Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’dan Frankfurt’ta Hibrit Gösterisi

Toyota’dan Frankfurt’ta Hibrit Gösterisi

Toyota, 2013 Frankfurt Motor Show’da nihai hedef olarak belirlediği 0 emisyonlu hidrojen yakıt hücreli hibrit araç teknolojisinde gelinen son noktayı ultra-temiz enerji taşıyıcısı sedan modeli FCV-R ile gözler önüne serecek. 1992 yılından beri yakıt hücreli hibrit araç (FCHV) üzerinde çalışan ve kendi bünyesinde hidrojen yakıt hücresini ve yüksek basınçlı hidrojen tankını geliştiren Toyota, petrol yakıtlı motorun yerine yakıt hücresi kümelerini yerleştirerek HSD® teknolojisini FCHV’ye dönüştürme konusunda çalışmalarını Frankfurt Motor Show’da tanıtma imkanı bulacak.

Pillerin dayanıklılığı ve güvenliği başta olmak üzere, maliyet azaltma konularında da araştırmalarına devam eden Toyota, geleneksel içten yanmalı motorların performanslarına eşdeğer sedan yakıt hücreli hibrit aracını (FCHV) 2015 yılında Japonya, ABD ve Avrupa pazarına sunacak. Bu model, Toyota’nın litre başına 3,0 kW ile dünyanın en yüksek güç yoğunluğuna sahip, ilk hidrojen yakıt hücreli 4 kapılı sedanı olacak. Frankfurt Motor Show’da tanıtılacak olan FCHV yakıt hücreli konsept sedan Toyota Avensis modeli ile yakın ölçülere sahip. -30°C’de çalışabilen FCHV, 830 km’ye varan bir menzil sunarken, çevreye sadece su buharı salıyor.

2020’li yıllarda Toyota, FCHV teknolojisini – artan altyapı ve düşen teknoloji maliyetleriyle – yıllık 10 binleri aşan satışlarıyla daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Frankfurt’ta Toyota’dan En Gelişmiş Hibrit Teknolojisi

Toyota 40 yılı aşkın süredir çevreci motorlu araçlar üzerine araştırma ve geliştirmesini sürdürüyor. Toyota bugün 23 farklı modeliyle 80 ülkede 5 milyon 500 bin hibrit araç satışıyla lider durumda. 16 yıldır satışı gerçekleştirilen hibrit otomobiller ile diğer otomobillere göre 13 milyar litre yakıt tasarrufu sağlanırken, 37 milyon ton CO2 salımının da önüne geçildi. Toyota, 2015 yıl sonuna kadar 15 yeni ve yenilenmiş hibrit modeli satışa sunacak.

Üretildiği ilk yıldan bugüne 3 milyon adetlik satış başarısı yakalayan Prius’un 3’ncü neslinde, ilk nesline göre güç aktarım aksamının maliyeti 2/3 oranında azaltılırken güç yüzde 30 oranında arttı ve CO2 emisyonu 89 g/km’ye kadar düşürüldü. Düşük kullanım maliyeti ve dayanıklılığıyla hibrit otomobilleri servis, bakım ve onarım masraflarında yüzde 25 avantaj sağlıyor. 2013 yılının ilk 4 ayında Avrupa’da Toyota’nın hibrit otomobilleri satışta bir önceki yıla göre yüzde 245 oranında artış gösterirken, Toyota’nın hibrit pazarındaki payıda yüzde 61’den yüzde 75’e yükseldi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı