Buradasınız
Home > Güncel > VW’den Çevreci Şanzıman

VW’den Çevreci Şanzıman

Volkswagen’in ilki 2002’de kullanılmaya başlanan DSG otomatik şanzıman teknolojisi dünyanın son zamanlarda en çok konuşulan ve üzerinde tartışılan iki sorunu olan küresel ısınma ve yakıt maliyetine bir yanıt niteliğinde. DSG otomatik şanzıman, vites geçişlerini hızlandırdığı için arada zaman kaybı olmasını engelliyor. Böylece hem daha az yakıt harcanıyor hem de atmosfere daha az karbon salınıyor.

Çevreci 7 ileri DSG otomatik şanzıman teknolojisi

Caddy, Transporter ve Caravelle modellerinde 7 ileri DSG otomatik şanzıman opsiyonel olarak sunuluyor. Ticari araç sürücülerinin en çok dikkat ettiği konulardan biri olan yakıt tasarrufu konusunda çözüm sunan DSG otomatik şanzımanlı VW Ticari Araç modelleri, çevrecilikleriyle öne çıkıyor. Almanya’da bağımsız denetim ve araştırma kuruluşları tarafından yapılan hesaplamalara göre 7 ileri DSG otomatik vitesli Volkswagen Ticari Araç modelleri, geleneksel otomatik vitesli modellere göre her 100 kilometrede 0.8 litre daha az yakıt harcarken, 150 bin kilometrelik ömrü sonunda, geleneksel otomatik şanzımanlı modellere göre 3,5 ton daha az karbon emisyonuna da sahip.

DSG şanzıman teknolojisi, yakıt ekonomisiyle ünlü TDI motorların otomatik şanzıman konforunu sunarken de düşük yakıt tüketmesi fikrinden doğdu. DSG şanzıman teknolojisi geliştirilirken, yarış araçlarında kullanılan vites kutusu konseptinden faydalanıldı. DSG şanzıman, 7 ileri, 1 geri vites kademeli manuel şanzıman sisteminde,  iki adet çoklu ıslak plakalı kavramanın paralel yerleştirilmesiyle çalışıyor. Bu kavramalardan biri devredeyken diğeri bir sonraki vites geçişi için hazır bekliyor. Bu özgün ikiz kavrama tasarımı, vites değişikliğini sadece milisaniyeler içinde sağlayarak, vites değiştirmede çekiş kuvvetinin kesilmesini engelliyor. DSG teknolojisi, sadece hızlı vites değişiklikleriyle ataklık ve sportiflik sağlamakla kalmıyor, otomatik şanzımanın sürüş konforunda TDI motorun düşük devirde yüksek tork özelliğini de koruyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı