Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’dan Yeni Teknolojiler

Toyota’dan Yeni Teknolojiler

CARMEDYA.COM – Toyota’nın geleceğin motor teknolojileri ile ilgili yol haritası, gerçek üretim modellerinin ilk kez birarada sergilenmesi ile Paris’te hayata geçti.

Toyota standını ziyaret edenler, hibrid motor teknolojisine sahip C-HR konsepti, hidrojen yakıt hücreli seri üretim otomobili Toyota Fuel Cell Sedan, elektrikli minik aracı Toyota i-ROAD ve Yeni Yaris’i inceleme şansı buldular.

Toyota C-HR

C-HR

Paris Motor Show’da dünya prömiyeri gerçekleştirilen Toyota C-HR konsept, bibrid teknolojisine sahip.

4,350 mm uzunluğa, 1,850 mm genişliğe, 1,500 mm yüksekliğe ve 2,640 mm dingil mesafesine sahip C-HR konseptin ön tasarımı gelecekteki Toyota araçlarının yeni tasarım anlayışının ilk ipuçlarını da veriyor.

Toyota FCV

Fuel Cell Sedan

Toyota, hidrojen yakıt hücreli hibrit otomobili 4 kapılı Fuel Cell Sedan’ın seri üretim modelini ilk kez Paris’te günışığına çıkardı. Fuel Cell Sedan’ın yakıtı sadece 3 dakikada doldurulabiliyor ve kullanımda su buharından başka hiçbir madde salımı gerçekleşmiyor.

Fuel Cell Sedan, Japonya’da 2015 yılının Nisan ayından önce, yaz aylarında da ABD ve Avrupa pazarlarında satışa sunulacak.

i-Road

2 yıl önce görücüye çıkan 2 kişilik Toyota i-ROAD’un seri üretim modelinin Avrupa tanıtımı Paris’te yapıldı.  Üç tekerlekli bir triporter görünümüne sahip bu küçük araç, Lityum-iyon aküden sağlanan güç ile desteklenen bir çift 1.9 kW’lık elektrikli motora sahip. Aaç fabrika verilerine göre 50 km’ye yakın menzil sunuyor.

i-ROAD, Ekim ayından itibaren Fransa’nın Grenoble şehrinde özel bir projede kullanılmaya başlandı.

Yeni Yaris

Toyota’nın Avrupa Tasarım Merkezi’nde tasarlanan ve yaz aylarında tanıtımı yapılan Yeni Yaris, Paris Motor Show’da sergilendi. Eylül ayında Türkiye’de satışa sunulan Yeni Yaris’in hibrit modeli ise Ekim ayında pazara sunulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı