Buradasınız
Home > Güncel > Yarım Milyon Aracı Çağırdı

Yarım Milyon Aracı Çağırdı

CARMEDYA.COM – Toyota, Takata marka havayastığı krizinden eklenenler kervanına katıldı ve yaklaşık yarım milyon aracı geri çağırma kararı aldı.

Yapılan resmi açıklamaya göre başta Avrupa, Japonya ve Çin olmak üzere farklı bölgelerde satılan toplam 490 bin araç geri çağırılacak.

Takata havayastıklarının hatalı üretimi nedeniyle uzun süredir özellikle ABD pazarında büyük bir kriz patlak vermiş ve geri çağırmalar peşpeşe gelmişti.

Toyota’nın son geri çağırmasını gerektiren havayastıklarındaki problem nedeniyle bugüne kadar çoğu ABD’de olmak üzere dünya genelinde 100 yaralanma ve 13 ölüm vakası yaşanmıştı.

Japonya’da 2005 ile 2011 yılları arasında üretilen 45 bin adet Lexus IS modeli, aynı dönemde Çin’de satılan 140 bin Lexus IS, ES ve GX modeli de geri çağırılan araçlar arasında yerini aldı.

Aynı dönemde üretilen Lexus modelleri Avrupa’da da geri çağırılırken, Avrupa pazarında bu modele Toyota 4Runer SUV ve Corolla modelleri de eklendi. Avrupa pazarında 2005 ile 2011 yılları arasını kapsayan geri çağırmadaki Toyota modellerini adedi ise 80 bin…

Meksika’da ise Toyota 100 bin adet Yaris, Corolla ve Sienna minivan modellerini çağırırken, Güney Amerika geneilnde çağırılan araç sayısı 120 bine ulaştı.

Böylece Toyota’nın 2008 yılından bu yana geri çağırdığı araç sayısı 17 milyona ulaşmış oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı