Buradasınız
Home > Güncel > Veloster ve Curb Yüzünü Detroit’te Gösterdi

Veloster ve Curb Yüzünü Detroit’te Gösterdi

Hyundai, otomotiv endüstrisinin anavatanı olan ABD-Detroit’teki en büyük otomobil fuarı olan NAIAS’ta (North American International Auto Show – Kuzey Amerika Uluslararası Otomobil Fuarı) iki yeni dünya lansmanı gerçekleştirdi. Hyundai, fuarda Veloster isimli yeni crossover coupe modelini ve Curb isimli konseptini ilk kez tanıttı.

Hyundai’nin yakaladığı büyük gelişimin son örneklerinden biri olan Veloster, arka yolcuların araca daha rahat binmesi için sadece sağ tarafta sunulan tek arka kapısı ve çift kavramalı debriyaja sahip 1.6 litre hacmindeki direkt enjeksiyonlu benzinli motoruyla yüzünü dünyaya ilk kez gösterdi.

Veloster’in kendine özgü tasarımı oluşturulurken yüksek performanslı spor motosikletlerden esinlenildi. Siyah A-sütunları sayesinde ön cam, motosiklet kasklarındaki vizörü andırırken Hyundai’nin krom çerçeveli altıgen ön ızgarası, şişkin kaput çizgisi, LED ışıklar ve panoramik sunroof agresifliği artırıyor. Profilden bakıldığında Hyundai’nin “akıcı” tasarım karakter çizgisi, şişkin çamurluklarda, kapı kolları ve aynalarda, gövdeye doğru uzayan ön farlar ve arka stoplarda kendini fazlasıyla hissettiriyor. Arka kısımdaysa büyük cam, altta bulunan siyah zemin ve ortasındaki krom çerçeveli çift egzoz çıkışı dikkat çekiyor. Veloster’ın 4220 mm uzunluğu, 1790 mm genişliği ve 2650 mm dingil açıklığı bulunuyor.

Veloster’in dış tasarımında en çok dikkat çeken özellikse kuşkusuz üçüncü kapı. Bir coupe’nin tasarımıyla hatchback otomobilin fonksiyonelliğini bir araya getiren Veloster, sağ arka taraftaki bağımsız açılan tek kapı sayesinde yolcuların geniş arka bölüme, ön kapıların açılmasına gerek duymadan inip binmeleri sağlanıyor. Kapı kolu gömülü olduğu için tasarım olarak coupe görünümünden de taviz verilmemiş oluyor.

Kabin içinde orta konsol ve kontroller, spor motosikletlerin yakıt depolarını andırırken havalandırma ızgaraları motosiklet egzoz çıkışlarına ve orta konsolun devamındaki bölüm ise selelere benziyor.

Veloster’deki tamamiyle yeni Gamma serisi 1.6 GDI direkt enjeksiyonlu benzinli motor, bu teknoloji sayesinde 6300 d/d’de 138 PS maksimum güç ve 4850 d/d’de 167 Nm maksimum tork üretirken 100 km’deki tüketimi 6 litrenin altına kadar düşürüyor.

Motorun bu değerlere ulaşmasında şanzımanların da büyük önemi bulunuyor. Araçta isteğe bağlı olarak altı ileri manuel ya da Hyundai tarafından geliştirilen altı kademeli çift debriyajlı DCT şanzıman sunuluyor. Bu yeni şanzıman, düşük yakıt tüketimi ve sportif kullanım gibi manuel şanzımanın artılarını konforlu sürüş ve sarsıntısız vites geçişi gibi otomatik şanzımanın artı özellikleriyle bir araya getiriyor.

Hyundai Veloster’de önde McPherson kovanlar, arkada ise V şekilli hafif torsiyon çubuğu bulunuyor. Araçta ESP ve direksiyonu kontrol eden VSM (Araç Stabilite Yönetimi), altı havayastığı ve Brake Assist ile EBD destekli 4 diskli ABS frenler gibi birçok güvenlik ekipmanı sunuluyor.

Hyundai Veloster’da belirli ülkelerde sunulacak olan Blue Link isimli güvenlik, servis ve bilgilendirme bilgilerinin sağlandığı iletişim sistemi ve Gracenote isimli sesli komut ve görüntüleme teknolojisi, sanal CD indirme, USB üstünden AVI ve mpeg görüntü dosyalarını oynatabilme, 115 voltluk soket ile video oyun konsollarını bağlayabilme ve ses komutuyla çalışan Bluetooth gibi interaktif özellikler de yer alacak.

Hyundai Curb Crossover Konsepti

Hyundai Kaliforniya Tasarım Merkezi’nin hazırladığı ve gelecekteki Hyundai modellerinin tasarım ve teknoloji anlamında nerede olacağını gösteren Curb isimli crossover konsepti, Detroit’in en ilgi çeken modelleri arasında yerini aldı.

Şehiriçi Aktivite Aracı (UAV) olarak adlandırılan Curb’ün hazırlanma fikri, Hyundai’nin yeni “akıcı” tasarım anlayışının genç nesillere aktarılmasından ortaya çıktı. Bu amaçla, gençlerin evlerinde bulunan en yüksek teknolojinin caddelerde de Curb sayesinde kullanılması sağlanmış oldu.

Curb’ün tasarımında öne çıkan özellikler arasında kaputa kadar devam eden ve yolcu kompartmanını tamamen çevreleyen ön cam, inceltilmiş formlara sahip ön far ve arka stoplar, bumerangları andıran ve aracın güçlü duruşunu ortaya çıkaran kendine özgü profil, 22 inçlik beş kollu jantlar ve kabin içiyle uyum gösteren turuncu desenli Michelin lastikler, Veloster modelindeki gibi arka yolcular için tek arka kapı ve özel boyama teknolojisi sayesinde arka tarafta ışıklı olarak yansıtılan Curb logosu bulunuyor.

Dokunmatik kapı kollarıyla girilen kabinde ise en önemli özellik bağlantı imkanı. Araç içindeki yolcuların birbiriyle iletişiminin sağlanması kadar Curb’ün de çevreyle olan bilgi bağlantısını vurgulayan kabinde büyük bir akrilik dokunmatik ekran bulunuyor. Gösterge panelinden başlayıp orta konsola ve arka yolculara kadar uzanan bu ekran sayesinde tüm bilgiler araç içindeki yolcular tarafından izlenip kontrol edilebiliyor. Direksiyon simidi de aynı zamanda bir monitör görevi görürken ön koltuk arkalarında arka yolcular için gizlenmiş ekranlar bulunuyor.

Navigasyon özelliğine sahip olan ve ön cama yansıtılan head-up display (HUD), aynı zamanda sağ ve sol dikiz aynaları yerine kullanılan kameralardaki görüntülerin de buradan görülebilmesine ve araç bilgileri, indirilen uygulamalar ve video telefon olarak da kullanılabilmesine imkan tanıyor. Hızlı koruyan ve oldukça gergin olan surf şortu malzemesinden hazırlanmış koltuk kaplamalarında lastiklerdeki desenler aynı şekilde yer alıyor. Ayrıca arka koltuklar ileri-geri hareket ettirilebiliyor. Arka koltuk başlıkları ise, koltuklar yerine aracın gövdesine monte edilmiş şekilde tasarlanmış ve tavana katlandıkları için koltukların da düz bir şekilde yatırılabilmesini sağlıyor.

Curb’de kullanılan Hyundai Blue Link iletişim sistemi sayesinde aracın içindekiler Pandora internet radyosu üstünden müzik dinlerken araç sürücüsüne telefonla konuşurken navigasyon üstünden yol tarifi gönderilebiliyor. Ayrıca Curb ile dolaştığınız yerleri ve bulunduğunuz noktayı, sosyal paylaşım siteleri üstünden anında diğer irtibatta olduğunuz kişilere gönderebiliyorsunuz. Blue Link’te otomatik olarak kaza bilgilendirmesi ve yol yardım desteği, acil durum destek çağrısı, çok uzak bir noktadan sinyallerle kapı açıp kapama, korna çalma, ışıkları açma ve motor çalıştırma, alarmı devreye alma, sesli mesaj servisi, çalınmaya karşı aracı durdurabilme ve motoru kilitleme, hız limiti uyarısı, anlık hava durumu ve trafik bilgisi, aylık araç raporu ve bakım görüntüleme gibi onlarca özellikten yararlanılabiliyor.

Hyundai Curb’ün 4170 mm uzunluğu, 1800 mm genişliği, 1600 mm yüksekliği ve 2640 mm dingil açıklığı bulunuyor. 1270 kg ağırlığa sahip olan araçta Hyundai’nin yeni Gamma serisi direkt enjeksiyonlu benzinli motorunun turbo beslemeli versiyonu görev yapıyor. 175 PS maksimum güce ve 230 Nm maksimum torka sahip olan bu motorun, Direct Shift Gearbox (DSG) isimli şanzımanı ve dur kalk teknolojisi (ISG – Idle Stop and Go) sayesinde şehir içinde 100 km’de 8 litreden, otoyolda sabit hızda ise 6 litreden daha düşük yakıt tükeceği belirtiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı