Buradasınız
Home > Güncel > Üç Markaya Üç Yeni Model

Üç Markaya Üç Yeni Model

Mustafa Bayraktar / Citroen / Infiniti / Subaru

Otomobil sektörünün kalbinin attığı, bu yıl 13’üncüsü düzenlenecek Uluslararası İstanbul Otomobil Fuarı Auto Show kapılarını ziyaretçilere açmadan önce Citroen, Subaru ve Infiniti markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürüten Bayraktar Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bayraktar 19 Ekim Salı günü İzzetabad Kasrı’nda düzenlenen basın toplantısında gazetecilerle bir araya geldi.  Fuarın bu yılki konseptiyle ilgili bilgi vererek konuşmasına başlayan Mustafa Bayraktar, Citroën, Subaru ve Infiniti gibi büyük ve güçlü markaları Türkiye otomotiv endüstrisi için çok önemli olan İstanbul Otomobil Fuarı’nda temsil edecek olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Infiniti’nin ödül kazanmış Tasarım ve Marka Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Shiro Nakamura ve Citroën’in Türkiye’den sorumlu Bölge Direktörü Alfredo Villa’nın da uluslararası düzeyde fuara katılacak isimler arasında bulunduğunu söyledi.

Grup markalarının 2010 yılı performanslarına değinmeden önce otomotiv sektörü ile ilgili değerlendirme yapan Mustafa Bayraktar otomotiv pazarı ile ilgili şunları söyledi: “Türkiye Otomotiv pazarında 2010 yılı Ocak-Eylül dönemi otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarının 465 bin 178 adet olarak gerçekleşti. 419 bin 208 adet olan 2009 yılı 9 aylık otomobil ve hafif ticari araç pazar toplamına göre satışlar yüzde 10,97 oranında arttı. 2010 yılı Ocak-Eylül döneminde ise toplam otomobil satışları geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 11,2 oranında artarak 312 bin 403 adet oldu. Toplam hafif ticari araç satışları da aynı dönem için geçen yıla oranla yüzde 10,6 artarak 152 bin 775 adet olarak gerçekleşti”. Mustafa Bayraktar, uygun faiz oranları ve kredi koşullarının 2010 yılında tüketici talebinin yüksek seyretmesindeki en önemli etken olduğunu belirtti.

Bayraktar, Citroën’in dünyadaki en başarılı distribütörü

Citroën, Subaru ve Infiniti markalarıyla farklı hedef kitlelerine ulaştıklarının altını çizen Mustafa Bayraktar, 2010 yılının Citroën açısından Créative Technologie imzalı bir yıl olduğunu belirterek şunları söyledi:  “C3 Picasso ile başlayan ürün gamımızdaki yenilenmenin önemli iki örneği Yeni C3 ve DS3’ü bu yıl piyasaya sunduk ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Özellikle C3 ile iyi bir ivme yakaladık. Citroën olarak, 2010 yılında ilk 9 ayda, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 82’lik bir artış ile 17 bin 560 adet araç satışı gerçekleştirdik. 2010 yılında, şu ana kadar elde ettiğimiz yüzde 3.8’lik pazar payı da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 65’lik bir pazar payı artışı anlamına geliyor. Bu satış adedi ile Türkiye’deki yıllık tarihi rekoru daha şimdiden kırarak dünyadaki 50 distribütör ülke arasında birinci sıraya yerleştik”. Fuarda yeni C4’ün Türkiye lansmanını yapacak olmaktan ve markanın konsept modeli timsah logolu Citroën Lacoste’u vitrine çıkaracak olmaktan da büyük heyecan duyduklarının altını çizdi.

Infiniti’nin sportif sedanı M serisi Türkiye’de

Premium segmente yeni bir soluk getiren Infiniti’nin 2010 yılı satış hedeflerini tutturduklarını söyleyen Mustafa Bayraktar; “Premium pazarda satışlar tahminlerimizin de üzerinde iyi gittiği için yıllık satış hedefimizi 100-120 adet yerine 150’lere yükselttik. Infiniti ürün gamına dizel versiyonların katılmasıyla birlikte 2011 yılında satışların yüzde 80’den fazlasının dizel olacağını öngörüyoruz. 2011 için satış hedefimiz ise 250 adet” dedi. Bayraktar, otomotiv dünyasının merakla beklediği Infiniti’nin yeni sportif sedanı M serisinin Türkiye lansmanının Autoshow’da yapılacağını ifade ederek markanın M serisinin premium sedan segmentine ilgi duyan otomobil severleri şimdiden heyecanlandıracağını belirtti.

Subaru tarafında ise; 2010 yılını bin 100 adet araç satışı ile kapatmayı hedeflediklerini söyleyen Mustafa Bayraktar: “2010’u beklentimizin yüzde 10 üzerinde araç satışıyla kapatmayı planlıyoruz. Fuarla birlikte müşterilerimizin yoğun olarak beklemiş olduğu WRX STI Sedan modelini tekrar pazara sunmaya başlayacağız.  Bu modelin yanı sıra özellikle ailelerin tercih edeceği Legacy SW’yi de yine Ekim ayında tüketici ile buluşturuyoruz. Bu iki yeni modelin satışlarımıza önemli katkı sağlayacağını düşünüyoruz.

2011’in başında tekrar değerlendirebileceğimiz yeni model alternatifleriyle 2011’in ikinci yarısında satışlarımızı artırmayı planlıyoruz” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı