Buradasınız
Home > Güncel > Yeni Corsa Gün Sayıyor

Yeni Corsa Gün Sayıyor

Alman otomobil üreticisi Opel, yenilenen Corsa modelini Şubat ayının son haftasında Türkiye’de satışa sunmaya hazırlanıyor. Pazara sunulduğu 2006 yılının Ekim ayından bu yana 35 bin adedin üzerinde satış rakamıyla, markanın pazar payındaki önemli modellerden biri olan Corsa, HB gövde tipinde lansmanı yapıldığı 2006 yılından beri en çok tercih edilen ilk 3 otomobilden biri olmayı başardı.

2010 yılını segment 2.si olarak bitiren ve 12 bin 650 adetlik satış rakamına ulaşan Corsa, bugüne kadar arka arkaya iki kez kendi sınıfında Türkiye’nin en çok beğenilen otomobili seçildi. 2010 senesinde DEKRA ödülünü alan ve Opel binek araç satışlarının yüzde 35’ini oluşturan Corsa, aynı zamanda Avrupa’da kalitede bir numara ilan edildi.

Kademeli bir şekilde yenilenen Corsa modelinde öncelikli yenilikler geçtiğimiz yılın başında gerçekleşen motor ve sürüş dinamikleri ile ilgili yenilikler oldu.

Bu değişimle Corsa’nın tüm benzinli motorları 2010 yılında yenilenerek tamamı Euro 5 uyumlu oldu. Performansları artarken yakıt ekonomisinde daha iddialı olan yeni benzinli motor serisini yıl sonunda dizel ecoFLEX modeli takip etti. Bu dizel motor 95 hp güce sahip ve Start Stop sisteminin de etkisiyle düşük egzoz emisyonlarıyla dikkat çekiyor.

Şubat ayı sonu itibariyle stil ve görünümdeki yeniliklerle yollara çıkacak Corsa’nın tasarımı mevcut tasarım temellerine üzerine entegre edilmiş. Ön görünümüne daha ididalı ve daha dinamik bir ifade eklenmiş. Bu sportif dokunuş oluşturulurken, farklı pek çok tasarım yeniliğinden ve Opel tasarım dilinden faydalanılmış.

Yeni krom bar, yeni ızgara tasarımı, kanat şeklinde gündüz farları entegre edilmiş yeni farları, yeni sis farı tasarımı ve yeni ön panelinde yapılan değişiklerle Corsa yepyeni bir çehreye kavuşmuş. Corsa’nın ifadesini daha keskin ve daha üst sınıf yapan bu değişiklerle ilgili detaylar:

1. Yeni krom bar – Yeni krom bar, üzerinde Opel ismi yazan blitz’i içeren yeni Opel logosuna sahip. Tasarım OPC modellerindeki sportif krom bar tasarımına benzer.

2. Yeni boyutlarıyla radyatör ızgarası ve ön tampon ızgarası – Yeni Corsa’nın sportif görünümü, ızgara boyutlarının yeniden tasarlanması ile elde edilmiş. Daha geniş ve daha kalın hale gelen ön tampon ızgarası, otomobili daha büyük göstermekte. Ayrıca yakından bakıldığında, önceden yatay forma sahip ızgaranın petek görünüme kavuştuğu görülmekte. Tüm bunların sonucunda, aracın yoldaki durumu çok daha dinamik bir görünüme kavuşmuş.

3. Yeni ön panel – Plakalığın sağ ve sol tarafında bulunan siyah dekor elmanları, ön tampon ızgarasıyla görsel bir bütünlük sağlarken dikkat çekici bir vurgu yapıyor.

4. Yeni far tasarımı – Yeni Astra’dan ve Insignia’dan esinlenerek tasarlanan “kartal gözü”far tasarımının Yeni Corsa’ya da entegre edildiğini görüyoruz. Karakteristik Opel tasarımı olan “kanat” şeklinde Gündüz Farlarının entegre edildiği far tasarımı, Yeni Corsa’ya agresif bir görünüm kazandırıyor. Standart gündüz farları, sadece görüşü iyileştirmekle kalmıyor aynı zamanda tasarım bütünlüğü yaratarak Corsa’nın Opel ailesinin bir üyesi olarak daha çok dikkate çekmesini sağlıyor.

5. Yeni sis farı tasarımı – Mevcut Corsa’nin sis fari tasarimi yatay bir forma sahipken, yeni sis farı dikey olarak tasarlanmış. Sis farlarının tamponun köşelerine doğru yerleştirilmiş görünümü, Corsa’ya daha geniş bir yüz ve daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. “Bıçak” formlu krom detay sis farlarıyla birlikte standart olarak sunuluyor. Baz versiyonda, krom detay bulunmuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı