Buradasınız
Home > Güncel > Volvo Resmen Geely’de

Volvo Resmen Geely’de

Volvo Car Corporation CEO Stefan Jacoby

Çin’in en hızlı büyüyen otomotiv üreticilerinden Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd. (“Geely Holding Group”), Volvo Car Corporation’ın tamamının Ford Motor Company’den satın alınması işleminin bugün tamamlandığını bildirdi. Geely’den gelen açıklamada Volkswagen Amerika Grubu CEO’su Stefan Jacoby’nin Volvo Cars’ın yeni Başkanı ve CEO’su görevine getirildiği belirtildi.

Satış işleminin tamamlanmasının ardından Stefan Jacoby, aynı zamanda Geely Holding Group Başkanı olan Li Shufu’nun başkanlığı ettiği Volvo Cars Yönetim Kurulu üyeliğine getirilecek. Yönetim Kuruluna yeni katılacak isimler arasında bulunan Volvo Cars’ın eski Başkan ve CEO’larından Hans-Olov Olsson, aynı zamanda Ford’un eski bir Pazarlama Kurulu Başkanı. Olsson  yeni yapılanmada, Volvo Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığına getirilecek.

Hisse alım anlaşmasının 28 Mart 2010’da yapılan imza töreninde açıklandığı gibi Geely, Volvo Cars için 200 milyon doları tahvil, kalan kısım da nakit olmak üzere toplam 1,8 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Geely tahvil ihracı ve 1,3 milyar dolarlık nakit ödemeyi bugün gerçekleştirirken Çin kuruluşları ve kendi özkaynaklarının yanı sıra uluslararası sermaye piyasaları kaynaklarından yararlandı. İşlemin kapatılmasında emeklilik yükümlülükleri ve döner sermaye gibi alanlardaki düzeltmeler dikkate alındı. Yeni mülkiyet yapısı döneminde Volvo Cars’ın genel merkezi ve üretim tesisleri İsveç ve Belçika’da kalacak ve yönetim iş planının uygulanmasında özerk hareket ederken yönetim kurulunun stratejik yönlendirmesine tabi olacak.

Anlaşma çerçevesinde Volvo ve Ford parça ve tedarik konularında yakın ilişkiyi sürdürecek ve karşılıklı tedarik sağladıkları alanlarda sürekliliği sağlamış olacaklar.

Geely ile Ford arasında bir yıldan uzun süren görüşmelerin ardından gelen satışın tamamlanması Londra’da Li Shufu ile Ford CFO’su Lewis Booth’un katıldıkları bir imza töreniyle kutlandı.

Li Shufu, satış müzakereleri sırasında verdikleri destek nedeniyle Ford ve Volvo Cars yöneticilerine teşekkür ederken Geely’nin yakın ilişkiler kurduğu sendika ve hükümet yetkililerine de saygılarını sundu.

Li Shufu yaptığı açıklamada, “Bu satış anlaşmasının imzalanması ve tamamlanması Ford ve Volvo yetkililerinin şirketin geleceğine verdikleri önemi gösterdi, sendika temsilcileri ve İsveç, Belçika ve Çin’in yanı sıra ilgili bütün ülkelerdeki hükümet yetkilileri de çok önemli katkılarda bulundular” dedi.

Geely Başkanı, Sayın Stefan Jacoby’nin Stephen Odell yerine Volvo Cars Başkanı ve CEO’su olarak görevine 16 Ağustos 2010’da başlayacağını bildirdi.

Volvo CFO yardımcısı Hans Oscarsson, eski CFO Stuart Rowley yerine vakaleten CFO olarak göreve başlayacak. Odell ve Rowley ise Ford Avrupa’da yöneticilik konumlarına geçiyorlar.

Volvo Cars’ın yeni yönetim ekibini belirleyen Geely, bugün aynı zamanda İsveçli otomobil üreticisinin yeni yönetim kurulu listesini de açıkladı:

 • Li Shufu (Başkan)
 • Hans-Olov Olsson (Başkan Yardımcısı)
 • Freeman H. Shen
 • Håkan Samuelsson
 • Dr. Herbert Demel
 • Lone Fonss Schröder
 • Winnie Kin Wah Fok

Volvo Cars’ta örgütlü sendikaların atadığı üç işçi temsilcisini içeren yönetim kurulu satış işleminin tamamlanmasıyla birlikte görevi devralacak.

Zhejiang Geely Holding Group Co., Ltd. Hakkında

Zhejiang Geely Holding Group Co. Ltd. 1986 yılında Hangzhou, Çin merkezli olarak kuruldu. Zhejiang Geely Holding Group ve bağlı şirketlerinin faaliyetleri otomotiv değer zincirinde araştırma-geliştirme ve tasarımdan, üretim, satış ve servise kadar her alana yayılmaktadır. Otomobil, motor ve transmisyon üreten tam entegre ve bağımsız bir grup olan Zhejiang Geely Holding Group, bugün Çin’in en hızlı büyüyen otomotiv üreticisi ve aynı zamanda sektörün önde gelen özel şirketi konumundadır.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  Yukarı