Buradasınız
Home > Güncel > UNESCO’dan Daimler’e Tarihi Onur

UNESCO’dan Daimler’e Tarihi Onur

UNESCO bu yılın Mayıs ayında Carl Benz’in 1886 yılında icat ettiği üç tekerlekli motorlu aracın patentine “Memory of the World/Dünya Hatırası” belgesi verme kararı aldı.

15 Temmuz 2011’de Mannheim’daki Technomuseum’da UNESCO ve Daimler AG’nin katıldığı resmi törende Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı/Mercedes Otomobil Grubu Başkanı Dr. Dieter Zetsche, Carl Benz’in icat ettiği ve otomotiv sektörünün ilk kilometre taşı olan bu üç tekerlekli motorlu araca aldığı patent için UNESCO Belgesi’ni teslim aldı.

Dr. Dieter Zetsche belgeyi teslim alırken “Otomobilin doğumunun belgesi şimdi Dünya Belgeleri arasında yer alıyor ve bu da Karl Benz’in icadının tarihi boyutunu bize gösteriyor. Bu icat dünyayı iyi anlamda değiştirdi ve biz bunu daha ileri boyutlara taşımaya devam ediyoruz” dedi.

Almanya UNESCO-Komisyonu’nun Başkanı Walter Hirche, Benz patenti için şunları söyledi: “UNESCO kaydının amacı, kültürel ve tarihi anlamı olan belgeleri unutulmaktan ve yok olmaktan korumaktır. Sanayi tarihinde Carl Benz’in bireysel olarak aldığı patent de dünya çapında taşımacılık ve hareketliliğe kattıklarından ötürü oldukça önemlidir”.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı