Buradasınız
Home > Güncel > Vettel Rakip Tanımıyor

Vettel Rakip Tanımıyor

Formula 1’de sezonun beşinci yarışı İspanya’nın Barcelona kentinde gerçekleşirken, yarış boyunca yaşanan büyük mücadeleden Red Bull pilotu Sebastian Vettel zaferle çıkmayı başaran isim oldu.

66 turdan oluşan yarışın start anı inanılmaz bir çekişmeye sahne olurken, dördüncü cepte start alan Fernando Alonso iyi bir zamanlamayla daha ilk virajda liderliği ele geçirmeyi başardı. Yarışa pol pozisyonda başlayan Webber ise startla birlikte hem Alonso’ya hem de üçüncü cepte yarışa başlayan Vettel’e geçilerek üçüncü sıraya kadar geriledi.

Seyircilerin yoğun ilgi gösterdiği İspanya Grand Prix’sinde taraftar desteğini de arkasına alan Alonso, kendi evindeki yarışta ortaya koyduğu performansla dikkatleri üzerine çekerken, Ferrari takımının pit stop zamanlarındaki başarısı da yarışın sonucunu belirlemek açısından kilit rol oynadı.

İlerleyen turlarda ilk dört sıra arasında büyük bir çekişme yaşanmaya başlarken, Webber’in pit stop yapması üzerine Lewis Hamilton üçüncü sıraya çıkmayı başardı. Bu arada ilk üç sıra arasındaki zaman farkları da neredeyse yok denecek kadar azaldı ve Alonso, Vettel ve Hamilton sıralamasıyla pilotlar zirve mücadelesi vermeye başladı.

Bu noktada pit stop stratejisi öne çıkarken, Vettel ikinci pit stopu 18. turda yapınca, bir tur sonra pit noktasına giren Alonso’yu geçerek yarış liderliğini ele geçirmeyi başardı.

Aynı şekilde Hamilton da pit stop noktasından zaman kazanarak çıkan isimlerden oldu ve Alonso’nun önünde ikinci sıraya yerleşmeyi başardı.

Yarışın 30. turunda Webber ile Alonso üçüncülük için savaş verirken gelen pit stop ile Alonso yerini korumayı başardı. Bu anlada iki pilotun da pit noktasındaki zamana karşı yarışı ilginç görüntülere sahne oldu. Pit noktasından sonra Button bir ara üçüncü sıraya kadar yükselmeyi başardı.

Son 10 tura girilirken yarışın liderlik mücadelesi artık Vettel ve Hamilton arasında yaşanmaya başladı. Adeta omuz omuza bir mücadele sergilenirken, Vettel virajlardaki hakimiyeti ve doğru zamanlamasıyla Hamilton’a geçiş izni vermedi ve yarışı zaferle tamamlamayı başardı.Vettel bu yarışla birlikte 2011 sezonundaki beş yarışın dördünü kazanmış oldu.

Yarış sonunda podyuma çıkmayı başaran üçüncü isimse Button oldu.

[table id=80 /]

[table id=81 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı