Buradasınız
Home > Güncel > Yeni i30 Frankfurt’ta Yüzünü Gösterdi

Yeni i30 Frankfurt’ta Yüzünü Gösterdi

Hyundai’nin Avrupa’da en çok satılan modeli i30, tamamen yenilendi. Dünya prömiyerini Frankfurt Motor Show’da gerçekleştiren Hyundai’nin Avrupalı modeli i30, Avrupa’ya özel olarak Avrupa’da geliştirildi. Tamamen yenilen i30 tasarımı, motor seçenekleri, donanımı ve gelişen teknolojisi ile Avrupa pazarında C sınıfı hatchback sınıfında rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor. 2012 yılının ilk çeyreğinde satışa sunulması hedeflenen Yeni i30, Çek Cumhuriyeti’nde üretilecek ve ilk olarak 5 kapılı versiyonu ile satılacak.

Hyundai’nin Avrupa Ar-Ge Merkezi Rüsselsheim, Almanya’da geliştirilen Yeni i30, markanın görsel DNA’sını oluşturan “Akıcı Tasarım” anlayışının son örneği. 4 farklı motor ve 6 farklı güç seçeneğine sahip Yeni i30 100gr/km emisyon değerinin altındaki verimli dizel seçeneği ile öne çıkıyor. Yeni i30’da diğer Hyundai modelleri gibi “5 Yıl Garantili Ultra Servis” hizmeti ile sunulacak. Avrupa pazarında rakipsiz bir paket olan “5 Yıl Garantili Ultra Servis” paketi 5 yıl garanti, 5 yıl ücretsiz yol yardımı ve 5 yıl ücretsiz check-up hizmetini kapsıyor.

İlk olarak 2007 yılında Avrupa Pazarı’na sunulan i30, o yıldan bugüne sürekli artan bir satış grafiği ile başarıyı yakaladı. Yaklaşık 4 yıllık süreçte, toplam 360 bin adetten fazla satılan i30, 2010 yılında 115 bin adetlik yıllık satış adedi rekorunu kırdı. C segmentinde hatchback modellerin en çekişmeli rekabetine şahit olan Avrupa Pazarı’nda segmentinde 6’ncı olan i30, yenilenen yüzü, gelişen teknolojisi ve motor seçenekleri ile segmentinde rekabeti kızıştırmaya hazırlanıyor.  Hyundai Yeni i30 ile Avrupa’daki marka bilinilirliğini ve satış adetlerini artırmayı hedeflerken, hızlı büyüme trendini de devam ettirmeyi amaçlıyor.

Hyundai i30

Analistlere göre önümüzdeki yıllarda büyüme eğilimi gösterecek C sınıfı Hatchback modeller 2014 yılında %7’lik artış ile yılda 2.4 milyon adetlik satışa doğru ilerliyor. Hyundai Yeni i30 ile Avrupa Pazarı’nda yılda ortalama 120 bin adetten fazla satmayı planlıyor. Hyundai ayrıca Yeni i30 ile Avrupa’daki pazar payını %5 oranında arttırmayı hedefliyor.

Hyundai Motor Europe Kıdemlı Başkan Yardımcısı Allen Rushford Yeni i30’un tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada “Avrupa’daki satışlarımızın ve marka imajımızın artmasında Yeni i30’a büyük rol düşüyor. C Segmenti hatchback modeller arasında liderliği hedefleyen Yeni i30, markamızın kalitesi ile öne çıkan modeli i40 ile birlikte Avrupa Pazarı’nda bize önemli bir imaj artırımı sağlayacak” dedi.

Akıcı tasarım anlayışı çerçevesinde diğer güncel Hyundai modelleri gibi doğadan esinlenerek tasarlanan Yeni i30, 2009 yılında Cenevre Otomobil Fuarı’nda sergilenen ix-onic konseptinin tasarım izlerini taşıyor. Hyundai Motor Europe Baş Tasarımcısı Thomas Bürkle, Yeni i30’un basın toplantısında; “Yeni i30’un tasarımında güçlü, akıcı ve keskin çizgilerle hem hareket halinde hem de durağan halde otomobilin etkileyici bir görünüme bürünmesini sağladık. i40 ile aynı DNA’nın ürünü olan tasarım segmentinin gereği olan sportif dokunuşlarla sonuçlandı.” Yeni Hyundai i30 aynı zamanda markanın karakteristik yüzü altıgen ön panjur tasarımına da sahip.

3 benzinli ve 3 dizel olmak üzere 6 farklı güç kombinasyonuna sahip olacak Yeni i30 90 ile 135 HP arasında değişen güçlere sahip olacak. Hem benzinli hem de dizel motorun yaygın olarak kullanıldığı Avrupa Pazarı’nda Hyundai Yeni i30 ile satışta 50:50 oranında dizel/benzinli motor dağılımı hedefliyor.

Yeni i30’un en iddialı motor seçeneği değişken geometrili turbo beslemeye sahip dizel ünite olacak. 128 HP güç üreterek Yeni i30’u 10.9 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaştıran motor, Yeni i30’u 197 km/s maksimum sürate ulaştırıyor. Benzinli motorlar arasında ise GDI teknolojisine sahip 135 HP gücündeki 1.6 litrelik ünite ön plana çıkıyor.

Hyundai’nin Blue Drive anlayışı çerçevesinde güçleri kadar verimlilikleri ile de göze çarpan motor seçenekleri 6 ileri otomatik veya 6 ileri düz vites seçeneklerine sahip. 1.6 litre hacimli 128 HP’lik dizel motor ISG (Idle Stop & Go) teknolojisi ile de tercih edilebiliyor. ISG teknolojisi ile birlikte Yeni i30 100 gr/km değerinin altında karbondioksit salınımı sunuyor.

Donanım listesinin geniş tutulduğu Yeni i30’da Konfor, Normal ve Sport olmak üzere 3 farklı sürüş karekteri sunan “Flex Steer” direksiyon sistemi ve TFT Supervision gösterge paneli gibi özellikler bulunuyor. Çift bölgeli dijital klima ve panoramik cam tavan gibi sürücü ile birlikte yolcuların da konforuna dokunan özelliklere yer verilen Yeni i30 standart ve opsiyonel donanım listesi ile göz dolduruyor.

Hyundai i30

Tasarımla birlikte iç mekanda yaşam alanının daha da genişlediği Yeni i30’da uzunluk 4300, genişlik ise 1780 mm’ye çıkartılırken, yakıt tüketimi ve dinamik sürüşü artırmak üzere yükseklik azaltılarak 1470 mm’ye düşürüldü. 378 litre bagaj hacmi sunan Yeni i30, selefine göre %10 daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

Güvenlikte selefi gibi 5 yıldızı hedefleyen Yeni i30 aktif ve pasif güvenlik unsurları ile de dikkat çekiyor. ESP, ABS, VSM ve Acil Fren Sinyali standart donanımda sunulduğu Yeni i30’da ön yan ve perde olmak üzere 6 hava yastığı standart olarak sunulurken, sadece diz hava yastığı opsiyon listesinde yer alıyor. Tüm bu teknolojik donanımların yanı sıra, Yeni i30’un gelişim süreci Euro-NCAP çarpışma testlerinde en yüksek sonuçlar hedef alınarak gerçekleştirildi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı