Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Teknolojisi Paris’te

Toyota Teknolojisi Paris’te

Toyota HSD / Paris

Toyota, Paris Otomobil Fuarı’nda FT-CH konsept modeli ile geleceğin hibrid otomobilinin dinamik yüzünü Avrupalı fuar ziyaretçileriyle ilk defa buluştururken, B-MPV segmentindeki yeni Verso-S modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirdi.

Avrupa pazarında, ilk tam hibrid otomobil Prius ile 200 bin satış adedine ulaşan Toyota, 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda hibrid otomobilleriyle öne çıkıyor. 2020’lerin başlarına kadar Avrupa’da tüm modellerinin hibrid versiyonunu pazara sunmayı planlayan Toyota, bu hedefin ilk adımını temsil eden ve C segmentindeki ilk tam hibrid otomobil olan Auris Hibrid (HSD) modelini fuarda sergiliyor. Toyota’nın bu stratejisine paralel olarak geliştirilen FT-CH (Future Toyota Compact Hybrid) Concept modeli de Avrupa’da ilk kez sahne alıyor. Şehir hayatına uygun ve stil sahibi tasarımı ile dikkat çeken 4 metrenin altında uzunluğa sahip FT-CH, Toyota’nın küçük sınıftaki ilk tam hibrid aracı olacak.

Toyota Verso S

Toyota 1999 yılında Yaris Verso ile yarattığı B-MPV segmentine ilk kez 2010 Paris Otomobil Fuarı’nda sergilediği ve Şubat 2011 itibariyle satışa sunacağı yeni Verso-S modeliyle yeniden giriyor.

3990 mm ile Avrupa B-MPV segmentinin en kısa aracı olan Verso-S, segmentinin en iyi ön koltuk baş mesafesi, arka koltuk diz mesafesi ve yükleme alanı değerlerini sunuyor.

Yeni Toyota Verso-S’in orta konsoluna entegre edilen 6,1 inçlik renkli  dokunmatik ekranlı Multimedya sistemi, Bluetooth® üzerinden cep telefonu bağlantısı, USB girişi, iPod arayüzü ve geri görüş kamerası gibi özellikleriyle hayatı eğlenceli kılıyor.

Verso-S, Toyota Optimal Drive teknolojisine sahip biri benzinli ve diğeri dizel her biri Euro 5 emisyon normuna uygun iki adet motorla donatılmış durumda. 99 PS gücündeki 1.33 Dual VVT-i benzinli motor 5,5 lt/100 km sınıfının en iyi yakıt tüketimini sunarken 136 gr/km CO2 emisyonuna sahip. Opsiyonel olarak sunulan CVT teknolojisine sahip Multidrive S şanzıman, vites kolunun yanı sıra direksiyondan vites değiştirme özelliği ile manuel kullanım olanağı sunuyor. 1.33 litrelik motor, Multidrive S otomatik şanzımanla 5,9 lt/100 km yakıt tüketimi ve 142 gr/km CO2 emisyon değerine sahip.

Toyota Aygo

Toyota minik sınıftaki temsilcisi Aygo’nun ödüllü 1,0 litrelik benzinli motorununun CO2 emisyon değerini iyileştirdi ve kullanışlı olduğu kadar eğlenceli dokunmatik ekranlı Multimedya sistemiyle Aygo’yu daha eğlenceli bir hale getirdi.

Toyota Aygo’da kullanılan 1.0 VVT-i benzinli motor “Sub 1.0 litre Engine of the Year-1.0 litre altı Yılın Motoru” kategorisindeki ödülü 2010 dahil 4 yıl üst üste alarak başarısını kanıtlamış durumda. Toyota 1.0 VVT-i benzinli motor üzerinde iyileştirme çalışmaları yaparak daha önce 106 gr/km olan CO2 emisyon değerini 103 gr/km’ye düşürdü.

Toyota iQ

Toyota kent yaşamında hayatı kolaylaştırmak üzere geliştirilen iQ’nun iç mekanını yeniledi ve 1.33 litrelik benzinli motoru Multidrive S otomatik şanzımanla donattı.

Yüksek kaliteli malzemelerle yeniden şekillendirilen iki renkli iç mekanda dokunma duygusunu arttıran yumuşak malzemelere yer verilmiş. El temasının yoğun olduğu kapı panelleri veya ön konsolun üst bölümü gibi yerlerde kullanılan yumuşak malzemeyle yenilenen Toyota iQ daha kaliteli bir yaşam alanı vaat ediyor.

İç mekanda yeni iki farklı renk alternatifi sunuluyor. İlk seçenekte beraberinde ferahlık getiren mat açık gri hakim. Üçgen formlu orta konsol ise parlak siyah lake ile ön plana çıkartılmış. Orta konsolun üst bölümü ile çevresi parlak lake kırmızıyla daha da belirginleştirilmiş. Deri kaplı direksiyon simidinin kırmızı dikişleriyle iç mekan detayları tamamlanmış.

Parlak siyah lake gösterge paneli çerçevesi yerini siyah ve gümüş ağırlıklı bir renge bırakıyor. Her iki seçenekte de isteğe bağlı olarak parçalı deri döşemeli koltuklar sunuluyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı