Buradasınız
Home > Güncel > Trafik Kabusuna Çevre Dostu Çözüm: GM EN-V

Trafik Kabusuna Çevre Dostu Çözüm: GM EN-V

General Motors EN-V Concept

Küresel ısınma karşısında artan çevre dostu otomobil üretme çabalarını sürdüren GM, Şangay Otomobil Endüstrisi ile birlikte üç versiyon olarak geliştirdiği yeni kent aracını Çin’in Şangay kentinde tanıttı.

EN-V adı verilen iki kişilik ve iki tekerlekli  minik araç kent merkezlerindeki yoğun trafiğe bir alternatif olarak geliştirildi. Sadece 20 milyonu aşkın nüfusuyla dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan Şangay değil 2030 yılına kadar nüfus yoğunluğu bu rakamlara ulaşması beklenen bütün metropoller için tasarlanan EN-V tamamen elektrikle çalışıyor ve trafik sorununun yanında çevre kirliliğinin de önüne geçiyor.

Araç GPS ve araçtan araca doğrudan iletişim sistemi güzergahını kendisi belirleyebiliyor. EN-V’nin üzerindeki kamera ve sensörler ise çevredeki değişimleri ve kazaları aracın algılamasını sağlıyor. Bu küçük kent aracı elektrik motorlarıyla 40 km yol gidebiliyor. ve evlerdeki elektrik prizleriyle de şarj edilebiliyor.

Mühendisler EN-V’de akrilik boya ve karbon fiber kullanarak aracın ağırlığının sadece 500 kg olmasını sağlamayı başarmış.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı