Buradasınız
Home > Güncel > VW Türkiye’ye 2 Servis Ödülü

VW Türkiye’ye 2 Servis Ödülü

Volkswagen’in Servis Kalitesi Ödülleri Yarışması sonuçlandı. Bu yıl dördüncüsü düzenlenen yarışma neticesinde ödül alan yetkili servisler, düzenlenen bir gala gecesinde buluştu.

Avrupa’nın yanı sıra Rusya ve Türkiye’nin de yer aldığı toplam 27 ülkeden 6 bin 450 yetkili servis arasından toplam 100 yetkili servis 2010 yılı içerisinde servis kalitesi ve müşteri tutma konusunda en iyi sonuçları elde ederek, En İyi Yetkili Servis ödüllerini almaya hak kazandı.

Bu yıl, Türkiye’den iki yetkili servis; Gümüş Otomotiv ve Tamaş Otomotiv ödüle layık görüldü.

2008’de uygulanmaya başlanan Volkswagen Servis Kalitesi Ödülü Yarışması’nda, tüm Avrupa’dan en iyi 100 yetkili servis ilk olarak 2008 yazında Wolfsburg’daki bir törenle ödüllerini almıştı.

Ödül Töreni’nde konuşan Volkswagen Uluslararası Satış Sonrası Hizmetler Genel Müdürü Michael Horn, katılımcıların bu konuyla ilgili özel bağlılıklarından ve kendilerini adamış olmalarından övgüyle bahsetti. Horn, “Sonuçlar, son yıllarda – özellikle de tekrarlanan onarım oranlarının azalması bakımından – servis kalitesini sürekli bir şekilde artırdığımızı gösteriyor. Ayrıca ödül kazanan tüm servis ortakları, sistematik müşteri odaklı çalışma ve çalışanlarının kişisel bağlılıkları açısından üstün başarı kaydetmiştir.” dedi.


Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı