Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’dan Tam Koruma

Volvo’dan Tam Koruma

Otomobil güvenliği alanında çalışmalarıyla öne çıkan Volvo Car Group (Volvo Cars), External Vehicle Protection –Araç Gövdesi Koruma (EnVeloP) sistemiyle bir başka dünya prömiyerine daha imza atıyor. Bu duyuru, Volvo Cars’ın tamamen Yeni Volvo V40 ile sunduğu ve dünyada bir ilk olan yaya hava yastığı teknolojisinden bir yıl sonra geldi…

External Vehicle Protection – Araç Gövdesi Koruma sistemi, mevcut hava yastığı sistemleriyle benzer malzemeden üretilmiş bir balondan oluşuyor. Bu balon, vakumla çekilerek katlanıyor ve otomobilin tavanına yerleştirilen küçük bir bölmede gizleniyor. Balon, bir başka otomobil ya da yol kenarındaki bir nesneyle kaçınılmaz bir çarpışma halinde ve hatta suyla kaplı bir zemine yaklaşırken bile göz açıp kapayıncaya kadar açılıyor.

Otomobili tamamen saran Araç Gövdesi Koruma sistemi, çarpışma sonucu oluşacak hasar ve yaralanmaları minimuma indiriyor.

Volvo Cars Güvenlik Merkezi, Güvenlik Kıdemli Teknik Danışmanı Thomas Broberg konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Yıllardır, araçlarımızın güvenliği nasıl daha fazla artırabiliriz diye çalışıyoruz ve hava yastıkları bu yolculukta önemli bir rol oynamıştır. Bu yeni güvenlik özelliği, “Design Around You – Sizden ilham alınarak tasarlandı” marka felsefesinin somut halidir. Tüm yaptığımız bu felsefenin aslına tamamen uygun bir yaklaşım ele almaktı. Otomobilin içinde hava yastığı benzeri güvenlik sistemleri için yen, bölgeler aramak yerine kendimize şu soruyu sorduk: Neden hava yastığına benzer bir çözüm otomobilin tamamını kapsamasın?” sözleriyle güvenlikte gelinen son noktayı vurguladı.

Gelinen noktada, Araç Gövdesi Koruma sistemi hâlâ test aşamasında ama Volvo Cars, sistemin gelecek nesil Volvo otomobillerine nasıl uyarlanabileceğini araştırıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı