Buradasınız
Home > Güncel > Vettel Zirveyi Sevdi

Vettel Zirveyi Sevdi

Formula 1’e verilen araya rağmen Sebastian Vettel zirvedeki yerini koruyor. Castrol EDGE Motorsporları Klasmanı, bu aranın diğer sürücülerin şansını etkileyemeyeceği değerlendirmesini yapıyor.

Vettel’in yakın takipçilerinin çoğu Formula 1’de yer alıyor. Castrol EDGE Klasmanı’nda zirve mücadelesi veren Mark Webber, Fernando Alonso ve Lewis Hamilton ile Dünya Ralli Şampiyonası’nda yarışan Sebastian Loeb Ağustos’ta yalnızca bir kez piste çıkacak. Öte yandan, IndyCar ve NASCAR’ı şu anda önde götüren Dario Franchitti ve Carl Edwards’ın, Vettel ile aralarındaki farkın çok fazla olması nedeniyle liderin önüne geçme şanları yok gibi görünüyor.

Castrol EDGE Klasmanı’nda zirve haricinde ise değişikliklerin yaşanması bekleniyor. Alonso, Hamilton ve Button’ın formsuz olması hem Castrol EDGE Klasmanı’nda hem de Castrol EDGE 2011 Yarışı’nda gerileme yaşama ihtimalini güçlendiriyor. IndyCar pilotları Franchitti ve Will Power ile NASCAR pilotları Edwards, Jimmie Johnson ve Kyle Busch, Formula 1 pilotları için tehlikeli rakipler olabilir.

Temmuz ayında Castrol EDGE Klasmanı’nda en çok ilerleyen isimler

Castrol EDGE Klasmanı’nda bu ayın en başarılı sürücülerinden biri Almanya’dan Lucas Luhr oldu. Temmuz ayına Castrol EDGE Klasmanı’nın 179. sırasında başlayan 32 yaşındaki pilot, FIA GT1’in Paul Ricard ziyaretinde Michael Krumm ile birlikte çifte zafer kazanınca sıralamada ciddi şekilde yükseldi. Bu başarıyı, Amerikan Le Mans Serisi’nde takım arkadaşı Klaus Graf ile Lime Rock’ta ikincilik ve Mosport’ta birincilik yaşayarak taçlandıran Luhr ay sonu itibariyle Castrol EDGE Klasmanı’nın 86. sırasında yer aldı.

Listede hızla ilerleyen bir başka isim de eski A1GP şampiyonu Adam Carroll oldu. 2008’deki zaferinin ardından bir süre durgunluk yaşayan Carroll, Temmuz’da atağa geçerek Hungaroring Formula Renault 3.5’te ve Donington Park Auto GP’de podyuma çıkmayı başardı. GP2’de de yarışı ilk beşte bitiren deneyimli pilot Temmuz ayında 550 sıra birden yükseldi.

Önümüzdeki haftalarda Castrol EDGE Klasmanı’nda neler bekleniyor?

Formula 1’e ara verilmiş olduğu düşünülürse, Castrol EDGE Klasmanı’ndaki ilerlemelerin ABD’li pilotlardan gelmesi bekleniyor. Ağustos ayında, NASCAR’ın dört, IndyCar’ın üç yarışı olması nedeniyle bu şampiyonalarda yer alan pilotların önemli yükseliş yaşaması olası görünüyor. NASCAR’da bu sezon şimdiden 3 zafer kazanan Kyle Busch’un elinde Castrol EDGE Klasmanı’nda ilk 10’a girmek için büyük bir fırsat var. IndyCar’da ise, Dario Franchitti ve Will Power’ın üst sıraları zorlaması bekleniyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı