Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’dan Meslek Hastalığı Haberlerine Yalanlama

Toyota’dan Meslek Hastalığı Haberlerine Yalanlama

30 Temmuz 2012 tarihinde medyada yer alan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş ile ilgili olarak olumsuz haberlerin gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

Konu ile ilgili olarak Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş.’den yapılan açıklamada, üretimin başlaması üzerinden geçen yaklaşık 18 yıl içinde sadece 4 adet meslek hastalığı iddiası ile dava açıldığı belirtilerek, “Devam etmekte olan bu davaların 3 tanesi için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından düzenlenen raporlarda, iddia sahiplerinin meslekte kazanma gücü kaybı yüzde sıfır “0” olarak belirlenmiş, bir başka deyişle SGK Başkanlığı da meslek hastalığı iddialarının doğru olmadığı yolunda tespitte bulunmuştur.  Meslek hastalığı konusunda açılan 4’ncü ve son davada SGK Yüksek Sağlık Kurulu, davacının ilgili hastalığının mesleki olmadığına dair kararını geçtiğimiz günlerde Mahkemeye bildirmiştir.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. haberde belirtildiği üzere meslek hastalıkları ile ilgili hiçbir dava kaybetmemiş ve tazminat ödememiştir.” denildi.

Haberde yer alan; Japonya’dan bir heyetin geldiği, bu heyetin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşme yaptığı ve görüşmede işçilerin şikayetlerini giderecek nitelikte 2.5 Milyon USD’lik yatırım yapacaklarını, bazı bakanlar ile görüşüldüğünü ve bu görüşmeler esnasında tazminat davalarından duyulan endişelerin dile getirildiğinin de doğru olmadığını  açıklayan Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş., ortaya atılan bu iddiaların gerçekle bağdaşmadığını; zira, Japonya’dan ülkemize herhangi bir heyet gelmediğini ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve diğer bakanlıklar nezdinde görüşmeler yapılmadığını da bildirdi.

Şirket tarafından yapılan açıklamada; “Çalışma koşullarının daha da iyileştirilmesinin sürekli bir faaliyet olarak yürütüldüğü, çalışanların sağlığına verilen önemin sadece ülkemiz standartları değil dünya standartlarının da üzerinde olduğu ifade edilmiştir. İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili ihtiyaç duyulan düzenlemeler sürekli olarak ve beklenmeksizin gerçekleştirilmekte ve iddia edildiği üzere çalışanların şikayetlerini giderecek nitelikte 2.5 Milyon USD tutarında yatırım kararı alındığı doğruyu yansıtmamaktadır.” denildi.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. tarafından, yatırımların durdurulacağı yönünde  haberde yer alan ibarenin de kesinlikle doğru olmadığı belirtildi. Bugüne kadar 1.2 Milyar Euro yatırımı bulunan şirketin, Türkiye’ye olan güveninin tam olduğu, yatırımları durdurmak şeklinde herhangi bir kararı olmadığı, aksine yatırımların artarak devam edeceği vurgulanarak şöyle denildi;

“Bu durum, Toyota’nın Sakarya iline ve Türkiye’ye duyduğu güvenin en açık göstergesidir.  İnsana saygıyı ön planda tutan şirketimizle ilgili bu tür asılsız haberler şirketimizin çalışanlarını ve tüm paydaşlarını derinden üzmektedir.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. olarak gerçekleri paylaşmak amacı ile fabrikamızın basın mensuplarına her zaman açık olduğunu belirtiriz.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı