Buradasınız
Home > Güncel > Vettel İyi Başladı

Vettel İyi Başladı

Formula 1 / F1 / 2011 / Avustralya GP / Yarış

Formula 1’de 2011 sezonu Avustralya Grand Prix’si ile başlarken, nefeslerin tutluduğu mücadelede kazanan isim geçen yılın şampiyonu unvanını taşıyan Red Bull pilotu Sebastian Vettel oldu.

Bahreyn’de yaşanan karmaşa ve iç kaışıklık sebebiyle takvimde ikinci sırada yer alan ve Avustralya’nın Melbourne kentinde düzenlenen yarışa ilgi büyük oldu.

Sıralama turlarının en hızlı pilotu olan Vettel yarışa ilk sırada başlarken, ikinci sırada start alan Lewis Hamilton’a 58 tur sonunda 20 saniyeden fazla fark atarak, rahat bir yarış çıkardı ve damalı bayrağı ilk gören pilot oldu.

Renault’nun Rus pilotu Vitali Petrov, yarışı Fernando Alonso’nun önünde 3. sırada tamamladıyınca, kariyerinde ilk kez podyuma çıkma başarısını gösterdi.

Sezon öncesinde tüm araçlarda kullanılan KERS sistemi nedeniyle ateşli tartışmalar yaşanırken, sessizliğini koruyan Red Bull Takımı, her iki pilotuyla birlikte sezona ve yarışa çok iyi bir başlangıç yapmış oldu.

Startla birlikte Vettel ilk sıradaki yerini korurken, Mark Webber ise Hamilton’ın önünde ikinci sıraya çıkmayı başardı. İlk turda Petrov dördüncü, Felipe Massa ise beşinci sıraya yerleşirken, Jenson Button ile Massa arasında büyük bir çekime yaşanmaya başladı.

Button her ne kadarMassa’yı geçmek için çok sayıda deneme yapmasına rağmen Massa yerini korumayı başardı.

11. turda Button, Massa’yı sıkıştırıp geçmeyi başarsa da hakemler kural dışı hareket nedeniyle Button’a ceza verdi.

Bu arada yarışa 10. sırada başlayan Alonso ise Kamui Kobayashi ve Nico Rosberg’i geçerek, kısa sürede Button ile Massa arasındaki mücadeleye katıldı ve her iki pilotu da geçmeyi başardı.

12. turda pilotlar lastik değişimi yapmak için pite girerken, Alonso ve Massa 14. turda, Vettel 15. ve Hamilton 17. turda pite girmeyi tercih ettiler.

Button, pit stop sırasında uygulanan ceza ile birlikte 12. sıraya kadar geriledi. Hızlı bir dönüş yapan Button, en son Kobayashi’yi geçtikten sonra 7. sıraya yükseldi ama yine ceza alınca gerilere düştü.

Vettel yarışı önde götürürken, Webber’in lastik problemi nedeniyle Petrov ve Alonso ikilisinin arkasına gerilemesi Hamilton’ı ikinci sıraya taşıdı.

Bu andan itibaren Webber ve Alonso arasında başlayan çekişme Petrov’a yaradı ve Rus pilot yerini sağlamlaştırdı.

Yarış sonunda yedinci ve sekizinci sırayı alan Sauber pilotları Sergio Perez ve Kamui Kobayashi ise teknik ihlal gerekçesiyle yarıştan diskalifiye edildi.

FIA komiserlerinin açıklamasına göre, Sauber’in iki pilotu da araçlarının arka kanatlarının kurallara aykırı olması nedeniyle yarış dışı bırakıldı. Takımın teknik direktörü James Key ise karara tepki gösterirken, takım patronu Peter Sauber, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Diskalifiye sonucuda yeniden şekillenen puan durumuna göre Massa 9’unculuktan 7’inciliğe, Buemi de 10’unculuktan 8’inciliğe yükseldi.

[table id=62 /]

[table id=63 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı