Buradasınız
Home > Güncel > Toyota’da Yeni Yapılanma

Toyota’da Yeni Yapılanma

Toyota Türkiye’nin artık geleneksel hale gelen Bahar Buluşmaları’nın ikincisi Fethiye Hillside’da gerçekleşirken, Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt, markanın vizyonu ve yeni yapılanmasına  yönelik önemli açıklamalarda bulundu.

Kalabalık bir gazeteci grubunun ağırlayan Bozkurt, Toyota’nın 2020 yılında dünyada olduğu gibi Türkiye’de de lider marka olmasını hedeflediklerini belirttiği konuşmasında şunları söyledi;

“Toyota için “Kalite” yanlızca üstün teknolojileri kullanarak mükemmel otomobilleri üretmek değildir. Toyota’nın kalite anlayışını bir bütün olarak değerlendirmek gerekir. Bunu iki adımda özetlersek;  birinci adım doğru ürün, servis ve hizmet üretmek, ikincisi de dürüst ve şeffaf bir politikayla ve müşterilerinizle her zaman doğru iletişim kurmaktır.

Dünyanın lider otomobil markası olarak 2020 yılına geldiğimizde amacımız Toyota’yı Türkiye’de de lider marka yapmaktır.

TMC Başkanı Sayın Akio Toyoda’nın 2020 Global Vizyonu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada; hedeflerinin yüzde 50/50 gelişmiş-gelişmekte olan ülkeler satış oranını, yüzde 60 büyümekte olan pazarlar lehine çevirmeyi planladıklarını ifade etmiştir. Böylece, ürün geliştirme konularında bu ülkelere daha fazla önem vereceklerini belirttiler. Türkiye’de yatırımın artacağı pazarlar arasında yer almaktadır.

Toyota için bölgesel pazarların öneminin altının kalınca çizileceği bir dönem başlamıştır. Farklı beklentileri olan farklı müşterileri mutlu etmenin bilincinde olan Toyota, dünyanın farklı bölgelerinde farklı roller oynamalıdır. Çok uluslu bir şirket olarak, her bölgenin kendi vizyonunu oluşturması ve kendi yerel yönetimini güçlendirmesi birinci derece önem taşımaktadır. Bu yıl, söz konusu hedefi gerçekleştirmek için somut adımlar atmaya başlayacağımız bir yıl olacaktır.

Kısacası Toyota, Sayın Toyoda’nın belirttiği gibi  “Bölgelerin ihtiyaçlarına cevap veren” ve “Bölge yönetimlerin yetkilerini artıran” bir “Toyota Kültürü” oluşturma doğrultusunda ilerliyor. Avrupa bölgesinin bir parçası olan Türkiye’de de Avrupa pazarına yönelik stratejilerin daha fazla hissedileceğini öngörebiliriz.

Bu doğrultuda Toyota’nın Avrupa’daki geleceği, küçük ve çevreci araçlara yönelik olacak. Avrupa’daki yoğun rekabet sebebiyle, Avrupa, Toyota’nın A,B,C segmentlerindeki global planlama merkezi olarak konumlandırılacak. Buna bağlı olarak da, Pazar olarak bizim ihtiyaçlarımızın daha fazla dikkate alınacağı da tahmin edilebilir.  Bu da Türkiye pazarına yönelik Araştırma & Geliştirme yatırımlarının artacağı, pazarın ilgi duyacağı modellerinin üretileceği, geleceğe çok daha güvenle bakan bir Toyota markası anlamına gelmektedir.

İlerleyen senelerde petrol fiyatları arttıkça Toyota markasına ilgi de artacaktır. Bugün yapılan araştırmalarda yakıt tasarrufu deyince akla gelen ilk marka Toyota. Geniş ürün gamına rağmen Avrupa’da yakıt tüketimi ortalamasında 2. Sırada yer alıyor. Toyota, Avrupa 2012 CO2 salım hedeflerini şimdiden yakalamış durumda.

Seçim gündemi ile birlikte Türkiye’nin vizyonu üzerine açıklamaları yakından takip ediyoruz. Bu vesile ile Sayın Akio Toyoda tarafından tüm dünya ile paylaşılan global vizyonumuzu sizlere aktarmak istedim. Deprem felaketinden iki gün önce sürdürülebilirliğe vurgu yapan bu vizyondan vazgeçilmediği hatta bugün daha da önem taşıdığını da belirtmeliyim.

Toyota, global vizyonunda, bugün ve gelecekte nasıl bir firma olmak istediğini ortaya koydu. Sürdürülebilir büyüme ve başarı için tüm çalışanların temel alacağı değerler bütününü sunmayı hedefledi.”

“Deprem Üretimi Etkiledi”

Ali Haydar Bozkurt, Japonya’da meydana gelen depremin etkilerine de değinerek, otomotivden elektroniğe birçok sektöre tedarik sağlayan Renesas’ın fabrikasının yıkılması nedeniyle üretimin durduğunu kendi tesislerinin etkilenmemiş olmasına rağmen beklenen parçalar gelmediğinden üretimde aksamalar olacağını vurguladı. Bu aksamanın tüm otomobil üreticilerinde görüleceği gibi, elektronik parçalara ihtiyaç duyan tüm sektörleri de vuracağını söyledi. Nitekim biz de yapmış olduğumuz araştırmada ipad2 ve iphone gibi cihazların birçok yerde olduğu gibi Hong Kong’da bile şu an bulunmadığını öğrendik.

“Radyasyon Kontrolü Yapıyoruz”

Japonya’daki radyasyon krizi hakkında da soruları cevaplayan Bozkurt, Türkiye’ye ithal edilen tüm araçlarda dört ayrı noktada radyasyon kontrolü yapıldığını, bu işlem için özel cihazlar satın aldıklarını söyledi ve şu ana kadar Türkiye’ye gelen araçlarda radyasyona rastlanmadığını da sözlerine ekledi.

2011 yılı başlarken hedeflerinin 50 bin adetlik satış olduğunu söyleyen Bozkurt, tedarik sorunu nedeniyle aylık 4 bin olan satışların, üretime bağlı olarak 2 bin – 2 bin 500 seviyelerinde gerçekleşeceğini öngördüklerini ve gerçek rakamların bir ay sonra netlik kazanabileceğini belirtti. Bu yıl 50 bin rakamının gerisinde kalabileceklerini ifade eden Bozkurt, 2012 yılında ise 55 bin adetlik hedefi yakalayabileceklerini de sözlerine ekledi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı