Buradasınız
Home > Güncel > Türk Motorsporlarına Çirkin Saldırı

Türk Motorsporlarına Çirkin Saldırı

Türkiye Otomobil ve Motorsporları Federasyonu TOSFED tarafından organize edilen ve Türkiye Ralli Şampiyonası takvminin üçüncü ayağını oluşturan Atlantis Rallisi’nde böylesi ancak Türkiye’de olur dedirtecek türden akıl almaz bir olay yaşandı.

21-22 Haziran tarihlerinde İzmir’de düzenlenen ralli sırasında yaşana olay Seferihisar’da meydana geldi. Bu kez olayın mağduru ise Türkiye’nin tanınmış ralli pilotlarından Taner Şengezener ve co-pilotu Bora Yılmaz oldu.

Başlarına gelen trajikomik olayı bir basın toplantısı düzenleyerek, paylaşan Taner Şengezener ve Bora Yılmaz, genel klasmanda ilk sırada yer aldıkları için Sığacık’taki start alanından ilk çıkış yapan ekip olduklarını belirtirken, Şengezener olayla ilgili şunları söyledi; “Rallide yarış alanına giden normal etap ve kapalı parkurda zamana karşı yarışılan özel etaplar vardır. Yarış aracımızla Seferihisar’da özel etaba giderken çakarlarını yakarak gelen iki siyah araba filmlerdeki gibi önümüzü kesip sıkıştırarak bizi durdurdu. Arabalardan silahlı 6-7 kişi indi. Arabamızı insanların üzerine sürdüğümüzü iddia ettiler. Yarış içinde olduğumuzu anlatmaya çalışırken silah kabzaları ile yumruklarıyla bizi darp etmeye başladılar”…

Olayın iki dakika boyunca sürdüğünü söyleyen Şengezener, “Diğer yarış araçları gelince bizi bırakıp gittiler. Kendi şeridimizden lastikleri ısıtmak için 50-60 kilometre hızda sağa sola menevra yapıyorduk. Arkamızda normal arabalar da vardı. Bunu mu yanlış anladılar bilmiyorum. Yarış sonrası ödül seromonisine bile çıkmadan hastaneye gittik. Kaburgalarımda çatlak, başımda ödem var. Doktor 10 gün işgöremez raporu verdi. Haftasonunda Eskişehir’deki yarışa katılamayacağım. Şahıslardan şikayetçi olduk ve Mercedes markalı araçlardan birinin plakasından İzmir Valiliği’nin kullanımında bulunduğunu, Bakan Taner Yıldız’ın korumalarının içinde olduğunu öğrendik” diye konuştu.

Bakan Yıldız’ın araçta olmadığını dile getiren Şengezener, “Ben 20 yıldır yarışıyorum ilk kez böyle bir olay yaşadım. Yasal prosedürün takipçisi olacağız. Sayın bakanımızdan bizi darp edenlerle ilgili işlem yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Bora Yılmaz ise, “Son 8 yıldır Taner’in yanında co-pilot olarak yarışıyorum. Silahlı kişiler iki taraftan da etrafımızı sardı. Evraklarımızı istediler. Taner evrakları vermek için torpidoya eğildiğinde önce ona sonra bana vurmaya başladılar. Burnumdan kan boşaldı. Hala burnuma dokunamıyorum. Gözümün çevresi mor. Kısa süreli görme kaybı da yaşadım. Şikayetçiyim” dedi.

Konuyla ilgili olarak eleştirilerin hedefinde olan Bakan Yıldız’dan gelecek açıklama ve bu konuda atılacak somut adımlar ve yaptırımlar merak konusu olurken, yarış sırasında yaşanan ve diğer tüm yarış ekiplerinin şahit olduğu üzücü olay ülkemizde üst düzey devlet görevlilerinin korumalarının son yıllarda giderek tırmanan keyfi ve hukuksuz tavırlarını da yeniden kamuoyunun gündemine taşıdı.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı