Buradasınız
Home > Güncel > Volvo’dan Elektrik Devrimi

Volvo’dan Elektrik Devrimi

Volvo C30 Elektrik

Volvo Cars ve dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden Göteborg Energi, elektrikli otomobiller ve akü şarj altyapısı alanlarında işbirliğine ilişkin niyet mektubunu imzaladılar. İki şirket arasında varılan mutabakatın ardından Göteborg Energi, Elektrikli Volvo C30’un ilk müşterisi de oldu. Volvo 10 adet elektrikli Volvo C30 otomobilini sonbahardan itibaren Göteborg Energi’ye teslim etmeye başlayacak.

Elektrikli Volvo C30 projesi, dünya genelinde büyük ilgiyle karşılandı. Elektrikli Volvo C30 için Volvo Cars’a yurtdışından birçok potansiyel müşteri ziyarette bulunurken, sipariş teyidini veren ilk kullanıcı bir İsveç firması oldu.

Demo filosundaki otomobillerde gelişmiş ölçüm cihazları bulunan Volvo için, elektrikli otomobil üretiminde sürücü alışkanlıkları ve şarj yöntemleri gibi kriterlerin akü ve akünün elektrikli otomobil üzerindeki ömrüne nasıl bir etkide bulunduğuna ilişkin know-how’u geliştirmesi önemli bir faktör.

Elektrikli Volvo C30; standart Volvo C30 ile aynı güvenlik, konfor ve iç mekan özelliklerine sahip. İkisi arasındaki tek fark elektrikli C30’un gücünü elektrikten alması ve bu sayede de tamamen sıfır egzoz emisyonuna sahip olması.

Otomobilin yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrikle şarj edilmesi durumunda elektrikli Volvo C30 ile yapılan yolculuk, “0” karbondioksit emisyonu ile gerçekleşiyor. Elektrikli Volvo C30’un tek şarj ile yolculuk kapasitesi ise tam 150 km.

Elektrikli Volvo C30, şehir elektriği veren bir prize bağlanarak şarj edilebilen bir lityum-iyon yapıda akü ile çalışıyor. Tamamen boşalmış bir akü ise 8 saatlik sürede tamamen şarj edilebiliyor. Azami hızı saatte 130 kilometre olan otomobil, sıfırdan 100 km/s hıza 10,5 saniyede ulaşıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı