Buradasınız
Home > Güncel > Volkswagen’den Paris’te Yenilik Rüzgarı

Volkswagen’den Paris’te Yenilik Rüzgarı

CARMEDYA.COM – Volkswagen, 4 Eylül’de kapılarını açan Paris Motor Show’da dört yeni modelinin ilk gösterimini yaptı. Yeni Passat’ın hibrid versiyonu Passat GTE, yeni sportif Polo GTI, verimlilik ve aerodinamik açıdan sürüş sistemine vurgu yapan konsept modeli XL Sport, ayırt edici bir off-road görünüme sahip Golf Alltrack.

Yeni Passat

Volkswagen’in Paris Motor Show’da sergilediği modellerin başında, amiral gemisi Passat’ın yenilenmiş hali geliyor.

Markanın dünya çapında bir satış başarısı yakalayan modeli Passat, yeni motoru, daha hafif gövdesi, Infotainmant ve yeni sürüş destek sistemleriyle ilk kez sergilendi.

Aktif Bilgi Ekranı, tablet bilgisayarların adapte edilebildiği arka koltuk eğlence sistemi, yaya izleme özelliğine de sahip Acil Frenleme sisteminin yanısıra, dünyada ilk kez kullanılan üç yeni; acil durumlarda aracı durduran Emergency Assist, römork veya karavanlı sürüşlerde manevralara yardımcı olan Trailer Assist ile güzergahtaki trafik yoğunluğunu haber veren Traffic Jam Assist de Yeni Passat’ta sunulan yardımcı destek sistemler.

Yeni Passat, 120 PS ile 280 PS arasında değişen 10 farklı TDI ve TSI motorla sunuluyor. Tümüyle yenilenen ve Euro 6 emisyon standartlarına sahip motorlarda yakıt tüketimi ve CO2 salımı yüzde 20 oranında azaltılmış. Tüm versiyonlar start-stop sistemi ve fren enerji geri kazanım sistemi ile donatılmış.

Golf’ten sonra Passat’a da GTE

Volkswagen’in Paris’te ilk kez sunduğu modellerden bir diğeri de Passat GTE: 115 PS güç üreten, Plug-in hibrid bir lityum-iyon bataryanın beslediği elektrik motoru ile 156 PS’lik 1.4-litrelik TSI motorun birleşimiyle 218 PS’lik bir karma güce sahip Passat GTE, 1000 km’nin üzerinde bir sürüş menzili sağlıyor. Tamamen elektrikli sürüşle 50 km’lik menzile sahip Passat GTE, 400 Nm maksimum torka sahip. CO2 emisyonu 45 g/km gibi bir değer veren Passat GTE, 6-ileri DSG şanzıman ile birlikte 8.0 saniyede 0’dan 100 km/h hıza ulaşıyor ve 220 ​​km/h maksimum hıza çıkabiliyor. Sadece elektrik motoruyla kullanım sırasında ise maksimum hız 130 km/saat oluyor.

Polo GTI

Dördüncü nesil Polo GTI, Volkswagen’in Paris Fuarı’nda ilk kez sergilediği bir başka model. Yeni 1.8 litrelik TSI motoruyla 192 PS güç üreten Polo GTI, 6.7 saniyede 100 km/h hıza ulaşabiliyor ve 236 km/saat maksimum hız değerine sahip. 320 Nm tork üreten Polo GTI, 6-ileri manuel şanzıman veya 7- ileri DSG şanzımanla alınabiliyor.

Volkswagen XL Sport Konsept

XL Sport

Volkswagen, yakıt tasarrufu anlamında dünyanın en verimli otomobil olan XL1 modelini baz alarak geliştirdiği ve 270km hıza ve  200PS’lik güce sahip konsept model XL Sport’u tanıttı. Dünyanın en güçlü iki silindirli motosiklet motoru Ducati 1199 Superleggera’nın V2 motorunun kullanıldığı XL Sport, 7 ileri DSG şanzıman yer alıyor. Motor bu spor konsepti sıfırdan 100km/s hıza 5.7 saniyede ulaştırıyor. Verimlilik ve aerodinamik açıdan üst değerler sunan, XL Sport, XL1’in tasarımını takip ediyor.

Golf Alltrack

Volkswagen, binek otomobil ile SUV tasarımların teknik ve görsel bağlantılarını birleştirerek yarattığı ve off-road görünümüyle öne çıkan Golf Alltrack’i de ilk kez Paris’te sergiliyor. Standart modelden 20mm daha yerden yüksek bu off-road özellikli model, 4MOTION sürekli dört tekerlekten çekişe sahip. Üç farklı motor seçeneğiyle; 1.8 litrelik TSI 180 PS, 1.6-litre TDI 110 PS ve 2.0-litre TDI 150 PS, sipariş edilebilen Golf Alltrack’ın 184 PS güç çıkışına sahip 2.0-litre TDI motorlu Variant versiyonu, önümüzdeki tarihlerde sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı