Buradasınız
Home > Güncel > yachtWORKS’den Twitli Servis ve Market Hizmeti

yachtWORKS’den Twitli Servis ve Market Hizmeti

Bodrum merkezli, yat servisi ve marketi hizmeti veren yachtWORKS artık denizin ortasında kaldığınızda da yanınızda…

Teknenizde bir arıza çıktı ve denizin ortasındasınız. Telefonunuzla yachtWORKS’e ulaşmanız halinde, konumunuzu bildiriyorsunuz ve yachtWORKS ekibi size en kısa sürede size acil yardım botu ile ulaşıyor ve hemen orada sorununuzu çözüyor. Özellikle denize çıkmak isteyen, ama yeterli teknik bilgisi olmayanlar için bulunmaz bir fırsat olan bu servis Türkiye’de bir ilk olması ile dikkat çekiyor.

Ayrıca bu hizmet için twitter hesabını da kullanabiliyorsunuz. www.twitter.com/Yachtworks_tr hesabına mesaj ile ulaşmanız halinde, 7/24 uzman ekip size ulaşıyor ve yardımcı oluyor. Servis şu an için Bodrum, Didim ve Göcek sınırları içinde çalışmakta.

YachtWORKS Hakkında

“Denizciler ve denizi sevenler için, profesyonel denizciler tarafından verilen hizmet” yachtWORKS’ün temelini oluşturmaktadır. yachtWORKS, denizaşırı seyir kapasiteli yatlar konusunda ileri derecede tecrübeleri bulunan profesyonel çalışanların oluşturduğu bir yapıya sahiptir. Çalışmalarında temel hedefi, doğru iş yaklaşımını, kaliteli işçiliği, kaliteli malzemeyi ve deniz kültürünü birleştirerek müşterilerine uygun hizmet sunmaktır.

yachtWORKS, onarım ve bakım konularında geniş bir geçmişe sahip ve kendi teknelerini ve tekneleri üzerindeki gereçleri her türlü deniz şartları altında kapsamlı olarak kullanmıştır. Dolayısı ile yatların arıza kaynaklarını ve arızalanma şekillerini çok iyi bilmekte, devamlı olarak yeni onarım yolları araştırmakta, yeni uygulamaları ve malzemeleri irdelemektedir.

1.800 m2 hangar alanı ile kışlama ve refit hizmetleri ile tüm tamir ve servis hizmetleri Didim D-Marin’deki yachtWORKS ekibi tarafından verilemektedir.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı