Buradasınız
Home > Güncel > Türkiye’deki Otomobillerin Yarısı 12 Yaş Üzerinde

Türkiye’deki Otomobillerin Yarısı 12 Yaş Üzerinde

Enuygun.com’un TÜİK verileri ile derlediği analize göre, Türkiye’de 2010 sonu itibariyle trafiğe kayıtlı 7,5 milyon otomobil bulunuyor. Bu otomobillerin yarısının model yılı ise 2000 öncesine ait. Model yılı 1999-1996 arası olan araçların toplam içindeki payı %15 iken, model yılı 1995-1991 arası olan araçların kayıtlı otomobiller içindeki payı %19 civarında seyrediyor. Öte yandan, %5,1’i 1980 ve öncesine ait olmak üzere model yılı 1990 ve öncesine ait araçların toplam içindeki payının ise  %17 olduğu belirtiliyor.

12 yaştan daha genç otomobillerde ise model yılı 2007-2011 arası olan araçların toplam içindeki payı %21.  Bunu %29 ile 2000-2006 model arası otomobiller takip ediyor.

Türkiye’de sadece beş otomobil sahibinden birinin 4 yaş ve daha genç arabası olduğunu söyleyen Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “2009 yılı başında yıllık bazda %20’ler civarında olan taşıt kredileri 2010 sonu itibariyle %9,5’a kadar düştü. Alınan son kararların etkisiyle şimdi de %10,5 seviyesinde ve halen bazı bankalar aylık bazda %1’in altında faiz imkânı sunuyor. Bu verilere göre aksiyon almasa da yaklaşık olarak her beş araç sahibinden dördünün aklından bir kez olsun aracını yenilemek geçmiştir diye düşünüyoruz. www.enuygun.com üzerinden son dönemde yapılan taşıt kredisi karşılaştırmalarındaki artıştan da bunu kolaylıkla gözlemleyebiliyoruz. Sektör verileri de bunu destekliyor. 2006’dan bu yana azalma eğiliminde olan taşıt kredisi hacmi aylık %1’in altındaki cazip faiz oranlarının da etkisiyle yönünü değiştirerek çoktan artışa geçmeye başladı. 2010 Nisan ayında 4 milyar TL civarında olan taşıt kredileri Şubat 2011 itibariyle 5,4 milyar TL’ye yaklaşmış durumda,” dedi.

Taşıt kredisi alarak aracını yenilemeyi düşünenlerin mutlaka bankalar arası karşılaştırma yaparak en uygun maliyetli krediyi tespit etmelerini öneren Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Faiz oranı dışında kredinin diğer masraflarını da göz önünde bulundurarak toplam maliyeti hesaplamak gerekiyor. Tek başına en düşük faizli kredi en uygun kredidir diyemiyoruz. Taşıt kredilerinde dosya masrafı haricinde kasko da önemli bir masraf kalemi. Dolayısıyla hem kredi hem de kasko karşılaştırması yaparak maliyet hesabı yapılmasında fayda var. www.enuygun.com üzerinden sunduğumuz karşılaştırma servisleri ile hem kredi hem de kasko karşılaştırması yapılabiliyor. Ayrıca ihtiyaç kredileri de aracını yenilemek için kredi almayı düşünenler için alternatif oluşturuyor,” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı