Buradasınız
Home > Güncel > Volvo Yeni Motor Teknolojisini Tanıttı

Volvo Yeni Motor Teknolojisini Tanıttı

Volvo, Frankfurt Otomobil Fuarı’nda sergilediği Volvo Concept Coupe ile şirketin yeni Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi’ nin yeteneklerini gözler önüne seriyor. Fuarda detayları açıklanan yenilikçi teknolojilerin başında ise dört silindirli Drive-E güç aktarım sistemleri geliyor. Yeni sistem bundan böyle altı farklı Volvo modelinde kullanılacak.

Yeni XC90 için zemin hazırlıyor

Concept Coupe,  Volvo Cars’ın yeni tasarım yönünü göstermek için tasarlanan üç otomobillik konsept dizisinin ilk ürünü. Bu otomobiller, gelecek yıl tanıtımı yapılacak olan tamamen yeni XC90 için zemin hazırlıyorlar.

Volvo Cars’ın yeni Drive-E güç üniteleri ailesinin ilk üç üyesi olan 2.0 lt’lik dört silindirli motorlar ise sonbahar aylarıyla birlikte piyasaya sürülecek.

Başlangıçta; yeni S60, V60 ve XC60, yeni motor ailesinden üç güç ünitesiyle satışa sunuluyor: 306 HP benzinli turbo T6, 245 HP T5 ve 181 HP D4 turbo dizel… Yeni sekiz ileri otomatik şanzıman da yakıt ekonomisine katkıda bulunurken, rafine bir sürüş karakterine olanak tanıyacak. T5 ve D4 motorlar yeni Volvo V70, XC70 ve S80’de de satın alınabilecek. İstenilen akıcı ve ekonomik sürüş karakterini elde etmek için Aisin ile birlikte geliştirilen sekiz ileri otomatik şanzımanla donatılan yeni motorlar, yakıt ekonomisi için yeniden ayarlanmış altı ileri manuel şanzımanla da satın alınabilecek.

Volvo Cars Concept Coupe

Volvo Cars’ın stratejisi, yeni dört silindirli Drive-E motor ailesinin en güçlü versiyonunu oluşturmak için elektrifikasyonu kullanmaktan geçiyor. Böylece V8’leri aşan bir güç elde edilebilecek. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılan konsept otomobil, Volvo Cars’ın dahiyane plug-in hybrid teknolojisini kullanıyor. Yüksek performanslı benzinli güç ünitesi ve arka aksa yerleştirilen elektrik motoru, Volvo Concept Coupe’ye 400 HP güç ve 600 Nm tork kazandırıyor.

Dünyanın ilk i-Art teknolojisi

Yüksek performanslı benzinli T6 motor, kompresör ve turbo gibi iki aşırı besleme sistemini bir arada sunarken, i-Art teknolojisi de tutumlu dizel performansını ortaya koyuyor. Volvo’nun stratejik ortağı Denso ile birlikte geliştirilen i-Art, her yakıt enjektöründen basınç geri bildirimi alabiliyor. Bu da her bir yanma çevrimi esnasında silindirin içine ideal miktarda yakıt enjekte edilebilmesini sağlıyor.

60 serisinde yeni özellikler

Volvo Cars, Drive-E güç ünitelerinin yanında, 60 serisi için yeni bilgi-eğlence ve güvenlik sistemlerini de tanıtıyor. Sensus Connect, bir dizi yenilenmiş fonksiyonla birlikte geliştirilmiş bir HMI’a (insan makine arayüzü) sahip. Şerit Koruma Yardımcısı, direksiyon simidine ekstra tork uygulayarak şeritte kalmak için sürücüye destek oluyor. Bu sistemle birlikte paralel park sihirbazı Park Yardım Pilotu da artık S60 ve V60’ta sunulan özellikler arasında…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı