Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’dan Teknoloji Atağı

Volvo’dan Teknoloji Atağı

Volvo S80, XC70 ve V70; Volvo’nun modern toplumun ihtiyaç ve isteklerine göre tasarlanmış otomobiller üretme odağını öne çıkaran bir dizi özellik ile geliştiriliyor.  Kullanıcı dostu Volvo Sensus bilgi-eğlence sistemi, otomobil kullanmayı daha güvenli ve daha konforlu hale getiren artırılmış teknoloji ve daha yüksek performans ile daha düşük yakıt sarfiyatı sağlayan rafine aktarma organları, bu yeni özellikler arasında bulunuyor.

Volvo Cars Başkan ve CEO’su Stefan Jacoby, “Bu otomobiller, günümüzün prestijli otomobil müşterisinin ne istediğini en iyi anlayan ve yorumlayan marka olma yönündeki kararlılığımız doğrultusunda attığımız yeni bir adımın da işaretidir. Bireyin mutluluğuyla ilgilenmek, İskandinav kökenimizin en temel özelliği. Bunlara dayanarak, rahat bir kontrol hissi yaratılmasına katkıda bulunan; mantıklı, sezgisel ve ergonomik olarak optimize edilmiş bir sürücü ortamı yaratıyoruz,” diyor.

Volvo Sensus, Volvo Cars’ın sürücü ortamını nasıl daha rafine hale getirdiğinin mükemmel bir örneği. Yeni bilgi ve eğlence sistemi, ilk olarak 2010 yılında Volvo S60 ve V60’ta kullanılmaya başlandı. Şimdi Volvo XC60, V70, XC70 ve S80 de aynı özelliğe sahip oluyor.

Volvo Sensus: Ergonomik yüksek teknoloji

Sensus’ta, bütün bilgiler orta konsolun üst kısmında yer alan 5 veya 7 inçlik bir renkli ekrana veriliyor. Ekran, sürücünün gözlerini yoldan ayırmamasını sağlamak için yükseğe yerleştirilmiş.

Orta konsoldaki “MY Car – Otomobilim” düğmesine bir kez basarak; City Safety – Şehirde Güvenlik, çarpışma uyarısı, yaya algılama, sürücü uyarı sistemi, aktif hız sabitleyici, aydınlatma, dış dikiz aynaları, klima, merkezi kilit ve ses sistemi gibi bir dizi ayara erişime olanak sağlanıyor.

Volvo Sensus, müşterinin bir multimedya ses sistemini seçmesi halinde; navigasyon, telefon, geri vites kamerası, ön panorama kamerası ve DVD oynatıcıdan gelen bilgi ve görüntüleri de içeren daha büyük 7 inç ekran seçeneğini de sunuyor.

Bluetooth bağlantısı sayesinde eller serbest şekilde telefon konuşmalarının yanı sıra tercihiniz olan bluetooth ile çalışan taşınabilir müzik oynatıcısından gelen müzik akışını da mümkün kılacak şekilde geliştirilmiş bulunuyor. Volvo, ürün gamının tamamında bluetooth müzik akışı sağlayan tek marka.

Sesle komuta edilebilen entegre navigasyon sisteminin yanı sıra arka koltukta oturan yolcular için eğlence sistemi de bir opsiyon olarak Volvo Sensus’ta mevcut bulunuyor. Bu paket, ön koltuk başlıklarına entegre edilmiş iki adet 8 inçlik ekran üzerinden yayın yapan DVD oynatıcısı, kablosuz kulaklıklar ve uzaktan kontrol özelliklerini de içeriyor.

Dikkati dağıtmadan tam kontrol

Bütün fonksiyonlar direksiyona monte edilmiş düğmeler veya renkli ekranın hemen altında bulunan dokunmatik düğmeler aracılığıyla kontrol edilebiliyor.

Volvo Cars’da Ürün Stratejisi & Araç Serisi Yönetiminden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Lex Kerssemakers, “Volvo Sensus, sürücünün dikkatini dağıtmaz. Buradaki hareket noktamız, teknolojinin, kullanıcıyı önce talimat yazısını okumak zorunda bırakmadan menüyü menüyü kontrol edebilmesini sağlayacak kadar sezgisel olmasıdır. Sürücüye, sistemin bütün fonksiyonlarına direksiyon üzerindeki düğmeler üzerinden erişim imkânı veren birkaç üreticiden biriyiz.”

Birinci sınıf ses deneyimi

En gelişmiş ses birimi olan Premium Sound, D sınıfı dijital 5x130W amplifikatör, derin bas hoparlör, Audyssey Laboratories’in en son MultEQ ürünü olan Dolby Pro Logic II Surround ile kombinasyon halinde Dolby Digital ve 10 kolona sahip.

Audyssey Laboratories’in pazar lideri MultEQ teknolojisi, yolcu bölmesinin özel akustik özelliklerinden normalde kaynaklanabilecek kirli sesleri bertaraf ediyor. Sonuç olarak otomobildeki herkes daha canlı ve daha net ses alabiliyor.

7 inçlik bir ekranla da tamamlanan Premium Sound’a ek olarak, üç ses sistemi seviyesi bulunmaktadır. Bunların hepsi de Volvo Cars’ın kendi uzmanlarınca Volvo Sensus için özel olarak tasarlanmış.

Artık ‘Yaya Algılama’ özelliğiyle de birlikte…

Daha önce Volvo S60, V60 ve XC60’da sunulan ‘Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi’ şimdi de Volvo S80, XC70 ve V70’de. Bu sistem, sürücünün tehlikeli durumları tespit etmesine yardımcı olarak bir yayaya çarpma gibi bir kâbus senaryosunun önüne geçilmesine aktif destek verecek şekilde tasarlanmış bir destek fonksiyonu.

Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi, otomobilin önündeki yayaları izlemek için bir radar ve kamera kullanıyor. Sistem, öncelikle sürücüyü uyarmak için bir ikazda bulunuyor ve yayaya çarpmamak için fren yapmasını veya yön değiştirmesini sağlıyor. Sürücü bu ikaza herhangi bir tepkide bulunmazsa, otomobil çarpışma engellenemez hale gelmeden saniyeler önce tam güçle fren yapıyor. Otomatik fren, belirlenen durumlarda 35 km/s hızın altındaki hızlarda çarpışmalara engel olabiliyor.

Bütün otomobillerde Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi bulunsa, trafikte yaya ölümlerinin yüzde 20’nin üzerinde azaltılabileceği tahmin edilmektedir. Ciddi yaralanmalardaki azalma oranının ise yüzde 30 civarında olacağı düşünülüyor. Her on durumdan üçünde çarpışma tamamen engellenebiliyor.

Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi, karanlık ve kötü hava koşulları gibi ‘görüşün’ kötü olduğu belli bazı durumlarda özellikle faydalı.

Adaptif hız sabitleyicisi 0 km/s hıza kadar etkin

Çarpışma uyarı sistemi, önde durmakta olan veya aynı istikamette seyir halinde olan otomobillere tepki verecek şekilde de programlanmış bulunuyor. Belirlenen durumlarda, iki otomobil arasındaki hız farkı 35 km/s’nin altındaysa bir çarpışmanın önüne geçilebiliyor.

Adaptif Hız Sabitleyicisi (ACC) sisteminin son versiyonu, otomatik şanzımanlı Volvo V70, XC70 ve S80’e, öndeki araçla arada sabit bir güvenlik mesafesinin otomatik olarak muhafaza edilmesine konforlu bir şekilde yardımcı oluyor.

Burada yeni olan konu, ACC sisteminin, hız sıfıra inene yani otomobil durana kadar devrede kalması. Trafik akmaya başladığında otomobil de otomatik olarak hızlanıyor.

City Safety – Şehir Güvenliği sistemi standart

Yeni olan bir başka özellik de ‘City Safety – Şehir Güvenliği’ sisteminin her üç modelde de standart hale gelmesidir. Bu sistem 30 km/s’ye kadar olan hızlarda çarpışmaların şiddetini azaltabilmekte veya tamamen ortadan kaldırabiliyor.

City Safety – Şehir Güvenliği, ön cam üzerinde dikiz aynasıyla aynı hizada monte edilmiş bir lazer sensörün yardımıyla önde seyreden taşıtları izler. Sürücü, öndeki otomobilin yavaşlama veya durmasına zamanında tepki vermezse veya otomobil durmakta olan bir nesneye doğru hızlı bir şekilde ilerliyorsa; otomatik fren devreye girerek otomobili durduruyor.

İki otomobilin nispi hız farkı 15 km/s’den daha azsa, çarpışma tamamen önlenebilir. Hız farkı 15-30 km/s ise çarpışma anındaki hız düşürülerek çarpışmanın etkisi asgariye indiriliyor.

İçeride ve dışarıdaki diğer yeni özellikler

Volvo V70, XC70 ve S80’deki diğer yeni özellikler şunları da içerir:

• Yeni gövde renkleri Biarritz Mavisi (V70 ve S80) ve Twilight (Alacakaranlık) Bronzu (XC70).

• Yeniden tasarlanmış ön farlar. Aktif xenon farlar opsiyonel.

• LED’li sinyal lambaları kapı aynalarına monte edilmiştir (V70 ve S80).

• V70 ve S80 ile XC70 için iki yeni jant tasarımı.

• Yolcu bölmesi içinde, döşeme için iki yeni vurgu rengi bulunmaktadır: Sangiovese Kırmızısı (V70 ve S80) ve Blond Beji (V70, XC70 ve S80).

• Bunlara ek olarak, yeni üç kollu direksiyon simidi ve zenginleştirilmiş iç dekorasyon kaplamlarıyla yeniden tasarlanmış iç aydınlatma.

Artırılmış performans ve daha düşük yakıt tüketimi

Volvo V70, XC70 ve S80, beş silindirli D5 ve D3 turbo dizel motorların yükseltilmiş performanslı versiyonlarına sahip ilk modeller.

Volvo Cars’ın motor uzmanları D5 motorda güç ve torku 205 HP/420 Nm’den 215 HP/440 Nm’ye çıkarmayı ve bunun yanı sıra yakıt tüketimini yüzde 8 düşürmeyi başardılar. Bunun anlamı, otomatik şanzımanlı bir Volvo S80 D5 AWD’nin yakıt tüketiminin artık sadece kilometre başına 167 g CO2’ye karşılık gelen 6.4 lt/100 km olduğu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı