Buradasınız
Home > Güncel > Volvo P1800 50 Yaşında

Volvo P1800 50 Yaşında

Volvo’nun bu yıl 30 Mart – 3 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek TechnoClassica standında sergileyeceği otomobillerin tümü aynı modelde olacak ve hepsi de Volvo Cars Heritage standında yer alacak. 2011, P1800’ün üretiminin ve bir yıl öncesinden resimlerini görüp de kendisini sabırsızlıkla bekleyen müşterilere tesliminin başladığı yıl olan 1961’in 50’nci yıldönümü.

Başka hiçbir Volvo modeli, Volvo’nun ve aynı zamanda dünya otomotiv endüstrisinin tarihinde böylesine büyük bir iz bırakmamış ve böylesine büyük bir üne kavuşmadı. Bu otomobilin 50’nci yaş günü, işte bu nedenle güzel bir kutlamayı hak ediyor. Bunun için Volvo P1800 otomobilleri TechnoClassica’da, bu otomobillere tatlı anılarla bağlı dünyaca ünlü şahsiyetler eşliğinde sergilenecek.

Fuarda sergilenecek P1800 modelleri

Volvo Cars Heritage standında, bu meşhur Volvo modelinin altı adet çok özel ve farklı örneği sergilenecek:

  • X1 – P1800’ün ilk prototipi, el imalatı, 1957 yılında Frua-Torino’da üretildi.
  • P1800 1961 – Birleşik Krallık’ta Jensen Motor Ltd’de montaj ve seri üretimi yapılan çok güzel bir otomobil.
  • P1800S 1963 Rally – Bu otomobil birçok yarışta başarı kazandı ve aynı zamanda bir sinema yıldızı.
  • 1800S 1966 Volvoville – ABD yapımı üstü açık versiyonun yaşayan nadir örneklerinden.
  • 1800E 1971 – Bu olağandışı versiyonun mükemmel bir revizyondan geçmiş yepyeni bir örneği.
  • 1800ES 1971 – Birçok takma adı bulunan ve bu yıl 40 yaşına basacak sportswagon.

Dünyaca ünlü yıldızlar da kutlamaya katılacak

TechnoClasssica’da ön planda yalnızca otomobiller olmayacak. P1800 ile geçmişten gelen sağlam bağları bulunan insanlar da orada bulunacak. Bu otomobilin geçmişinde belki de en önemli yeri tutan kişi de fuarda yer alacak: 1957 yılında bu otomobilin tasarımını yapan ve ardından dünyanın en ünlü yat tasarımcılarından olan, Olimpiyat madalyalı sporcu Pelle Petterson… Petterson’un yanında, dünyada 1800’ün direksiyonunda en fazla zaman geçirmiş adam olan ABD’li Irv Gordon bulunacak. Halen her gün kullanmakta olduğu otomobilinin kilometre saati 4 milyon 500 bin km’yi geçmiş bunuyor! Büyük olasılıkla asla kırılamayacak bir dünya rekoru…

Kilolarca ağırlığı gramların içine sığdırmak

Şimdi de Volvo’nun tüm hizmet ve servis yayınlarını bir araya getiren Orijinal Teknik Yayınları (OTY) tanıyalım. OTY; Klasik Volvo’nuzun tamiri veya yedek parça siparişi gerektiğinde; kitap, katalog, dosya ve dokümanlardan oluşan koca bir külliyatla boğuşmadan aradığınızı bulmanıza yardım edecek küçük bir disk. 1927’den 1999’a kadar bütün Volvo modelleri için hizmet, servis ve yedek parça bilgilerini veren yayınlanmış bütün kitapçık ve dokümanlar, değişik dillerde 11 DVD’den oluşan bu setin içerisine sığdırılmış bulunuyor.

Volvo Cars Heritage’in bir diğer ilginç ürünü de klasik Volvo modellerinin www.volvoHYPERLINK “http://www.volvoprints.com/”pHYPERLINK “http://www.volvoprints.com/”rints.com tarafından bastırılmış kaliteli harika resimleri. P1800’lerin ana tema olduğu birbirinden güzel yüzlerce değişik resim var. Resimlerin siparişini Heritage standında verebilir ve yine stanttan alabilirsiniz.

Volvo Cars, TechnoClassica’ya Volvo’nun ve otomobillerinin tarih ve mirasına sahip çıkmak ve desteklemek için gerekli hizmetleri sunan Volvo Cars Heritage ile katılacak. Volvo Cars Heritage ve P1800 temalı standı Salon 3’te yer alıyor ve numarası 3.0-257.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı