Buradasınız
Home > Güncel > Volvo Kamyon’dan Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi

Volvo Kamyon’dan Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi

Taşımacılıkta yakıt tüketildiği bir sır değil. Yakıt tüketimi ve emisyon oranlarının azaltılması için dünya çapında kapsamlı ve büyük bütçeli Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor.  Ancak bu çalışmalara oranla daha basit teknikler ile hem yakıt tüketimi ve hem de emisyon oranlarının kayda değer oranda azaltılması mümkün.  Volvo Kamyon’un internet vasıtasıyla sağladığı bir hizmet olan güncellenmiş Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi, müşterilerin çevreye karşı olan duyarlılıklarının artmasını sağlıyor. Geliştirilen bu sistem, kamyon ve çekicilerin emisyon oranlarının  azaltılması için de tavsiyeler sunuyor.

Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi, Volvo Kamyon’un 2001’de sunmaya başladığı internet uygulamasının yeni ve kullanıcıyla daha dost olan en son versiyonu. Bu sistemin yeni özellikleri arasında, kendi kamyon ve çekicinizin çevre üzerindeki etkisini, Volvo Kamyon’un yeni piyasaya sürdüğü modelleri olan Volvo FH16 750 bg, Volvo FM Metan Dizel ve Volvo FE Hibrid ile karşılaştırma imkanı da sunuluyor.

Bu hesaplama sistemi aynı zamanda, fosil yakıtlar yerine alternatif yakıtları kullanarak çevre açısından sağlanan yararların değerlendirilmesini de mümkün kılıyor. Üstelik, müşteriler, artık tüm kamyon ve çekici filosunun ekolojik izini inceleyebildiği gibi, üç ayrı modelin ekolojik ayak izini de karşılaştırabiliyor.

Volvo Kamyon Çevre Direktörü Lars Mårtensson konuyla ilgili açıklamasında; “Taşımacılık sektörü, emisyon ve enerji tüketimi azaltılması ile ilgili olarak  gün geçtikçe daha yoğun bir baskı hissediyor.  Bu konuya olan ilginin artmasını sağlamak, taşımacılık sektöründe daha çok sayıda oyuncunun ekolojik hedeflere ulaşmasına ve müşteri taleplerini karşılayabilmesine katkıda bulunmak adına Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi’ni müşterilerimiz için daha kullanıcı dostu kıldık” dedi.

Bu sistem, kamyon ve çekicilerin üretiminden hurda haline gelmesine kadar tüm kullanım süreçleri boyunca emisyon verilerinin ayrıntılı datası sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu veriler, malzemeler, yakıtlar, egzost salınımları ve bakımdan ortaya çıkan çevreye etkinin hesaplanması gibi parametreleri içeriyor. Analiz, farklı kamyon ve çekici modellerinin karşılaştırılması veya bir aracın çevreye etkisini azaltacak farklı yolların incelenmesi için kullanılabiliyor.

Bilinçli kullanımın artması ve salınımların azalması

Kullanıcıyla daha dost bir uygulama yapısı oluşturmak için çok çaba harcandı. Bu internet bazlı hesaplama sisteminin en yeni versiyonu daha etkileşimli ve görsel öğeler içeriyor. Mårtensson açıklamasına; “Küresel bir ticari araç üreticisi olarak, ekolojik konularla ilgili bilgilerimizi arttırmak için yeni ve verimli yollar bulmayı sorumluluğumuz olarak kabul ediyoruz. Bilincin artması, salınımların ve böylece çevreye etkilerin azaltılması için yapılabileceklerin öğrenilmesi konusunda önemli bir başlangıç noktası” diye ekliyor.

Bu yeni sistem, müşterilere sadece mevcut ekolojik ayak izlerini belirlemek için yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda onların iklime etkilerini azaltma konusunda da tavsiyeler sunuyor. Mårtensson bu konuda; “Sürücüleri ekonomik sürüş konusunda eğitip, doğru rot balans ayarı veya lastik basıncını sağlayarak bile salınımları kayda değer oranda azaltabilirsiniz. Mesela, doğru rot balans ayarı ve lastik seçimi yakıt tüketimini yüzde 10’dan fazla azaltabilir. Bu nedenle, enerjiyi daha verimli kullanan motora sahip yeni bir kamyon veya çekici almanız şart değil: sürdürülebilir gelişimi desteklemek için alabileceğiniz daha birçok önlem var” diyor.

Yeni Ekolojik Ayak İzi Hesaplama Sistemi ile…

… birkaç aracın ekolojik ayak izinin hesaplanmasıyla tüm kamyon ve çekici filosunun kapsamlı analizi yapılabilir. Daha önce sadece araçlar için teker teker hesaplama yapılabiliyordu.

… üç kamyon veya çekicinin çevreye etkisi aynı anda karşılaştırılabilir.

… yeni Volvo FH16 750 bg, Volvo FM Metan Dizel ve Volvo FE Hibrid’in ekolojik ayak izi kullanım süreci boyunca takip edilebilir ve diğer modellerle karşılaştırılabilir,

… biyogaz ve biyodizelin çevreye etkisi fosil yakıtlarla karşılaştırılabilir,

… aracın çevreye negatif etkisinin azaltılması için öneriler yapılabilir. Mesela, hesaplama sistemi alternatif yakıtlarla ilgili ve yakıt tüketimini nasıl azaltabileceğiniz konusunda tavsiyeler sunar.

… aracınızın su tüketimi, kullanımı boyunca hesaplanabilir. Bu önemli bir parametredir, çünkü aracın çevreye toplam etkisi sadece iklime olan etkisinden daha fazladır.

Ekolojik İz Hesaplama Sistemi için link:
http://www.volvotrucks.com/trucks/global/en-gb/values/environment/footprint-calculation/Pages/calculator.aspx

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı