Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Forester Yeni Motor

Yeni Forester Yeni Motor

Zarif ve kompakt tasarımı, arazi kabiliyetleri ve sadece Subaru’ya özgü Boxer motoru sayesinde kült bir model olmayı başaran Forester, binek tipi SUV araç sınıfına yeni standartlar getiriyor.  Son dönemde SUV’a benzeyen araçlar piyasaya sürülürken Forester alçak ağırlık merkezine sahip simetrik AWD (Dört Tekerlekten Çekiş) sistemi sayesinde öne çıkıyor.

1997 yılında piyasaya sunulan ve kısa sürede büyük beğeni toplayan Subaru Forester,  2008 yılında piyasaya sürülen üçüncü nesil modeliyle de satış rakamlarını önemli oranda arttırmayı başarmıştı.  “Şehirden uzaklaş ama terk etme” konsepti altında “Güven, konfor ve eğlence” öğelerini üretim konseptinin temeline yerleştiren Subaru, Yeni Forester’da bu üç öğeyi dengeli bir şekilde bir araya getiriyor. Forester simetrik AWD sistemi ile sağlanan güvenlik hissine eşlik eden sürüş keyfine, topluma verdiği önemi yansıtan çevre dostu nitelikleri ekleyerek yeni bir döneme giriyor.

Yüzde 11 Daha Az Yakıt Tüketen Yeni Nesil Benzinli Boxer Motor

Subaru’nun bu yıl geliştirdiği yeni nesil bir Boxer motor son 21 yılda gerçekleştirilen en köklü değişiklik olarak kabul ediliyor. Üçüncü nesil karşılıklı yatay 4 silindirli benzinli motor Subaru’nun Boxer motor teknolojisindeki uzmanlığının yeni bir yansıması olarak tanımlanıyor. Yeni nesil Boxer motordaki yenilikler motorun hem daha çevreci hem de sürüş performansı açısından daha güçlü bir karakter kazanmasını sağlıyor. Yenilenen Boxer motor, eski motora oranla yüzde 11 daha az yakıt tüketiyor ve tüm vites aralıklarında sağlanan yumuşak hızlanma ile üst düzey bir sürüş performansı sergiliyor. Sağlanan düşük CO2 emisyon oranı ise Forester 2.0X (5MT) için 173 g/km.

Kompakt gövde tasarımı

Tasarım esnasında Forester’ın kompakt gövde boyutlarının korunmasına özel özen gösterilmiş. Forester, minimum dönüş yarıçapı, ideal görüş açısı, kolay bagaj yükleme imkanı ve tüm yolcuların rahat bir şekilde seyahat edebileceği geniş kabin gibi kullanışlılığı ön planda tutan çok sayıda özelliğe sahip. Ayrıca, bir SUV aracından beklenen güç, dayanıklılık ve kalitenin yanı sıra kullanıcılarına modern bir şehir içi araç tasarımını da sunuyor. Dış tasarımda şehir kullanımları için zarif ayrıntılar unutulmazken yerden yükseklik mesafesi ile her türlü araziyle baş edilebilineceğinin sinyali veriliyor.

Konfor ve güvenliği bir araya getiren sürüş

Forester’da konfor ve güvenliği bir araya getiren yeni bir Subaru sürüş anlayışı elde etmeyi amaçlıyor. Bu doğrultuda şasi tasarımında Subaru DC3’e (Subaru Dinamik Şasi Kontrol Konsepti) yer verilmiş. Bu konsept çevik ve yüksek kalitede sürüş konforunun yanı sıra doğal bir sürüş performansı sağlayan üst düzey bir sürüş dengesi sunuyor.

Çevre Duyarlılığını üst noktaya taşıyan motor

Yakıt verimliliğinin geliştirilmesi ve gaz emisyonlarının azaltılması ile Subaru çevreye verdiği önemi açıkça gözler önüne seriyor. Yakıt tüketiminin ve gaz emisyon değerlerinin düşürülmesi için aracın gövde ağırlığı azaltıldı ve motor yapısı gözden geçirildi.

2011 için yapılan önemli değişiklikler

Yeni nesil Subaru Boxer motorunun kullanılması, yenilenen süspansiyon sistemi ile üstün sürüş kontrolünün sağlanması ve kabin ve gövdede bazı küçük değişikliklerin yapılması gibi üç temel alanda yenilik gerçekleşiyor;

•            Tümüyle yeni benzinli Boxer Motor. (2.0X. 2.0XS)

•            Daha kontrollü ve dengeli bir sürüş sunmak üzere hassas bir şekilde ayarlanan süspansiyonlar.

•            İki yeni gövde rengi eklendi: “Metalik Gök Mavisi”; Parlak ve açık bir gökyüzü mavisi.

•            Güçlü bir görsel etki yaratan yeni ön ızgara tasarımı.

•            2.0XS modeli için özel olarak tasarlanmış 17-inç alüminyum jantlar.

•            Yeni tasarlanan entegre LED sinyal lambalarına sahip elektrikli katlanır kapı aynaları

•            Gümüş dokunuşlarla daha göz alıcı ve yüksek kaliteli bir görünüm oluşturan yenilenmiş kabin renkleri koordinasyonu. Gösterge panelinin ve yeni döşemelerin üst kısımlarında yer alan ve kabindeki sağlamlık hissini pekiştiren zarif kaplamalar.

•            Metalik kaplama halkalarla tasarlanan ve kaliteyi ve işlevselliği artıran yeni elektrolumine göstergeler.

•            Yolcunun tercihlerine uygun şekilde cevap vermek üzere sol/sağ tarafta ayrı ayrı faaliyet gösteren klima sistemi.

•            4.3 inç renkli göstergeye, Bluetooth®*1 sistemine ve SRS CS Auto*2’ya sahip olan yeni müzik sistemi (1 CD ve 7 hoparlör).

Yeni nesil Forester’ın motor özellikleri

2.0 litre BOXER DOHC AVCS 16VALF (2.0X, 2.0XS)

Yeni nesil motorların çevre duyarlılığını artırmak için Subaru’nun geleceğe yönelik motor stratejisinin başlangıç aşamasında geliştirilen bu motor çevre dostu özelliklerle donatılmış sürüş performansı sunuyor. Subaru geleneğinden gelen karşılıklı yatay konumda yerleştirilmiş 4 silindirli benzinli motor çevre dostu özelliklere sahip. Motor tüm vites aralıklarında yumuşak bir hızlanma performansı sunuyor. Bu özellik yeni nesil motorların taleplerini karşılamak üzere Subaru mühendisleri tarafından geliştirildi. Bu yeni tasarım, karşılıklı yatay düzeneğin hafiflik, kompakt yapı, alçak ağırlık merkezi ve üstün titreşim dengesi gibi mevcut avantajlarından taviz vermeden sergilediği performansı yeni bir boyuta taşıyor. Yeni geliştirilen motor; Düşük Yakıt Tüketimi (Ortalama %11daha az tüketim) ve Euro 5 standartlarına uyumlu egzoz emisyonu değerlerine sahip.

Modeldeki Özellikler:

Yüzde 11 daha az benzin harcayan yeni 2.0 benzinli motor

Subaru Forester’ın rakiplerinde sadece gerektiği zaman devreye giren, normal zamanlarda ise yakıt tasarrufu sağlamak için “iki çeker”e düşen bir 4×4 sistemi kullanılıyor. Yeni Forester’da ise sürekli dört çekerli sistemi ile hem güvenlikten ödün verilmiyor hem de benzer 2.0 litrelik SUV’lardan daha düşük bir yakıt tüketimi sağlanıyor. Yakıt ekonomisi önceki modellere göre büyük oranda artırılmış (yaklaşık %11*). Forester 2.0X(5MT) modeli için.

Düşük ve orta devirli tork seviyelerinde artış

Düşük ve orta devir aralığında sürücünün, gaz pedalına uyguladığı kuvvete duyarlı (pedala çok kuvvetli bir şekilde basılmasına gerek yok) bir şekilde daha yumuşak bir hızlanma elde edebilmesi için daha uzun strok uygulanıyor.

Egzoz gazı emisyonlarında azalma

Daha uzun strok, kompakt yanma odası ve emme/egzoz AVCS ile egzoz gazı emisyonu azaltıldı. Ayrıca motor, gelecekte uygulanabilecek sıkı emisyon standartlarını da karşılayacak potansiyele sahip hale gelmiş.

Arka koltukta en çok rahat ettiren SUV

Toplam yükseklik, genişlik ve dingil mesafesi değerleri artırılarak daha ferah ve rahat bir kabin ortamı elde edildi. 1290 mm’lik kabin yüksekliği ve 1520 mm’lik kabin genişliği ile tüm koltuklar için daha ferah bir alan sağlanmış. Forester, sunduğu 965 mm’lik arka koltuk bacak mesafesi ile bu alanda sınıfının lideri konumunda. Arka koltuk kısmında gerçekleştirilen bu yenilik sayesinde daha ferah bir oturma alanı yaratılarak, yolculara uzun seyahatlerde daha keyifli bir yolculuk yapma imkânı sunuluyor.

Kullanım kolaylığı sağlayan geniş hacimli bagaj

Toplam yükseklik ve genişlik değerlerinin artırılması sayesinde bagaj alanı önceki modele göre daha geniş. Bununla birlikte çift salıncaklı arka süspansiyon, çok az seviyede çıkıntı yapılarak geniş bir bagaj alanı elde edilmesine imkân veriyor. Bu kısımların her iki tarafına dört adet 9 inç golf çantası rahatlıkla yerleştirilebilmek mümkün. Ayrıca bagaj kapağının açıldığı alanda herhangi bir çıkıntı uygulanmıyor, böylece eşyaların bagaja kolayca yüklenilebilmesine ve indirilebilmesine imkân verilerek önemli ölçüde kullanım kolaylığı sağlanıyor.

Fonksiyonel koltuklar

Koltukların farklı şekilde düzenlenebilmeleri sayesinde bir taraftan yolcuların rahatlığı büyük ölçüde artırılabilirken diğer taraftan da bagaj alanı genişletilebiliyor. Üst seviyede konfor sağlayan ve yol yorgunluğunu azaltan koltuklar, tasarımları sayesinde aynı zamanda araca giriş çıkışı kolaylaştırarak ideal bir oturuş konumu sunuyor böylece sürüş esnasındaki sarsılmalarda denge sağlanabiliyor. Ön koltuklardaki baş desteklerinin çıkarılması ve ön koltukların yatırılması ile yumuşak düz koltuklar oldukça rahat bir dinlenme alanına dönüşüyor. Koltuklar aynı zamanda tek bir dokunuşla katlanabiliyor. 60/40 oranında katlanabilme özelliğine sahip arka koltuklar arka tarafa uzun eşyaların yüklenmesinde büyük kolaylık sağlıyor.

Ön koltuk minderlerinde sürüş esnasındaki titreşimleri absorbe edecek oldukça esnek malzemeler sayesinde sürücünün kalça ve sırt bölgesi desteklenerk ideal sürüş konumu sağlanıyor.

Saklama alanı

Çok fonksiyonlu orta konsola, A4 boyutlarındaki bir taşınabilir bilgisayar veya aynı boyuttaki bir çanta kolaylıkla yerleştirilebiliyor. Konsol bölmesi, kapatıldığında kol dayama yeri olarak kullanılabilecek bir kayar kapağa da sahip. Bu bölme ayrıca, taşınabilir müzik eğlence aletlerinin veya cep telefonlarının yerleştirilmesi için de kullanılabilecek sökülebilir bir tepsiye ev sahipliği yapıyor. Tüm modellerde 12-V’lik bir güç kaynağı ve ilave girişler mevcut. Üzerinde bardak tutucular buluna arka sehpa, 2.0XS ve 2.0D XS modellerinde arka koltuk minderi üzerinde orta konumda yer alıyor. Orta konsoldaki ön bardak tutuşuna el olarak tüm kapı ceplerinde şişe tutucular da mevcut. Kabinde ayrıca 8 CD’nin yerleştirilebildiği bir bölüm ile ince mendil kutularının rahatlıkla sığabileceği geniş kapı cepleri ve bir torpido gözü de bulunuyor.

Hafif, kompakt ve alçak bir ağırlık merkezine sahip olan karşılıklı yatay motorla birlikte kullanılan simetrik AWD sistemi, yol koşulları ve hız aralığı ne olursa olsun hem şehir hem de arazi yollarında ideal bir ağırlık dağıtımı ve denge sağlayarak aracın çekiş ve dengeli sürüş performansını üst seviyeye çıkartıyor. Aracın yerden yüksekliğinin artırılması sayesinde sürüş nitelikleri geliştirilirken motor, araçta alçak bir konuma yerleştirilerek ağırlık merkezinin de alçak olması sağlanarak araç SUV araçlarına özgü üst düzey bir denge karakteri kazanmış oluyor.

2.0 litre DOHC Turbo Dizel Motor (2.0D modelleri)

Boxer motor tasarımını geliştiren Subaru dünyada ilk kez, seri üretim binek araçlar için 2.0 litre boxer dizel DOHC motoru yarattı. Bu motor, benzersiz düzeneği sayesinde sağ ve sol pistonların birbirlerini hareketsiz hale getirme durumunu önlüyor. Bu sayede yumuşak bir dönüş dengesi, düşük sarsıntı seviyesi ve oldukça sessiz bir çalışma performansı elde ediliyor. Bunların yanı sıra, mükemmel gaz pedalı tepkisi, azaltılan sürtünme oranları ve yumuşak hızlanma performansı ile Subaru Boxer Dizel motor, bir spor dizel motoru tamamlayacak nitelikte özellikler sunuyor.

En Düşük CO2 Emisyon Değerine Sahip Dizel Motor

Subaru müşterilerinin benimsemiş olduğu farklı yaşam tarzlarına hitap edecek şekilde geliştirilen yeni Subaru sürücüsüne sadece maksimum sürüş keyfi değil aynı zamanda üst düzey bir sürüş konforu da sunuyor. Değişen müşteri ihtiyaçları karşısında yepyeni alternatifleri devreye sokan Subaru, 2008 yılında, dünyanın ilk Boxer Dizel motorunu Avrupa pazarına sundu. Sportif sürüş hissi, düşük titreşim ve gürültü seviyesi ve mükemmel yakıt tasarrufu ile bu motor büyük beğeni kazandı. Ardından Subaru beğeni toplayan bu Boxer Dizel motoru temel almak suretiyle Forester için ilk özel dizel 6 vitesli düz şanzımanı geliştirdi. Üstelik, motorun çevre dostu karakterini daha da geliştirilmek üzere kapalı hala çoğu markada opsiyon listesinde bulunan partikül filtresine (DPF) de yer verildi.

Modeldeki Özellikler:

Düşük sarsıntı ve gürültü

Karşılıklı yatay pistonlar, sürücüleri rahatsız eden ikinci harmonik titreşimi (motor devri frekansının iki katına çıkması durumunda oluşan titreşimler) etkin bir şekilde devre dışı bırakacak şekilde uyum içinde çalışıyor. Bu yapısal avantaja bağlı olarak Subaru Boxer Dizel motorda klasik sıralı motorlarda ve V-tipi motorlarda kullanılan dengeleyici millerin kullanılmasına gerek kalmadı. Oldukça sağlam silindir blokları arasında kalan kompakt tasarımlı krank mili, yüksek motor devirlerinde bile rahatsız edici seslerin ve titreşimlerin minimum seviyeye indirilmesine yardımcı oluyor.

Üst düzey motor tepkisi ve mükemmel yakıt ekonomisi

Motorda atalet kuvvetini ve sürtünmeyi azaltmak için kullanılan dengeleyici millerin kullanımına gerek kalmadı. Bunun sonucunda ise benzersiz bir gaz pedalı tepkisi ve üst düzey bir yakıt ekonomisi elde ediliyor.

Yol tutuş performansının desteklenmesi

Çap hatvesi kısaltılmış krank milini tutan sağ ve sol bloklar, klasik sıralı motorlara kıyasla oldukça sağlam bir tasarım sunuyor. Karşılıklı yatay motor tasarımına bağlı olarak elde edilen alçak ağırlık merkezinin yanı sıra, turboşarj ünitesinin motorun alt kısmına yerleştirilmesi ile oldukça ağır olabilen dizel motorlarda alçak ağırlık merkezi de korunmuş oluyor.

Egzoz Emisyon Kontrol Sistemi

Motorun “çevre dostu” tasarım özelliğini artırmak için Forester’ın egzoz emisyon kontrol sisteminde kapalı tipte bir dizel partikül filtresi (DPF) kullanıldı. DPF, motorun alt kısmında turboşarj ile birlikte yerleştirildi. Bu sayede hem egzoz gazı arıtma performansı artırılmış hem de ağırlık merkezinin alçak konumda tutulması sağlanıyor. Bu sistem, Avrupa EURO 5 egzoz gazı düzenlemelerine uygun şekilde tasarlandı.

  • Direksiyon sistemi

Direksiyon dişlisi kutusunda, doğrusal yönlendirme hareketini geliştirmek üzere direksiyon desteğinin daha sağlam bir yapı kazanmasını sağlayan kanon montaj yöntemi kullanılıyor.

2.0X, 2.0XS, 2.0D X, 2.0D XS modellerinde kullanılan Elektronik hidrolik direksiyon sistemi sayesinde aracın kolayca yönlendirilmesi sağlanırken, motorun alt kısmında yer alan ve aracın hızına ve direksiyon manevralarına göre uygun tepkiler veren pinyon desteği yöntemi yakıt verimliliğine katkıda bulunuluyor.

  • Jantlar ve lastikler

Gövde boyutlarındaki artışa bağlı olarak tüm sınıflara ait lastiklerin çapları artırılmış ve bu artış sayesinde direksiyon dengesi, ıslak ve kuru yüzeylerdeki frenleme performansı, sessiz sürüş, sürüş konforu ve yakıt tasarrufu gibi pek çok alanda üst düzey bir denge sağlanmış. İki tür dört mevsim lastiği bulunuyor: 225/55R17 lastikler ve 215/65R16 lastikler.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı