Buradasınız
Home > Güncel > Üç Boyutlu Yarış Efsanesi: GT5

Üç Boyutlu Yarış Efsanesi: GT5

Playstation GT5

Yaklaşık beş yıldır dört gözle beklenen efsane oyun Gran Turismo 5 (GT5), 1 Aralık’ta Avrupa ülkeleri ile eş zamanlı olarak Türkiye’de de satışa sunuldu. GT5’de serinin önceki oyunlarında olduğu gibi gerçekçilik ön plana çıkıyor. GT5, muhteşem grafikleri, hasar modellemesi ve derinlemesine simulasyon öğeleri ile özellikle yarışseverler için eşsiz deneyimler sunan bir PlayStation®3 oyunu. Sony Eurasia tarafından 129 TL fiyatla sunulan oyunda 1000’den fazla araç ve sınırsız pist alternatifi bulunuyor.

Oyunun, yarışseverleri mest edecek iki önemli özelliği daha bulunuyor. Birincisi, oyunun 3 boyutlu görüntüyü de destekliyor olması. Ayrıca, oyunda, detaylı bir kariyer modu ve artistik fotoğraflar çekmenizi sağlayacak olan bir Photo modu da bulunuyor. Oyunu online oynamak isteyenler için de sağlam sunucular ve pistlere göre en hızlı zamanların derlendiği skor tabloları da yer alıyor.

Motorsporları dallarından birçok lisanslı araca sahip olacak oyunda ön plana çıkanlar NASCAR, WRC ve GT Series. Ayrıca F1 severlerin merakla beklediği Ferrari’nin 2008 aracı da seçenekler arasında yer alıyor. Yapımcılar, oyunun yapım aşamasında pek çok araba üreticisi ile anlaşmış, Red Bull’dan Adrian Newey ve Nascar pilotu Juan Pablo Montoya gibi birçok tecrübeli şahıstan bilgi toplayıp, pistlerde görmeye alışık olduğumuz araçların birebirini oyun ekranına taşımayı başarmış.

GT5, bunca aradan sonra sevindirici ilk’lerle birlikte geliyor. Örneğin, Lamborghini ve Bugatti markaları, serinin beşinci oyunu ile birlikte ilk kez GT’de yer alıyor. GT5, oyunculara, Mercedes-Benz SLS AMG Gullwing ve Ferrari 458 Italia modellerinin yanı sıra Toyota Prius, Honda Insight ve Tesla Roadster gibi hibrid ve elektrikle çalışan araçlar da sunuyor.

Değeri 100 dolar olması planlanan Gran Turismo 5 Collector’s Edition kutusunun içinde, bir adet 3D’li Gran Turismo 5 kopyasının yanı sıra 1:43 oranında küçültülmüş Nissan GT-R Spec V modeli, GT logolu metal anahtarlık, toplam 5 farklı oyun içi süperspor arabaya ait indirme kodu ve oyundaki araçların tarihini ve teknik özelliklerini anlatan 300 sayfalık kitap bulunuyor.

İlk gençlik dönemlerinde GT ile tanışanlar, şu anda 30’lu yaşlarında ve serinin beşinci oyununu merakla bekliyor. Gran Turismo’nun yaratıcısı video oyunları piyasasına 1993 yılında küçük bir ekip ile giriş yapan Kazunori Yamauchi. Yamauchi, 2-3 oyun piyasaya çıkardı ancak aralarındaki en popüler oyun 1998 yılında piyasaya çıkardığı Gran Turismo oldu. Çünkü o zaman da 178 araç ve 11 yol seçeneği sunabilen nadir bir oyundu.

Buna ek olarak gelişmiş grafikleri ile de rakiplerinin önüne geçerek, 11 milyonluk büyük bir satış yaptı. Bu büyük başarının ardından artık bunu bir seri haline getirmek gerekiyordu ve 1998’den bu yana geçen 12 yıl boyunca Yamauchi ekibi, Gran Turismo 2, Gran Turismo 3 ve Gran Turismo Concept diye yeni oyunlar çıkardılar. Şimdi de bu ekip, 1 Aralık’ta, meraklısına Gran Turismo 5′i sunmuş olmanın heyecanını yaşıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı