Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’dan Çevreci Teknolojiler

Toyota’dan Çevreci Teknolojiler

Toyota, Hybrid Synergy Drive teknolojisinden aldığı güç ile tam elektrikli araçlara giden yolda iQ modelinin elektrikli prototipini Avrupa’da ilk kez Cenevre’de görücüye çıkardı. Alternatif enerjilerin bir arada kullanımına imkan sunan Hybrid Synergy Drive teknolojisine sahip Elektrikli iQ, Toyota’nın kısa mesafelerde sürdürülebilir ulaşımı sağlamaya yönelik uzun dönemli vizyonunu temsil ediyor.

İnovatif teknolojileri ve akıllı tasarım detayları ile dikkat çeken iQ’nun Avrupa Prömiyeri Cenevre’de yapılan ve yeni kompakt lityum iyon pil ile donatılan elektrikli prototipi de 3 metrenin altındaki uzunluğuna rağmen 4 kişilik oturma kapasitesi sunuyor. Elektrikli iQ, sıfır emisyon ile 105 kilometreye varan elektrikli sürüş menzili sunuyor.

Tam hibrid (HV), Şarj edilebilir hibrid (PHV) ve yakıt hücreli hibrid araçlar (FCHV) paralelinde geliştirilen Elektrikli Toyota iQ, 2011 yılı boyunca Avrupa’da kiralama yöntemiyle test edilecek ve tüm mühendislik hizmetlerinin tamamlanmasının ardından 2012 yılında pazara sunulacak.

Toyota, bu sene Cenevre Motor Show’da çevreci teknolojilerine olan güvenini sergiliyor. Japon üretici, Hybrid Synergy Drive teknolojisi ile donatılan yeni modelleri  Yaris HSD konsept ve dünyanın favori hibrid otomobilinin 7 koltuklu yeni versiyonu Prius+ modellerinin dünya prömiyerlerini de Cenevre’de gerçekleştiriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı