Buradasınız
Home > Güncel > Uçan Finli Evinde Kazandı

Uçan Finli Evinde Kazandı

Dünya Ralli Şampiyonası’nın sekizinci ayağını oluşturan Finlandiya Rallisi’nde kazanan isim Volkswagen Motorsport Takımı’nın Fin pilotu Jari-Matti Latvala oldu.

Carmedya adına bizim de yerinde izlediğimiz ve toplam 4 gün boyunca 26 etabın geçildiği zorlu rallide Latvala hızlı başladığı yarışı, son gün yaşadığı teknik problemlere rağmen hızlı bitirmeyi başardı.

Dört gün boyunca pilotların toplam 1625.31 km. mesafe katettiği yarış, zorlu virajlarla toprak ve kaygan zemin nedeniyle WRC takviminin en heyecanlı ayaklarından birisi olarak kabul ediliyor.

Finlandiya’nın Jyvaskyla kenti çevresinde düzenlenen yarış, kent merkezinde düzenlenen ve yarışın ilk etabını oluşturan seyirci özel etabıyla başladı. İlk ayakta Latvala, kendi evinde ve seyircisi önünde en iyi zamanı yakalayarak, genel klasman lideri ve takım arkadaşı Ogier’i geçmeyi başardı. İlk ayakta Meeke ikinci, Ogier ise üçüncü olurken, bu yıl ilk sezonunu test amaçlı geçiren Hyundai Motorsport N Takımı ise i20 WRC pilotlarından Juho Hanninen ile dördüncü sıraya yerleşti. Hyundai’nin Finli pilotu da Latvala’dan sonra en çok destek gören isim olurken,  takımın diğer pilotları Thierry Neuville ve Hayden Paddon ise hızlı başladıkları ikinci gün gösterdikleri başarıyla basamakları hızla tırmanmaya başladılar.  İkinci günün en büyük sürprizi Kris Meeke olurken, Meeke toplam zamanda da Latvala’nın arkasına yerleşmeyi başardı. Günün en kötü sürprizini ise başarılı bir yarış çıkartan Hyundai Motorsports N Takımı yaşadı ve Therry Neuville’in aracı yaşanan kaza sonrası Roll-Cage zarar gördüğü için yarıştan çekilmek zorunda kaldı.

Hayden Paddon
Hayden Paddon

Üçüncü gün bu kez Paddon ve Hanninen ile yükselişini sürdüren Hyundai gelecek sezon için güçlü bir rakip olacağının sinyallerini verirken, Latvala, Ogier ile zaman farkını 31 saniyeye kadar çıkardı.

Son gün kaskındaki kulaklık arıza görünce co-pilotunu duymakta zorluk çeken Latvala hız keserken, arayı inanılmaz bir hızla kapatan Ogier, son etap öncesi zaman farkını 3.4 saniyeye kadar indirmeyi başardı.

Son etapta ikili arasındaki mücadele nefesleri keserken, etabın ve yarışın sona ermesiyle Latvala 3.6 saniye zaman farkıyla evinde kazanmayı başardı ve genel klasmanda puan farkını azalttı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı