Buradasınız
Home > Güncel > Yarış Güvenliği Eğitim Semineri İstanbul’da Yapıldı

Yarış Güvenliği Eğitim Semineri İstanbul’da Yapıldı

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu’nun 2011 yılında uygulamaya koyduğu uluslararası otomobil sporlarında güvenlik temalı eğitim projesi, FIA Enstitüsü tarafından uygun bulundu ve uluslararası katılıma açık olan güvenlik eğitimi “MOST İstanbul”  17-18 Kasım tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

İki gün süren eğitime, 19 farklı ülkeden 28 yabancı federasyon temsilcisi katıldı. Türkiye’deki yarışlarda görev alan üst düzey görevlilerimiz ile birlikte kulüp yöneticilerinin de katılımıyla, toplamda 150 kişi eğitimden faydalanmış oldu. Eğitimler esnasında, yaklaşık 90 kişilik bir kadro, organizasyonun başarılı şekilde gerçekleşmesi için iki gün boyunca görev yaptı.

Eğitimin birinci gününde, ralli sporu üzerinde çalışmalar yapıldı. FIA Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Avustralyalı Garry Connelly’nin de sunum yaptığı ilk günde, konuşmacılar ralli etaplarında güvenliğin sağlanması ile ilgili sunum yaptı. Günün ikinci kısmında ise katılımcılar, Dünya Ralli Şampiyonası’nın deneme sürüşü etabında, uygulamalı etap güvenliği eğitimine tabi tutuldu.

İkinci ve son gün, İstanbul Park F1 pistinde organize edildi. Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın direktörü Charlie Whiting’in sunumuyla başlayan günde, pist yarışlarında güvenliğin artırılabilmesi adına gereken uygulama ve prosedürler üzerinde duruldu. Katılımcıların Doğuş Otomotiv tarafından sağlanan araçlarla, pistte deneme turları attıkları son bölümde, ayrıca uygulamalı kaza müdahale çalışması da yapıldı.

İki gün boyunca TOSFED’in Tıbbi Komisyonu tarafından, senaryo gereği kaza yapmış yarış otomobillerinden sürücülerin kurtarılması operasyonu da uygulamalı olarak gösterildi.

Arnavutluk, Bahreyn, Belçika, Bulgaristan, Güney Kıbrıs, Etiyopya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Polonya, Sırbıstan, Suriye, İngiltere, Avustralya’dan olmak üzere toplam 28 federasyon temsilcisi Mostİstanbul sayesinde fikir alışverişinde bulunma fırsatı yakalarken birçok ortak federasyonlar arasındaki işbirliğinin de ilk adımları atılmış oldu.

FIA Enstitüsü tarafından desteklenen organizasyon, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Toto, Doğuş Otomotiv, 90 Auto Academy, Castrol, Nova Reklam, Anttur, Parkur Racing, Power FM, İstanbul Park Organizasyon ve The Green Park Pendik Hotel’in katkıları sayesinde başarıyla sona erdi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı