Buradasınız
Home > Güncel > Vodafone’dan Tofaş’a Akıllı Çözümler

Vodafone’dan Tofaş’a Akıllı Çözümler

Vodafone Türkiye, kurumlar için sunduğu yaratıcı ve özel çözümlere yeni bir halka ekledi. Vodafone’un dünyadaki kurumsal iletişim çözümleri know-how’ından yararlanarak tamamen Vodafone Türkiye ve Tofaş’ın AR-GE yeteneklerinin sinerjisinden doğan “Bütünleşik İletişim Çözümleri Projesi”, Tofaş’ın iletişim ihtiyaçlarına uygun olarak mobil telefon, sabit telefon ve internet bağlantısı arasında ayrım yapmayan ortak ve zenginleştirilmiş bir iletişim ortamı sunmasıyla dikkat çekiyor.

Türk iş dünyası için son derece değerli bir örnek teşkil eden projenin Vodafone Türkiye ve Tofaş için kazanımlarını Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ve Tofaş CEO’su Ali Pandır düzenledikleri ortak basın toplantısı ile aktardılar.

Toplantıda Vodafone Türkiye açısından Tofaş için geliştirilen projenin ve Tofaş ile gelişen işbirliğinin çok anlamlı ve önemli olduğuna değinen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Vodafone Türkiye olarak dünya çapında 15 milyonun üzerinde kurumsal müşterisi ve bu müşterilere ait 127 milyon kurumsal hattı ile dünya mobil iletişim sektörü ve 3G lideri Vodafone’nun global tecrübelerini ülkemize aktararak, kurumlarımızın güvenilir iletişim ortağı olarak operasyonlarına değer katmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Nisan 2010 tarihinde Borusan Telekom’u bünyelerine katarak kurumlara toplam iletişim çözümleri sunma konusunda ürün ve hizmet portföylerini tamamladıklarını hatırlatan Timuray, sözlerine şöyle devam etti: Bugün Vodafone Türkiye grup şirketleri olarak, Türkiye’nin en büyük 500 şirketinin yüzde 38’ine hizmet veriyoruz. Bu alandaki yerleşik varlığımızdan hareketle, kurumsal müşterilere yönelik “toplam iletişim hizmetleri stratejimiz”i mobil ve sabit iletişim teknolojilerini birlikte kullanarak geliştirmeyi ve bu sayede kurumsal iletişim pazarındaki konumumuzu daha da  güçlendirmeyi hedefliyoruz. Tofaş ile birlikte geliştirdiğimiz sabitten mobile toplam yakınsama çözümü, ürün ve hizmetler bütünü olarak bu alanda ne kadar ciddi ve donanımlı olduğumuzun en güzel örneği. Dünyadaki birikimimizi, Tofaş’ın hizmetine sunmaktan mutluluk duyduk.

“Her iki kuruluşun müşteri odaklı yaklaşımı benimsemeleri başarıyı getirdi”

Projenin Tofaş çalışanları ve aileleri için sosyal faydasının altını çizen Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, “Bu proje, sadece Tofaş’a ya da Vodafone’a değer katmatkla kalmıyor. Tofaş çalışanlarına ve ailelerine de sosyal fayda yaratıyor, özel yaşamlarında en çok ihtiyaç duydukları bir alanda yani iletişimde tasarruf yapmalarına olanak tanıyoruz.”

“Sabit ve mobil iletişim yakınsama çözümlerinde Türkiye’de bu ölçekte bir “ilk”i temsil eden projemizi çok etkin bir zamanlamayla, özveriyle hayata geçiren ve başarılı bir takım çalışması sergileyen Vodafone – Tofaş  proje ekibine tebrik ve teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Her iki kuruluşun müşteri odaklı bir yaklaşımı vizyonlarının temeline koymaları bu başarıyı getirdi. Önümüzdeki dönemde de global birikimimizi, Türk mühendislerinin birikimi ve yetenekleri ile sentezleyerek kurumsal müşterilerimizin operasyonlarına değer katmayı hedefliyoruz.”

“Kulvarlarında ezber bozan Tofaş ve Vodafone Türkiye’nin işbirliği, örnek olacak”

Günümüzde cirosunun yüzde 4’ü tutarında Ar-Ge yatırımı yapan, yaklaşık 450 personelinin hizmet verdiği Tofaş Ar-Ge Merkezi’nin yetkinlik seviyesi ve bünyesindeki laboratuarların yüksek teknolojisiyle Fiat’ın Dünya genelinde 3. ve Türk Otomotiv Sektörü’ nde ise 1. sırada yer aldığına dikkat çeken Tofaş CEO’su Ali Pandır, “ Türkiye’de geliştirilen ilk elektrikli hafif ticari aracın altında imzası olan Tofaş, kuruluşundan bu yana pazar liderliğinden, güçlü ihracat sonuçlarına, yüksek Ar-Ge yetkinliğinden, kaliteli üretim ve ülke ekonomisine katkıya kadar birçok farklı kolda elde ettiği başarılarla sektördeki tartışmasız gücünü sürdüren ve halihazırda Türkiye’nin en yüksek üretim kapasitesine sahip otomotiv şirketidir. Bu noktada Vodafone Türkiye ile ortak projemiz, diğer bilgi üretimi için yapılan yatırımlarımız; Ar-Ge çalışmalarımız, firma düzeyinde teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımların bir başka değerli adımını temsil etmektedir. Kulvarlarında ezber bozan Tofaş ve Vodafone Türkiye’nin ülkemizde bir ilk olarak ön plana çıkan inovatif işbirliğinin, örnek olacağına inanıyoruz” dedi.

Tofaş’ın Ar-Ge gücünün yanı sıra global partneri Fiat Grubu’nun otomotiv tarihi içinde milat olarak kabul edilen çok sayıda ekolojik, ekonomik ve teknolojik yeniliklere imza atmaya devam ettiğine de değinen Tofaş CEO’su Ali Pandır, “Günümüzün hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için şirketlerin sadece ürünlerini ve üretim yöntemlerini değil süreçlerini ve hizmetlerini de sürekli olarak geliştirmeleri gerekmektedir. Bu noktada Tofaş’ın açık ve detaylı olarak tanımladığı isteklerine Vodafone Türkiye tarafından sunulan çözüm sayesinde, Tofaş kendi dahili telefon altyapısını bütün fonksiyonları ile Vodafone Türkiye altyapısı üzerine taşımıştır. Eskiden şirket yerleşkeleri ile sınırlı olan, farklı lokasyon, kablolama zorlukları, seyahat gereksinimi gibi konulardan ciddi şekilde olumsuz etkilenebilen iletişim sistemimiz, bugün Vodafone Türkiye sayesinde yer bağımsız, 7×24 kesintisiz ve sorunsuz bir forma kavuşmuştur.

İletişim teknolojileri alanında iç süreçlerimizi daha güçlü hale getirmek için önemli adımlar attığımız global kriz döneminde son olarak Vodafane Türkiye ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği, büyük Tofaş ailesinin verimliliğine, çalışma hayatı mutluluğuna ve etkinliğine maksimum fayda sağlamak amacını taşımaktadır” açıklamasında bulundu.

Proje neleri yakınsıyor?

Proje uyarınca Tofaş çalışanlarına 1330 adet yeni nesil cep telefonu tahsis edildi.  Tofaş çalışanlarına toplamda 1202 kurumsal Vodafone hattı sağlanarak Büyük Holding Tarifesi’ne geçirildi ve en uygun fiyatlarla konuşulmaya başlandı. Ayrıca, Tofaş çalışanlarının yakınlarına ait 1000’e yakın mobil hat “Holding Çalışan ve Yakınları Tarifesi”ne geçirildi. Böylece Tofaş çalışanları ile yakınları arasında bir köprü oluşturularak en uygun tarife ile konuşmaları sağlandı.

Vodafone’un Tofaş’a özel olarak hazırladığı “Bütünleşik İletişim Çözümleri” projesinin en önemli ayağını Tofaş’ın kurum içinde haberleşmeyi sağlamak için kullandığı Microsoft Live Meeting servisinin GSM entegrasyonunun sağlanması oluşturdu. Tofaş çalışanlarının kendi aralarında dosya paylaşabildiği, chat ve video görüşmesi yapabildiği Microsoft Live Meeting programının cep telefonuna entegrasyonu ile çalışanların, kontak listesindeki kişilerin “in a call”, “available” gibi an itibariyle telefon uygunluklarının görüntülenebilmesi ve uygulamadan uygun olan kontakların direk aranabilmesi sağlandı.

Ayrıca projede, Tofaş çalışanlarına özel olarak adres defteri uygulaması yapıldı. Böylelikle kullanıcılar *2525# arayarak, şirket içerisinde (Telefon markası ve modelinden bağımsız olarak) isim ile arama, kısa numara ya da uzun numara ile arama yapabiliyor. Sorgu sonuçlarını SMS olarak kendi telefonlarına gönderebiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı