Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Forester ve VIZIV Cenevre’de

Yeni Forester ve VIZIV Cenevre’de

Subaru, yepyeni modellerini otomotiv sektörünün en önemli etkinliklerinden biri olan Cenevre Fuarı’nda otomobil severlerle buluşturdu. Subaru, Türkiye’de Mayıs ayından itibaren satışa sunulacak olan Yeni Forester’ın Avrupa lansmanını fuarda gerçekleştirirken, VIZIV “Vision for Innovation” konsepti de görücüye çıktı.

Bu yıl Subaru markasının 55’inci yılı olması nedeniyle FHI (Fuji Heavy Industries) 1958 yılına ait “Subaru 360” modeli ile son konsept aracı olan “VIZIV Konsept”i birlikte sergilendi.

Yeni Forester

Yeni Forester 240 beygir gücündeki turbo motoru ve S modunda yer alan 8 ileri CVT şanzımanı ile dikkat çekiyor. Yeni Forester sportif sürüş performansını fabrika verilerine göre yüzde 10’un üzerinde daha düşük yakıt tüketimi ile sunuyor.

Yepyeni bir AWD kontrol sistemine sahip olan Forester’da, standart olarak kullanılan “X-MODE” sistemi ile her koşulda sürekli denge sağlanıyor. Yeni Forester Türkiye pazarında Mayıs ayından itibaren satışa sunulacak.

Subaru’nun gelecekteki “Vision for Innovation” konseptini yansıtan “VIZIV Konsept”i yenilik meraklılarının beğenisine sunuldu. Fuarda ayrıca Boxer Dizel motorun CVT şanzıman ilk kez ile buluştuğu Subaru Outback de boy gösterdi.

Simetrik AWD, X-Mode ve SI-DRIVE

Değişik ihtiyaç ve tercihlere göre farklı donanım paketlerine sahip olan Yeni Forester, hem motorunun inanılmaz gücü hem de özel süspansiyonları ile spor otomobilleri aratmayan bir performans vaat ediyor.

Yenilenen Forester daha iyi bir aerodinamiklik ve işlevsellik özelliklerinin yanı sıra SUV bir aracın güçlü ve çarpıcı görünümü korunarak tasarlandı. Aracın ön yüzünde “Sportiflik” ve “Rahatlık” vurgusunu ön planda tutuyor. Subaru’nun ünlü simetrik AWD aktarma organı, aracın performansını artırmak için daha da geliştirildi. X-Mode adı verilen yeni kontrol modeli, kötü yol koşullarında bile sağlam bir arazi performansı sağlıyor. X-Mode sürücüye tüm yol koşullarında güven sağlayarak Forester’ın sürüş keyfini artırıyor.

2012 Avrupa Yeni Araç Değerlendirme Programı’ndan (Euro NCAP) güvenlik performansı testinde en yüksek puanı kazanan model Türkiye’de 2.0i Elegance, 2.0i Premium ve 2.0 XT versiyonları ile satışa sunulacak.

subaru viziv konsept

VIZIV Konsept “Vision for Innovation”

Subaru markasını geleceğe taşıyacak yeni tasarım ve teknolojilerin yönünü temsil eden konsept model VIZIV, “Confidence in Motion” mottosunu zirveye taşıyor. Aynı zamanda Subaru’nun gelecekteki Crossover yorumu olan VIZIV hem tasarım hem de teknolojik yenilikleri bünyesinde barındırıyor. VIZIV konseptinde dünyada bir ilk olan  Boxer Dizel Hibrit  teknolojisi kullanılıyor. Boxer Dizel Hibrit 3 motorlu bir yapıda gerçekleşiyor. Konvansiyonel yüksek torklu 2.0 Boxer Dizel motor önde yer alırken arka iki tekerlek için birbirinden bağımsız elektrikli motorlar görevlendirilmiş.

CVT şanzımanın kullanıldığı yapıda, arka tekerleklere monte edilmiş elektrikli motorlar birbirinden bağımsız olarak AWD (sürekli dört tekerden çekiş) teknolojisini farklı bir boyuta taşıyor.

“İnovasyon için Vizyon” ifadesinden ilham alınarak tasarlanan VIVIZ konsept,. fuarda Subaru’nun 55 yıllık mirasını taşıyan 1958 yılına ait “Subaru 360” modeli ile birlikte sergilendi.

Subaru Outback

Lineartronic (CVT) şanzımanın Boxer Dizel motor ile ilk defa buluştuğu Subaru Outback konforlu bir sürüş sunarken aynı zamanda yakıt verimliliği de sağlıyor.

Boxer Dizel Motor’un sportif sürüş özelliğini otomatik vitesin konforu ile bir arada barındıran Outback’de Adaptif Sürüş Kontrolü özellikleri de bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı