Buradasınız
Home > Güncel > VOLKICAR Heyecanı Başlıyor

VOLKICAR Heyecanı Başlıyor

Motorsporları heyecanını şehir merkezlerine taşıyacak olan V1 Challenge’ın pilotları ve sponsorların renklerine boyanan VOLKICAR otomobiller düzenlenen bir basın toplantısıyla tanıtıldı. Toplam 7 ayaktan oluşan V1 Challenge’ın ilk yarışı öncesi yapılan tanıtımda bir konuşma yapan Volkan Işık, “Türkiye motorsporları tarihinde iz bırakacak ve sporun tabana yayılmasına öncülük edecek olan V1 Challenge, özellikle Anadolu illerindeki sosyal hayata da katkıda bulunacak. 9 yıldır aralıksız düzenlediğimiz Ralliye İlk Adım Semineri gibi V1 Challenge ile de motorsporlarına hem aktif sporcu hem de seyirci kazandırmayı hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

V1 Challenge’da Volkan Işık tarafından başlangıçtan itibaren safkan bir yarış otomobili olarak tasarlanan VOLKICAR kullanılıyor. 3 metre boyunda, 530 kg ağırlığında olan tek kişilik VOLKICAR, 115 HP’lik motoru ve sıralı şanzımanıyla son derece hızlı ve çevik bir otomobil. Boru şasiye sahip VOLKICAR’ın süspansiyon sistemi de özel olarak tasarlandı.

V1 Challenge’ta Burak Çukurova, Dağhan Ünlüdoğan, Serhat Öztemir, Burcu Çetinkaya gibi genç kuşağın hızlı isimleri ile Ali Başakıncı, Kuvvet Erim gibi eski kurtlar birlikte yarışacak. Toplam 24 pilotun start alacağı V1 Challenge’ta dünyaca ünlü bilardo ustası Semih Saygıner de hünerlerini sergileyecek pilotlar arasında yer alıyor. Her yarışta ayrıca motorsporları, sanat dünyası ve çeşitli spor dallarının önemli isimlerinden biri de VOLKICAR’ın koltuğunda ter dökecek.

Pilotlar açısından V1 Challenge’ı özel kılan sadece kullanılan otomobil ya da yarışların şehir merkezlerinde yapılacak olması değil. Volkan Işık’ın “Ödüllendirme sistemi ile sporcuları desteklemek, ödüllendirme sisteminin motorsporlarında oluşmasını ve sonra da gelişmesini sağlamak istiyorum” sözleriyle özetlediği ödül pilotların konsantrasyonunu artıracak.V1 Challenge’ta her yarışta ilk üç basamağı elde eden pilotları para ödülü bekliyor. Her yarışta, birinci olan 3.000 TL, ikinci olan 2.000 TL ve üçüncü olan da 1.000 TL’lik para ödülünü kazanacak. Para ödülünün yanı sıra V1 Challenge sezonunu birinci olarak bitiren pilot altın, ikinci sırada bitiren pilot gümüş ve üçüncü sırada bitiren pilot da bronz kupa kazanacak.

V1 Challenge’ın şampiyonunu ise 7 yarıştan toplanacak puanlar belirleyecek. Her yarışta, birinci 20, ikinci 17, üçüncü 15, dördüncü 13, beşinci 11, altıncı 9, yedinci 7, sekizinci 5, dokuzuncu 4, onuncu 3, on birinci 2 ve on ikinci de 1 puan alacak. 7 yarış sonunda en fazla puanı toplayan pilot V1 Challenge 2011 Birincisi olacak. Puan eşitliği durumunda en çok birincilik ve devamında en çok ikincilik kazanan pilot birinci olarak ilan edilecek.

V1 Challenge’ın 2011 sezonu 26 Haziran’da Ankara’da başlayacak ve sırasıyla, 9 Temmuz’da İzmir’de, 16 Temmuz’da Çeşme’de, 6 Ağustos’ta Bursa’da, 18 Eylül’de Aydın’da, 16 Ekim’de İstanbul’da koşulacak yarışlarla devam edecek. Sezon 29 Ekim’de Eskişehir’deki yarışla tamamlanacak. Çeşme ve Bursa’daki yarışların gece koşulacak olması hem pilotlar hem de seyirciler açısından heyecanı daha yüksek bir deneyim olacak.

V1 Challenge için üç ayrı format belirlendi. Bursa, Eskişehir, İstanbul, Aydın ve Çeşme yarışları ikili kalkışlı eleme sistemi ile finale kalma esasına göre yapılacak. Bu yarışlarda her yarışmacı 5 kez ikili kalkış şeklinde yarışacak. 24 pilot arasında en iyi zamanı yapan ilk 4 pilot finale kalacak ve tekrar eleme usulü yapılacak yarışlar sonucu ilk üç sıra belli olacak.

Şampiyonanın Ankara ayağında her yarışmacı 4 kez dörtlü kalkış şeklinde 10’ar turluk 4 yarış gerçekleştirecek. Bu yarışlarda yapılan derecelere göre en iyi dört pilot belirlenecek. İlk dörde kalan pilotlar tekrar 15 tur bir yarış yaparak podyumun ilk üç basamağını belirleyecek.

İzmir Ülkü Yarış Pisti’nde düzenlenecek yarışta ise 24 adet VOLKICAR birlikte start alacak. Yarışmacılar, diğer pist yarışlarında olduğu gibi yapılacak sıralama turlarının sonucuna göre start düzlüğüne sıralanacak. İki ayak üzerinden yapılacak yarışın her ayağı 15 dakika sürecek. İkinci ayakta pilotlar sıralama turlarının tersine sıralanarak start alacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı