Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’nun Sedan Yorumu: Concept Universe

Volvo’nun Sedan Yorumu: Concept Universe

Volvo, 2011 Şanghay Otomobil Fuarı’nda ince zevklere sahip otomobil alıcıları için İskandinav tasarımının yeni bir eserini sergiledi. Geniş ve lüks bir sedan modeli olan Concept Universe’ün yeni insan odaklı tasarım dili, klasik Volvo modellerine de göndermeler yapıyor.

Volvo Car Corporation CEO’su Steafan Jacoby, Şanghay Otomobil Fuarı’nda yaptığı konuşmada; “Concept Universe, yeni üstün kaliteli sedan modelimizden neler beklenmesi gerektiği konusunda tüm dünyaya yönelik bir ön gösterim gerçekleştiriyor,” dedi. Jacoby, “Volvo Car Corporation’ın uzun vadeli stratejisinde, müşterilerimizin ihtiyaçları ve yaşam tarzları etrafında geliştirilen ürünlerle, başarılı ve gerçekten global bir şirket olmak yer alıyor,” diye sözlerini sürdürdü.

İskandinav tasarımı, insanı anlamak ve insana önem vermeyi ön planda tutuyor. Volvo Car Corporation, modern lüks otomobil alıcılarının isteklerini en iyi anlayan marka olmayı hedefliyor.

Concept Universe, insanların bilinçaltındaki ebedi güzellik arzusu ve hissini ateşlemeyi amaçlıyor. Coupe benzeri tavan çizgisi ve çağdaş, sağlam arka yapısıyla geleceğe yürüyen yeni model, aynı zamanda tasarımıyla Volvo’nun mirasını yansıtarak geçmişteki başarılı modellerden ilham alıyor.

Volvo Car Corporation’ın Tasarımdan Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Horbury, “Her güzel ve lüks ürün gibi bu tasarım da elle yapılmış hissi veriyor ve zamana karşı dayanıklılık testinde başarılı olacak gibi görünüyor,” diyerek şunları ekliyor: “Kendimize özgü İskandinav tasarımımızla sektörün en iyilerine rakip olacağız. Performans ve teknolojide eşsiz olan bu konsept, yapaylık ve karmaşıklıktan uzak…”

Kullanıcı odaklı sade yapı

Concept Universe’ün iç mekânı, konforlu ve ince işlenmiş bir ortamdır ve kullanıcı odaklı yapısında karmaşıklık olmaması da ayrıca ferahlık yaratıyor. Ön tarafta sürücüye yönelik düzenlemeler, arka tarafta konfor ve rahatlık ön planda. Sürücü bölgesindeki sezgisel kumandaların yanı sıra dokunmatik ekran, sürücü uzandığı anda elinin altında olacak şekilde ayarlanmıştır ve aracın bütün kontrolleri, ultra konforlu koltuklardan esinlenen sürücü koltuğundan yönetiliyor.

Ön koltuklardaki dinamik his ile koyu renk düzeni, arkaya doğru pürüzsüz bir geçişle yok oluyor ve arka koltukta açık renklerle tam bir sükunet cennetine dönüşüyor. Concept Universe’e özel ve çağdaş bir lüks deneyimi yaşatmak amacıyla klasik form, malzeme ve desenler bu olgulara uyarlanarak kullanılmış.

Peter Horbury, sonuç olarak şu yorumu yapıyor: “Concept Universe son derece rafine bir tasarıma sahip olmakla birlikte, Volvo’nun sadelikte öncü olmasını sağlayan basit özelliklerin tamamına da sahip. Modern lüks otomobil alıcıları arasında tasarım ve teknolojinin bu dâhice bileşimine yönelik takdir giderek artıyor. Bu trend başarımızın yollarını örüyor. Özel lüks markamızın geleceğinin çok parlak olduğuna inanıyoruz…”

Volvo Car Corporation CEO’su Stefan Jacoby, “Bizim amacımız, modern lüks otomobil alıcılarının ne istediğini en iyi şekilde anlayan marka olmaktır. En talepkâr Çinli müşterilerin bu lüks konsept hakkındaki düşüncelerini öğrenmeyi çok istiyoruz. Daha sonra bu tasarımı Avrupa ve ABD’de de sergileyeceğiz çünkü onu, bütün otomobil modellerimiz için geçerli hedefimiz olan global seviyeye taşımak istiyoruz…”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı