Buradasınız
Home > Dosya > Türkiye Elektrikli Araca Hazır

Türkiye Elektrikli Araca Hazır

Deloitte tarafından yayınlanan “Elektrikli araçlarla ilgili gerçekler ve tüketici beklentileri” başlıklı rapor, Türkiye’de ve tüm dünyada tüketicilerin, elektrikli araçların şarj süresinin kısaltılması, sürüş menzilinin uzatılması ve fiyatlarının düşürülmesine yönelik beklentileri olduğunu ortaya koydu. Rapor ayrıca Türkiye’deki tüketicilerin yarısından fazlasının elektrikli araca ancak benzinli otomobiller kadar para ödeyebileceğini gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre çalışmaya katılanların %85’inden fazlası, elektrikli araç satın alırken veya kiralarken, sürüş menzili, şarj kolaylığı ve şarj maliyet özelliklerinin tümünün “son derece önemli” ya da “önemli” olduğu görüşünde.

Kuzey, Orta ve Güney Amerika, Asya ve Avrupa’daki 17 ülkede 13 binden fazla tüketicinin görüşlerini içeren araştırmanın sonuçlarına göre, mevcut elektrikli araçlar sürüş menzili, şarj kolaylığı ve şarj maliyeti gibi faktörler açısından potansiyel tüketici beklentilerini karşılamıyor. Hükümet politikalarında bir yenilik, teşvikler veya petrol fiyatlarında önemli bir artış olmadığı sürece elektrikli araçların yaygın şekilde benimsenmesine 10 yıl uzağız.

Türk tüketicisinin elektrikli araca bakışı

Raporda, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 56’sı, bir elektrikli araç satın alırken, en fazla benzinli otomobil ile eşit miktarda ücret ödeyebileceklerini belirtirken, yüzde 14’ünün 2000 dolar, yüzde 10’unun ise 1000 dolar daha fazla ödeme yapabileceği görülüyor. Ayrıca, Türk katılımcıların yüzde 94’ünün elektrikli araca maksimum 30 bin dolar ücret ödeyecekleri belirtiliyor.

Herkes hazırda bekliyor

Rapora göre dünya genelinde tüketicilerin büyük bölümü elektrikli araca sahip olma konusunda ilk adımı atacaklarını ya da en azından elektrikli araç satın alma veya kiralama konusunda istekli olduklarını belirtiyor. Raporda, Türkiye’de ilk adımı atacakların oranı yüzde 40 iken almaya isteklilerin oranının ise yüzde 50 olduğu kaydediliyor.

Çin ve Hindistan elektrikli araç konusunda ilk adımı atacaklar arasında yer alırken, Almanya, Belçika, Fransa ve Japonya pazarlarındaki tüketicilerin ilk adımı atmaya uzak durdukları görülüyor.

Temel ayrım noktası

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Güneş Süsler, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede “Türkiye’deki potansiyel tüketicilerin %78’i, elektrikli araçların 480 kilometreye kadar yol kat etmelerini beklemekte. Ancak şu anki teknoloji elektrikli araçların çoğunun, iki şarj arasında ortalama olarak sadece 160 km. gitmesine olanak veriyor. Bu, elektrikli araçlar konusunda tüketici beklentileri ve günümüzde pazardaki mevcut araçlar arasında bir farklılık olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Süsler ayrıca, “Araştırmaya katılan tüketicilerin çoğunun, iki saat veya daha kısa sürede elektrikli araç pillerinin şarj olması yönünde beklentisi var. Tüm ülkelerde, sadece küçük bir çoğunluk için piyasadaki mevcut elektrikli araç pilleri için geçerli olan ve en uzun süren 8 saatlik şarj süresi kabul edilebilir” dedi. Süsler, “Tüketicilerin elektrikli araçlar konusundaki bilgi seviyesi ve deneyimi arttıkça sürüş menzili, şarj kolaylığı ve şarj maliyeti gibi faktörlerin ötesinde toplam kullanım ve bakım maliyeti gibi farklı faktörler de tüketiciler tarafından dikkat edilmeye başlayacaktır ve bu da elektrikli araçların yaygınlaşmasını olumlu yönde etkileyecektir” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı