Buradasınız
Home > Güncel > V1 Challenge’ı 40 Bin Kişi İzledi

V1 Challenge’ı 40 Bin Kişi İzledi

İlk taslaklarından üretim aşamasına kadar yaklaşık iki yıllık bir çalışmayla Volkan Işık tarafından geliştirilen ilk Türk yarış otomobili Volkicar için özel olarak tasarlanan ve toplam 7 ayaktan oluşan V1 Challenge sona erdi. V1 Challenge, 40 bin kişiye ulaşan seyirci sayısıyla Türk motorsporları tarihine damgasını vurdu.

İlk yarışı Haziran ayında Ankara Hipodrom’da 25 bin izleyicinin önünde gerçekleşen V1 Challenge, sırasıyla, Çeşme, İstanbul Autodrom, Aydın, İstanbul Suadiye ve İzmir’de gerçekleşti. Toplam 7 yarışın geride bırakıldığı V1 Challenge’ın final mücadelesi ise yine 27 Kasım’da İzmir Ülkü Pisti’nde düzenlenen final yarışıyla tamamlandı. Türkiye motorsporları tarihinde bir ilke imza atarak 7 yarışta 40 bin izleyici sayısına ulaşan V1 Challenge, ulaştığı izleyici sayısıyla Türkiye’de yerel bir şampiyonada canlı olarak en çok izlenen otomobil sporu unvanını almış oldu.

Türkiye’deki şehir merkezlerini gezebilen ve her bölgeye ulaşabilen bir şampiyona hayal ettiğinin altını çizen Volkan Işık; “V1 Challenge’ın ilk sezonu olmasına karşılık hem V1 Challenge hem de Volkicar için çok başarılı bir sezon geçirdiğimize inanıyorum. Türkiye otomobil sporları tarihinde bir dönüm noktası yarattık. Bundan sonraki hedefimiz bu yıl yakaladığımız başarıyı daha da yukarıya taşımak olacak” dedi.

42 bin Lira dağıttı

V1 Challenge, ödüllendirme sistemiyle de Türkiye’de bir “ilk”e imza attı. Hem sporcuyu desteklemek hem de ödüllendirme sisteminin motorsporlarında oluşmasını sağlamak amacıyla yarışlarda ilk üç dereceyi paylaşan pilotlara para ödülü verildi. Her yarışta birinci olan pilot 3 bin TL, ikinci olan pilot 2 bin TL ve üçüncü olan pilot da bin TL’lik para ödülünün sahibi oldu. Buna göre, V1 Challenge’ta dereceye giren pilotlara toplam 42 bin liralık para ödülü dağıtılmış oldu.

9 bin TL bağışlandı

İstanbul Autodrom’da gerçekleşen yarışta Kenan Sofuoğlu birinci olarak kazandığı 3 bin TL’lik ödülü Somali’deki yardıma muhtaç insanlara, İzmir’de düzenlenen 6’ınci ayak yarışında ise ilk üçe giren pilotlar kazandıkları para ödülünün tamamını Van depremzedelerine bağışladılar.

V1 Challenge’ın ilk birincisi

Tüm gözlerin puan durumuna göre ilk iki sırayı paylaşan Burak Çukurova ve Dağhan Ünlüdoğan’ın üzerinde olduğu V1 Challenge 2011 Organizasyonu’nun birincilik mücadelesinde ise gülen taraf ISS Catering destekli aracında yarışan Burak Çukurova oldu. V1 Challenge son yarışını ikinci olarak bitiren ve son yarışta 17 puan elde eden Burak Çukurova, genel klasmanda toplam 108 puanla V1 Challenge’ın ilk birincisi oldu. Liderlik mücadelesinin iddialı isimlerinden Dağhan Ünlüdoğan ise son yarışı 6’ıncı sırada bitirerek 9 puan kazandı. Tecrübeli pilot, genel klasmanda toplam 98 puanla V1 Challenge’ı ikinci sırada tamamladı. V1 Challenge 2011 Organizsayonu’nda üçüncü sırada ise Can Tolon yer aldı. İlk üçe giren pilotlar, sırasıyla, altın, gümüş ve bronz kupaların da sahibi oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı