Buradasınız
Home > Güncel > Üstsüz Fransız Gün Sayıyor: Renault Megane CC

Üstsüz Fransız Gün Sayıyor: Renault Megane CC

Renault Megane CC

Renault yeni nesil Megane ailesinin coupe cabrio üyesi Megane CC’yi satışa sunmaya hazırlanıyor. Yeni Megane CC selefine göre gelişen tasarımı ve zengin donanımıyla zaten iddialı olduğu bu sınıfta gözünü daha da yükseklere dikiyor.

Megane CC özellikle panoramik cam tavanıyla tüm bakışları üzerine çekiyor. Cabrio felsefesindeki özgürlük duygusu panoramik cam tavan sayesinde artık aracın üzeri kapalıyken bile fazlasıyla hissedilebiliyor.

Fransız üreticinin yeni nesil coupe cabrio modeli Scenic ve Grand Scenic modelleriyle birlikte Renault’nun Kuzey Fransa’da bulunan Douai fabrikasında üretilecek ve Temmuz ayında Avrupa’da satışa sunulacak. 1997 yılındaki ilk Megane Cabrio’dan bu yana tüm Megane CC modelleri bu fabrikada üretilmişti.

Yeni nesil Megane CC, selefine göre 130 mm artan 4485 mm uzunluğu,  87 mm artan 2609 mm dingil mesafesi sayesinde bir coupe cabrio için son derece cömert bir kullanım alanı sunuyor.

Aracın ön tasarımı ana hatlarıyla Megane ailesinin diğer üyeleriyle büyük benzerlik taşıyor. Megane CC kardeşlerinden sportif tamponuyla ayrılıyor. Önde ve arkada kullanılan LED tipi far ve stop grubu adeta görsel bir şölen sunuyor.

Aracın yeniden tasarlanan iç mekanı prestij duygusunu başarıyla yansıtıyor. Kaliteli malzemelerin kullanıldığı iç mekanda hemen herşey konfor için özellikle düşünülmüş. Sade ama şık bir tasarıma sahip olan Megane CC’de isteğe bağlı olarak arka bölümde oturan yolcuların konforu için ön koltukların arkasına rüzgar kesici bir cam da takılabiliyor. Bu sayede arkada oturan yolcular da rüzgardan etkilenmiyor.

Otomobilin katlanır cam tavanı elektro-hidrolik bir mekanizma tarafından kontrol ediliyor. Ön konsoldaki bir düğme yardımıyla Megane CC’nin tavanını 21 saniye içinde kapatabilir veya açabilirsiniz. Ayrıca yine tek dokunuşla aracın dört kapı camını da aynı anda açıp kapatma olanağına da sahipsiniz.

Sürücü ve ön yolcu koltuklarının konumlarını hafızaya kaydetmenize imkan veren Megane CC’de böylece araca her bindiğinizde sadece tek bir düğmeyle koltuğunuz istediğiniz konuma kolaylıkla gelebiliyor.

Otomobilin tavanı açıkken bagaj bölümünün 211 litre olan hacmi, tavan kapandığında 417 litreye kadar artabiliyor. Son derece zengin bir donanıma sahip olan araçta anahtarsız çalıştırma sistemi, otomatik el freni, otomatik çift bölgeli ve iklimlendirmeli klima sistemi, bi-Xenon far grubu,  dijital bilgi ekranı, sabit hız sistemi, Arkamys marka ve USB uyumlu 3D ses sistemi, dahili TomTom marka navigasyon ve park sensörü gibi sürüş konforunu arttıran çok sayıda ekipman kullanılıyor.

Yeni Megane CC’de önde havalandırmalı 280 mm çapında fren diski kullanılırken, arka bölümde 260 mm’lik fren diskleri güven veriyor. Motor gücüne göre 17 ve 18 inç jantlarla satışa sunulması planlanan otomobil Avrupa’da Renault-Nissan ittifakıyla geliştirilen 2.0 lt 16V 140 HP turbo, 1.4 lt. 130 HP ve 2.0 lt 16V 180 HP benzinli, 1.6 lt 110 HP, 1.9 lt 130 HP ve 2.0 lt 160 HP olmak üzere üç farklı dizel motor seçeneğine ve CVT şanzıman sistemine sahip. Megane CC’de kullanılan bütün dizel motorlar Euro5 standartlarını karşılıyor.

Yeni Megane ailesinde ilk kez kullanılan CVT şanzıman sayesinde otomatik vites geçişleri son derece pürüzsüz gerçekleşiyor ve şanzıman sistemi çabuk tepkisiyle aracın gerçek performansını göstermesini sağlıyor. Aracın 2.0 litrelik dizel motoru 2000 devirden itibaren 380 Nm tork değerine imza atıyor.

Renault Megane CC’de ayrıca standart olarak elektronik fren gücü dağılımına sahip ABS, acil fren destek sistemi, ESC gibi aktif güvenlik ekipmanlarının yanısıra, silecek ve far sensörleri, arkada Isofix çocuk koltuğu bağlantı noktaları vb. donanım öğeleri de yer alıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı