10 hoparlör ve bir subwoofer sunan Focal marka ses sistemi de opsiyonel olarak alınabilecek.

EMP2 platformu üzerinde yükselen yeni nesil 3008, önceki nesil örneklere göre 100 kg’a kadar daha hafif. Türkiye’de göremeyeceğimiz 2 litre hacimli turbo Diesel motorun 150 ve 180 beygir güç üretebilen iki seçeneği bulunurken daha küçük hacimli ünitelerin de çeşidi bol.

130 beygir güç üretebilen 1.2 litre hacimli benzinli motor hem manuel hem de tam otomatik şanzıman seçenekleriyle sunulacakken 1.6 litre hacimli benzinli ünite, 165 beygir güç ve 6 ileri vitesli otomatik şanzımanla alınabilecek. Aynı hacimli Diesel motorun 100 ve 120 beygir gücünde iki versiyonu olacağını açıklayan Peugeot düşük güçlü seçenekte 5 ileri vitesli manuel şanzıman kullanırken yüksek güçlülerde 6 ileri vitesli manuel ve otomatik şanzıman seçenekleri bulunacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı