Buradasınız
Home > Güncel > V60 Plug-in Hybrid Berlin’de Yola Çıktı

V60 Plug-in Hybrid Berlin’de Yola Çıktı

Volvo V60 Plug-in Hybrid otomobilinin ilk resmi yol testi, Berlin’de düzenlenen 11’inci Michelin Challenge Bibendum yarışında gerçekleştirildi. Volvo Car Corporation, bu sürdürülebilirlik yarışına üç otomobille katıldı.

Berlin’de sergilenen Volvo V60 Plug-in Hybrid, Volvo C30 Electric ve Volvo V50 DRIVe; Volvo Car Corporation’un yeşil enerji konusundaki tavrını özler önüne seren üç önemli örnek…

Volvo V60 Plug-in Hybrid: Üç otomobil bir arada

İlk yol sürüş testine Michelin Challenge Bibendum’da çıkan Volvo V60 Plug-in Hybrid, üç farklı otomobil tipinin en iyi özelliklerini, albenisi yüksek tek bir sportswagon’da birleştiriyor. Sürücü, istediği sürüş modunu gösterge tablosunda yer alan üç ayrı düğme aracılığıyla seçiyor: Pure, Hybrid ve Power…

  • “Pure” modunda; otomobil mümkün olduğunca sadece elektrik motoruyla çalışıyor. Otomobil bu modda 50 km’ye kadar yol kat edebiliyor.
  • Varsayılan mod olan “Hybrid” modunda; dizel motor ve elektrikli motor, sürüş zevkiyle düşük çevresel etki arasında optimum dengeyi sağlayacak şekilde birbiriyle etkileşiyorlar. CO2 emsiyonu 49 g/km ile 1.9 lt/100 km yakıt tüketimine karşılık geliyor. Otomobilin bu modda kat edebileceği toplam mesafe 1200 km’ye kadar çıkabiliyor.
  • “Power” modunda; teknoloji optimize edilerek otomobile mümkün olan en iyi performans sağlanıyor. Dizel motor ve elektrikli motorun birleşik güç üretimi 215 + 70 HP güç ve 440 + 200 Nm tork oluyor.

Otomobilin ön tekerlekleri 215 HP/440 Nm üreten 2.4 litre hacimli beş silindirli bir turbo dizel motordan güç alıyor. Arka aks ise 12 kWh lityum-iyon aküyle desteklenen 70 HP gücünde bir elektrikli motora sahip. 2012 yılından itibaren satışa sunulacak V60 Plug-in Hybrid, Volvo Cars ile İsveçli enerji şirketi Vattenfall arasındaki sıkı işbirliğinin ürünü.

Volvo V60 Plugin1

Volvo C30 Electric: Sıfır emisyonla 150 km

Volvo C30 Electric en az C30 kadar başarılı donanıma, konfora, spor görünüme ve güvenliğe sahip. Buna karşılık sürücüsüne her şarj edişte hemen hemen sıfır karbondioksit emisyonuyla 150 kilometreye kadar yol alma imkânı sunuyor. Otomobilde, 220 Nm tork üreten 111 HP gücünde bir elektrikli motor bulunuyor. 24 kWh lityum-iyon akü takımı, 230 volt veren sıradan bir elektrik prizinden şarj ediliyor. 10 amperlik tam şarj yaklaşık 10 saat sürüyor. Bu süre, 16A ile yedi saatin altına iniyor. Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü’ne (New European Driving Cycle – NEDC) göre onaylı azami mesafesi 163 km. Bununla birlikte Volvo Cars, pratikte otomobilin kat edebileceği azami mesafeyi 150 kilometre olarak tanımlıyor. Motor freni esnasında üretilen enerji akünün yeniden şarj edilmesinde kullanıyor. C30 Electric, 70 km/s hıza sadece 6.5 saniyede çıkıyor. Otomobilin maksimum hızı ise 130 km/s.

Volvo V50 DRIVe

Volvo V50 DRIVe, CO2 emisyonunu 99 g/km’ye indirgeyen start/stop ve bir dizi başka iyileştirmeyle donatıldı. 1.6 litrelik sabit basınçla püskürtmeli turbo dizel motora sahip. Motor, 115 HP güç ve 270 Nm tork üretiyor. Ortalama yakıt tüketimiyse 100 km’de sadece 3.8 litre. Çevre dostu performans açısından sınıflarının en iyisi olan bu modellerin motorlarında Volvo’nun DRIVe logosu bulunuyor. Peter Mertens şöyle diyor; “Paris Otomobil Fuarı’nda 119 g/km emisyona sahip ilk üç modelimizi piyasaya sürdüğümüz 2008 sonbaharından bu yana çok hızlı yol aldık. Şu an itibarıyla 120 g/km’nin altında yedi modelimizin olduğu ve bunlardan üçünün 100 gr/km’nin altında emisyona sahip bulunduğu düşünülürse; rakiplerimizin çok azı çevre etkinliği giderek artan otomobiller üretme konusunda bizimle yarışabilir.” Mertens sözlerini şöyle tamamlıyor: “V60 Plug-in Hybrid ve C30, elektrik gücünü mümkün olduğunca çabuk bir şekilde Volvo galerilerinde vitrine çıkarma sevdamızın bir göstergesidir. Michelin Challenge Bibendum’a katılan otomobillerimiz üretim aşamasına çok yakın olan test filomuzun parçasıdır.”

Michelin Challenge Bibendum

Michelin Challenge Bibendum; araçların, enerji kullanımlarının ve teknolojilerin gelişimini ölçmek amacıyla teknik testleri, değerlendirmeleri, gösterileri ve test sürüşlerini bir araya getiren uluslararası bir organizasyon. Organizasyon bünyesinde gerçekleştirilen forum ve konferanslarda teknolojiler ve trendler ele alınır ve değerlendiriliyor. Özel sektör ve kamudan kanaat liderleri ile yetkililer, ulaşımın gelecekte daha iyi hale getirilebilmesi için mevcut gelişmeler ve gelecekte sürdürülebilir enerji yöntemlerini gözlemliyor ve ölçüyorlar.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı