Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’dan Yeni Nesil P1800

Volvo’dan Yeni Nesil P1800

Volvo, ilhamını çağdaş, ilerici İskandinav yaşam tarzı ve tasarımının yanı sıra geçmişin ikonik unsurlarından alan üç konsept otomobilden oluşan serinin ilk örneği Volvo Concept Coupe’nin detaylarını açıkladı.

Volvo Concept Coupe, görünümün Volvo markasına daha fazla duygu katmak için artan bir stratejik öneme sahip olduğu yeni tasarım hedefinin ilk etkileyici yorumu.

2012 yılında Volvo V40’ın tanıtılması bu yönde atılmış ilk adımdı. Pozitif basın ve müşteri geribildirimi, Volvo Cars’ın tasarımın da dahil olduğu pek çok önemli alanda en iyilerle yarıştığını vurguluyor.

Yakında tanıtılacak olan yeni ölçeklenebilir mimari, şirketin bu dönüşüme hız kazandırmasını sağlıyor. Volvo Concept Coupe, şirketin yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’nin (SPA) sağladığı tasarım olanaklarını ortaya koyan üç konsept otomobilden oluşan serinin ilki. Bunlar, yeni Volvo XC90’ın 2014 yılındaki sunumuna zemin hazırlıyorlar.

Volvo Cars Concept Coupe

Güçlü görsel etki

Yeni tasarımın etkisi en çok Volvo Concept Coupe’yi yan taraftan incelerken  hissediliyor. Gösterge paneli ile ön aks arasındaki mesafe uzamış, C sütunu ise biraz arkaya kaydırılmış durumda.

Alçak kaput, tavan ve beş kollu 21 inç jantlar da akıcı bir şekilde hareket eden zarif bir Gran Tourer’ın yarattığı izlenime katkıda bulunuyor.

Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi aynı zamanda tamamen otonom sürüş için de hazırlandı. Kazaları önlemek ve daha rahat sürüş imkânı sağlamak için tasarlanan ilk otonom sürüş özellikleri 2014 yılında tanıtılacak. Volvo Cars’ın amacı 2020 yılından önce yollarda tamamen otonom teknolojiyle çalışan otomobillere sahip olmak.

Volvo Cars Concept Coupe

Yeni T şeklinde DRL farlar

Volvo Concept Coupe’nin yüzü, yeni T şeklinde DRL kılavuz ışıklarına sahip farlar ile çevrelenen kaput ve ‘yüzen’ ızgaranın kazandığı yeni şekil ile karakterize edilmiş. Tıpkı arka farlar gibi DRL farlar da Volvo Cars’ın benimsediği yeni tasarım çizgisinin ayırt edici unsurları.

Concept Coupe, aynı zamanda 1960’ların Volvo P1800’ünü çağrıştıran unsurlar içeriyor.

Konsept otomobil aynı zamanda Volvo Cars’ın insan-merkezli kullanıcı deneyimi ile ilgili tamamen yeni bir yaklaşımı temsil ediyor. Orta konsoldaki geniş dokunmatik ekran, sürücünün önündeki bir adaptif dijital ekran ve head-up display ile etkileşime geçiyor.

Volvo Cars Concept Coupe

Volvo Concept Coupe’de bulunan benzinli plug-in hibrid aktarma organları, Volvo Cars’ın yeni dört silindirli Drive-E motor ailesindeki en güçlü versiyonları yaratmak için elektrik enerjisini kullanma stratejisini yansıtıyor.

Konsept otomobil, bir kompresör ve turboya sahip, yüksek performanslı 2.0 lt Drive-E benzinli motor içeriyor. Benzinli motor, arka aks üzerinde bir elektrikli motorla bir araya getirilmiş. Bu, Volvo Concept Coupe’ye 400 HP civarında bir toplam güç çıkışı ve 600 Nm’nin üzerinde tork sağlıyor.

Volvo Cars Concept Coupe

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı