Buradasınız
Home > Dosya > Trafikteki İki Araçtan Biri Kazalı

Trafikteki İki Araçtan Biri Kazalı

Türkiye Sigorta ve Reasürans Birliği verileri ile derlenmiş Enuygun.com’un analizine göre, 2010 yılında Türkiye’de toplam 3,86 milyon kasko poliçesi düzenlendi. Bu poliçelerin %94’ü, yani 3,63 milyon adet kasko, otomobil, taksi, toplu taşıma araçları, kamyon, kamyonet ve motosiklet gibi trafikte sıklıkla karşılaşılan araç grubu için düzenlendi. Buna karşılık aynı yıl bu araç grubu için 1,64 milyon adet hasar ödemesi yapıldı. Bu verilere göre Türkiye’de sigorta şirketleri 2010 yılında ortalama olarak bu gruptaki kaskolu her iki araçtan birine hasar tazminatı ödedi.

10 taksiden 7’si kaskodan hasar ödemesi aldı

2010 yılında araç türü bazında hasar tazminatı ödenen poliçe adetleri incelendiğinde, kaskolu her iki otomobilden biri, on taksiden yedisi, dört motosikletten biri, üç kamyondan biri ve iki kamyonetten biri sigorta şirketlerinden hasar ödemesi aldı. Ortalama kasko primi otomobillerde 778 TL, taksilerde 929 TL, kamyonetlerde 648 TL, kamyonlarda 1323 TL, motosikletlerde ise 659 TL olarak gerçekleşti. Aynı yıl sigorta şirketleri tarafından ödenen ortalama hasar miktarı ise otomobillerde 1325 TL, taksilerde 1093 TL, kamyonetlerde 1132 TL, kamyonlarda 3378 TL, motosikletlerde ise 1469 TL oldu.

Enuygun.com Baş analisti Betül Sungurlu, geçtiğimiz yıldan bu yana www.enuygun.com sitesinde kasko fiyat karşılaştırması servisi sunduklarını ve bu alandaki her türlü gelişmeyi yakından izlediklerini belirtti: “Sigortada hasar sıklığı olarak tabir edilen oranlar Türkiye’de, özellikle de kaskoda, Avrupa ortalamasına göre oldukça yüksek. Türkiye’de %50’yi bulan bu oran Avrupa Sigorta ve Reasürans Federasyonu istatistiklerine göre Avrupa genelinde %15’in altında seyrediyor. Örneğin kaskoda hasar sıklığı Almanya’da %13, Fransa’da %4 civarında. Doğu Avrupa ülkelerinde biraz daha yüksek oranlar söz konusu. Estonya %36,4 ile buna örnek teşkil ediyor. Bu verilere göre Türkiye, Avrupa’da en yüksek hasar sıklığına sahip ülke konumunda. Bunun başlıca sebepleri kaskolu araç sayısının az olması, riskin dağıtılamaması, trafik kazalarının diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha fazla olması şeklinde açıklanabilir. Genç nüfus da bir başka neden olabilir. Çünkü araştırmalara göre genç sürücüler daha çok risk alma eğiliminde ve kaza yapma ihtimali yüksek grupta yer alıyor,” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı