Buradasınız
Home > Güncel > Twizy Avrupa Yollarına Çıktı

Twizy Avrupa Yollarına Çıktı

Renault Twizy, hem konforlu, hem eğlenceli hem cesur, yenilikçi iki koltuklu tasarımıyla Avrupa yollarına çıktı. Yüzde 100 elektrikli olarak tasarımı yapılan bu 4 tekerlekli otomobilin hedefi şehiriçi ulaşım…

Twizy, Renault Spor Teknolojilerinin geliştirdiği bir UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) ve Renault’nun İspanya’nın Valladolid şehrinde üretiliyor. Renault tarafından 15 Mart 2012 tarihinden bu yana Avrupa’da satışa sunuluyor. Vergi dahil fiyatı 6 bin 990 eurodan* (vergi teşvikleri ve batarya kirası hariç), batarya kirası ise 50 eurodan başlıyor. Sıfır Co2 salımı ile çevreci Twizy, adını da en büyük iki özelliğinden alıyor; kullanım kolaylığı (Easy=Kolay) ve iki kişilik bir araç (Twin=ikiz).

Twizy’nin 2 motor seçeneği bulunuyor;

•  Twizy 45 (Avrupa’da sürücü belgesi gerektirmiyor): 4 kW (5 hp), 33 Nm tork değerine hızla ulaşabiliyor, maksimum hız 45 kph,

•  Twizy: 13kW (17 hp), maksimum tork 57Nm ve maksimum hız 80 kph.

Twizy üç ekipman seviyesinde sunuluyor: Urban, Color ve Technic… Müşteriler bu farklı ekipman seviyelerine ek olarak, kendi Twizy’lerini kendi kişisel zevklerinin bir göstergesi olarak dizayn edebiliyorlar.

Twizy, 100 km şehir menziline sahip. 6.1k Wh lityum -iyon batarya ve fren/hız düşürme kazanım sistemi sayesinde kullanıcı, ekonomik sürüş ilkelerini gözeterek 80 km’lik menzile ulaşabiliyor. Twizy’nin şarjı 3.5 saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor. 220V ev prizi uyumlu entegre üç metre batarya şarj kablosuna da sahip.

Renault; Fluence ve Kangoo Z.E.’den sonra şimdi de Twizy’yi pazara sunuyor. Bu yaz da ZOE aralarına katılıyor olacak.

Twizy’nin Türkiye’de lansmanı ise Istanbul Autoshow 2012’de gerçekleştirilecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

  Benzer yazılar

  One thought on “Twizy Avrupa Yollarına Çıktı

  1. Merhaba,
   Mademki bir internet dergisisiniz neden internet yayıncılığının avantajaını kullanmıyorsunuz?
   Daha fazla,daha büyük,daha ayrıntılı resimler yayınlayın,Size mürekkep çok gitti,Fazla resim ve yazı koymuşsunuz,
   sayfa eklemek,dolayısı ile daha çok kağıt haryıyacağız diyen yok!!!
   Başarılar 🙂

  Comments are closed.

  Yukarı