Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’dan Hibrit Otomobil Rekoru

Toyota’dan Hibrit Otomobil Rekoru

İlk hibrit otomobilini 1997 yılında satışa sunan Toyota, hibrit otomobil satışlarının bugüne kadar 6 milyon adeti geçtiğini açıkladı.

Dünya genelinde 80 ülke ve bölgede 24 farklı modelin hibrit versiyonunu satışa sunan Toyota, gelecek 2 yıl içinde 15 yeni hibrit otomobili de pazara sunmaya hazırlanıyor. Toyota ayrıca, tüm dünyada 2013 yılında 1 milyon 279 bin hibrit otomobil satışı gerçekleştirdi. Toyota markalı hibrit otomobil sayısının 6 milyonu aşmasıyla birlikte 41 milyon ton daha az CO2 salımı gerçekleşti. Ayrıca, hibrit araçlar sayesinde bugüne kadar yaklaşık 15 milyon ton benzin tasarrufu da sağlandı.

Hibrit araçların kullanımı ile sağlanan 15 milyon ton benzin tasarrufu, yaklaşık Türkiye’nin son yedi yıllık benzin tüketimine eşdeğer. CO2 salımında 41 milyon ton düşüş sağlanarak İstanbul’un yüzölçümünün 25 katına denk gelen 133 bin kilometrekarelik ağaçlandırma alanı kadar küresel ısınmaya karşı bir önlem almak anlamına geliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı