Buradasınız
Home > Dosya > “Üretim Artarken Platformlar Azalacak”

“Üretim Artarken Platformlar Azalacak”

Danışmanlık ve pazar araştırma kuruluşu Frost & Sullivan’ın analizine göre otomotiv sektöründe küresel standardizasyon ve modüler stratejinin benimsenmesi dolayısıyla 2020 yılına kadar bugün sayısı 223 olan araç platformu oranının üçte bire yakın azalmayla 154’e düşeceği öngörülüyor. 2010 yılında önde gelen 10 büyük platformun 17 milyonluk küresel binek otomobil ve hafif kamyon üretiminin yüzde 94’lük artışla 2020 yılında 33 milyona ulaşması bekleniyor. Frost & Sullivan, 12 büyük orijinal yedek parça üreticisinin (OEM) 2020 yılında segmentin yüzde 74’üne hakim olacağını tahmin ediyor.

Frost & Sullivan Otomotiv Birimi Direktörü Sarwant Singh, yalnızca üç platformdan her birinin 2020’ye kadar hedeflediği kendi toplam araç üretimlerinin yüzde 95’ten fazlası ile Volkswagen volume segmentte ve Daimler lüks segmentte en yüksek platform standardizasyonu ve tek bir platformda en geniş araç model dizisine sahip olacağını ileri sürüyor. Volkswagen’in modüler araç kiti stratejisi ile şu anki lider Ford’u geçmesi bekleniyor. Frost & Sullivan’a göre Alman otomobil üreticisi etkin bir biçimde entegre edilen yeni ve yenilikçi teknolojilerle herbir platformda daha fazla sayıda model üretecek.

Platform sayısı azalacak, üretim katlanacak

Frost & Sullivan’a göre platformların standardizasyonun, daha önce hiç olmadığı kadar zayıf görünen araç model permütasyonu ve kombinasyonları ile beraber OEM markalarını etkilemesi bekleniyor. 2020’ye kadar Daimler, Volkswagen ve Fiat-Chrysler gruplarının sırasıyla platformlarını yüzde 60-65 oranında küçültecekleri öngörülüyor. Sonuç olarak, her bir platform başına üretim hacminin 2010 yılına kıyasla 2020 yılına kadar dört kat artması bekleniyor. Toplamda ise her platform başına düşen ortalama araç üretimi, 2010 yılına nazaran 2020’de üç kat artarak 0.24 milyon birim olacak. En önde gelen 10 platformun dokuzunun en az iki milyon yıllık birim hacmine ulaşıp, 2020’de 2010’de ilk üçte yer alan platformlara göre hacimlerini üç kat artırması öngörülüyor.

Frost & Sullivan analisti Vishwas Shankar’a göre gittikçe büyüyen Asya ekonomileri, platform stardardizasyonu ve modüler yaklaşımı Avrupa ve ABD üzerinden yürütüyor olacaklar. Çin ve Hindistan OEM’leri ana uygulayıcı konumunda oldukları için platform standardizasyonu stratejisini güçlü bir şekilde benimsiyorlar. Yaklaşık olarak 800 farklı modelin en tepedeki 12 OEM tarafından üretilip satılacağı ve 2010 ila 2020 yılları arasında 160 modelin Çin’de üretilip satılacağı tahmin ediliyor. Frost & Sullivan analistleri, kıyaslama yapmak gerekirse bu oranın ABD’de 140 olacağı belirtiyorlar. 800 farklı modelin ise 24’ünün küresel araç modeli olacağı, Çin ve ABD’de üretilip satılacağı öngörülüyor.

Daha sağlıklı, daha verimli üretim

Frost & Sullivan’ın çalışması aynı zamanda OEM’ler için kendi platform standardizasyon stratejilerinin detaylı bir planını çıkarmak için pek çok faktörü tanımlıyor. İçlerinde OEM operasyonları yapılan gelişmekte olan bölgelerde, hem üreten hem satan ve dolaysız olarak kendi platform standardizasyonunu ve modüler stratejisini yöneten sadece bir tane bulunuyor. Bir diğer faktör ise modüllerin gelecek platformların yapıtaşı olarak kullanılması ve OEM’lerin araçlarda elektroniğin etkili kullanımına bağlı olarak birçok farklılığı getirmesi olarak gösteriliyor. Son olarak OEM gruplarının paylaşım bileşenleri, sistemleri ve platform üstü modüllerin sonucu olarak, azalmış tedarikçi tabanına sahip olmaları dolayısıyla görecekleri faydaları hızla anlama kapasiteleri olduğu belirtiliyor.

Küresel tedarikçiler araç üreticilerini takip etmek isterler ve küresel tesislerini OEM’in son montaj hattına yakın kurarlar. Frost & Sullivan analisti Shankar, bunun sonucu olarak bütün tedarik zincirinde gereksiz fazlalıkta parçanın yer alması sorununu ortadan kaldırdığını belirtiyor. Shankar, her şeyi hazır, sistem ve bileşenleriyle kendini kanıtlamış bir tedarikçi tabanının çabuk karar alma açısından OEM için olumlu bir etken olduğunu, yeni parçaların ve yapıların tanınması için kaybedilecek zamandan da kurtardığının altını çiziyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı